Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-24, 20:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Tu można uratować komuś życie. DKMS zachęca do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku

Pandemia utrudniała rejestrację potencjalnych dawców szpiku. Oni mogą uratować chorych na nowotwory krwi [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Pandemia utrudniała rejestrację potencjalnych dawców szpiku. Oni mogą uratować chorych na nowotwory krwi [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Pandemia utrudniała rejestrację potencjalnych dawców szpiku. Oni mogą uratować chorych na nowotwory krwi [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Pandemia utrudniała rejestrację potencjalnych dawców szpiku. Oni mogą uratować chorych na nowotwory krwi [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Akcja rejestracji dawców szpiku w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Akcja rejestracji dawców szpiku w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Przez dwa lata pandemii do bazy potencjalnych dawców szpiku trafiło o połowę mniej chętnych niż np. w roku 2019. Fundacja DKMS przypomina, ciągle chorujących na ostre nowotwory krwi jest więcej niż dawców. Dlatego w sobotę (28.05) w ramach Światowego Dnia Walki z Nowotworami na opolskim rynku planowana jest akcja rejestracyjna.
- Jako potencjalny dawca może zarejestrować się każda zdrowa osoba między 18. a 55. rokiem życia. Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu krótkiego formularza, który zawiera podstawowe dane osobowe oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka trzema pałeczkami - mówi Renata Rawa z fundacji DKMS.

- Trafiłam do szpitala ze względu na covid, przy okazji lekarze zaobserwowali problemy z krwią. Okazało się, że to ostra białaczka szpikowa - mówi Malwina Bednarz, mieszkanka naszego regionu. - Wtedy znalazło się 70 potencjalnych dawców, zaczęto ich wszystkich sprawdzać i niestety okazało się, że nie byli zgodni ze mną w 100%. Dopiero na dwa tygodnie przed planowanym przeszczepem pojawiła się dawczyni z Poznania. Jak się okazało świeżo po rejestracji.

Pochodząca z Brzegu Bogumiła Michalak oddała swój szpik dla chorego z Australii.
- Pobranie komórek macierzystych wyglądało jak pobranie krwi, tylko trwało około 4 godzin - mówi. - Wątpliwości oczywiście się pojawiały, ale widziałam, że po drugiej stronie jest ktoś, kto potrzebuje mojej pomocy, komu mogę uratować zdrowie.

Jedną z osób, która żyje dzięki dawcy szpiku jest 10-letni Kevin. W szukanie dawców dla chłopca mocno zaangażowali się mieszkańcy Otmuchowa. - O diagnozie dowiedzieliśmy się, gdy syn miał 13 miesięcy - mówi Elżbieta Rutkowska-Szymska, mama chłopca. - Kevin jest żywym dowodem na to, że to faktycznie działa, że ktoś, kto się tam rejestruje na pewno będzie czyimś bohaterem, tak jak dla nas jest dawca Kevina.

Aktualnie w bazie potencjalnych dawców szpiku fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1,8 miliona osób, z czego 10 tysięcy zostało faktycznym dawcą. W bazie fundacji jest 41 745 potencjalnych dawców szpiku z Opolszczyzny, a 213 oddało już swoje krwiotwórcze komórki macierzyste, by ratować życie osoby walczącej z nowotworem.

Akcja rejestracyjna dla potencjalnych dawców szpiku na opolskim rynku rozpocznie się w sobotę (28.05) o godzinie 10:00 i potrwa do godziny 18:00.
Renata Rawa
Malwina Bednarz
Bogumiła Michalak
Elżbieta Rutkowska-Szymska
Pandemia utrudniała rejestrację potencjalnych dawców szpiku. Oni mogą uratować chorych na nowotwory krwi [Relacja w magazynie "Reporterskie Tu i Teraz"

Wiadomości z regionu

2022-07-06, godz. 08:55 Rusza letnia ofensywa Prawa i Sprawiedliwości. "To przede wszystkim wyjście do ludzi, spotkania z ludźmi" Województwo opolskie zostało podzielone na trzy części, każda z nich ma swojego pełnomocnika. Za Opole i powiat opolski odpowiada wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2022-07-06, godz. 08:15 Własny kąt dla policjantów. W Turawie powstanie posterunek Gmina Turawa przekazała grunty pod budowę posterunku policji. List intencyjny w tej sprawie podpisali wójt Dominik Pikos oraz Komendant Wojewódzki Policji… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Pobyt uchodźców w opolskich akademikach będzie finansowany do końca wakacji. Jest decyzja wojewody Wojewoda opolski wydał decyzję o przedłużeniu do końca wakacji finansowania zbiorowych miejsc pobytu uchodźców w naszym regionie. To oznacza, że obywatele… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Kolejny fragment byczyńskich murów przechodzi renowację. Do prowadzenia jakichkolwiek prac potrzeba dotacji Ruszyła renowacja kolejnego odcinka zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Tym razem chodzi o około 40 metrów obwarowań i Wieżę Zachodnią, tzw. Niemi… » więcej 2022-07-06, godz. 07:00 Truskawki w góralskim wydaniu. Akcja Radia Opole w gminie Skoroszyce [ZDJĘCIA, FILM] Aleja lipowa w centrum, na obrzeżach pola truskawkowe - tak prezentuje się Sidzina w gminie Skoroszyce, gdzie dziś dotarła wakacyjna akcja Radia Opole i NTO… » więcej 2022-07-05, godz. 20:42 Dachowanie pod Namysłowem. Za kierownicą siedział 19-latek 1500 złotych mandatu i zniszczone auto - tak zakończył się piracki kurs młodego kierowcy na trasie Namysłów - Smarchowice Śląskie. Do zdarzenia doszło… » więcej 2022-07-05, godz. 20:15 Wyniki matur na Opolszczyźnie poniżej średniej krajowej. 17% zdających ma prawo do poprawki Egzamin dojrzałości na Opolszczyźnie zdało 76,5 % tegorocznych maturzystów. To wynik o 1,7% gorszy od średniej krajowej. Przypomnijmy, do matur w regionie… » więcej 2022-07-05, godz. 19:15 Za 2 tygodnie w Opolu wchodzi w życie uchwała krajobrazowa. "Cały czas odpowiadamy na pytania" 20 lipca w stolicy regionu zacznie obowiązywać uchwała krajobrazowa. W ten sposób władze miasta chcą walczyć z chaotycznie rozmieszczonymi banerami reklamowymi… » więcej 2022-07-05, godz. 18:30 Kim byli Romeo i Julia z Opola? Kolejne szczątki odnalezione przy murach katedry [FILM, ZDJĘCIA] Archeolodzy, którzy prowadzą prace badawcze przy opolskiej katedrze natrafili na wyjątkowe odkrycie. Choć wydawałoby się, że kolejne dwa ludzkie szkielety… » więcej 2022-07-05, godz. 16:54 Wypadek na styku Ozimskiej z Horoszkiewicza w Opolu Do zderzenia dwóch aut doszło po godzinie 16:00 w Opolu, u zbiegu Horoszkiewicza z Ozimską, na wysokości NFZ. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »