Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-04-12, 19:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Zamiast obwodnicy - obietnice. Pół wieku mieszkańcy Grodźca czekają na trasę wyprowadzającą ruch ze wsi [INTERWENCJA]

Dziennie przez Grodziec przejeżdża od 6 do 10 tysięcy pojazdów [fot. Mariusz Chałupnik]
Dziennie przez Grodziec przejeżdża od 6 do 10 tysięcy pojazdów [fot. Mariusz Chałupnik]
Dziennie przez Grodziec przejeżdża od 6 do 10 tysięcy pojazdów [fot. Mariusz Chałupnik]
Dziennie przez Grodziec przejeżdża od 6 do 10 tysięcy pojazdów [fot. Mariusz Chałupnik]
Dziennie przez Grodziec przejeżdża od 6 do 10 tysięcy pojazdów [fot. Mariusz Chałupnik]
Dziennie przez Grodziec przejeżdża od 6 do 10 tysięcy pojazdów [fot. Mariusz Chałupnik]
Choć w latach 70. ubiegłego wieku mieli obiecaną drogę, która wyprowadzi ruch z ich miejscowość, to na jej wybudowanie czekają do teraz. I na zmiany się nie zanosi. Mieszkańcy 1,5-tysięcznego Grodźca w gminie Ozimek, codziennie odczuwają skutki tranzytu na Warszawę, przez centrum wsi, krajową 46. Tematem zajęliśmy się w magazynie Reporterskie Tu i Teraz.
- Życie tutaj nie należy do łatwych - mówi Helena Gruszka, prezes stowarzyszenia "Nasz Grodziec". - Jedno to emisje spalin. Drugie to stan techniczny domów. One są stare, wybudowane na innych fundamentach niż obecnie. Te, które nie są remontowane, to są spękane. Ja akurat mieszkam za rzeczką, to jest inny komfort, ale po przeciwnej stronie, przy jezdni, to jest straszne. Już nie mówię o wypadkach, do których dochodziło u nas.

Krzysztof Kleszcz, radny Ozimka i członek stowarzyszenia "Nasz Grodziec", zaznacza, że zawsze temat obwodnicy kończył się na obietnicach.

- W 2008 roku ówczesny rzecznik prasowy opolskiego oddziału GDDKiA z wielkim zdziwieniem mówił dlaczego my protestujemy, skoro mamy zapewnioną budowę obwodnicy na 2013 rok - mówi Kleszcz. - Nam ten termin wydawał się bardzo odległy. Teraz jak się okazuje nie ma żadnego terminu.

Szansą mógłby być krajowy program budowy "100 obwodnic". Obwodnica Grodźca została w nim ujęta, tyle, że trafiła na listę rezerwową. Aby doszło do jej realizacji, to musiałyby wystąpić oszczędności na innych budowach.

- Taka lista rezerwowa liczy ponad 50 pozycji z całej Polski - informuje Agata Andruszewska, rzecznik opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Co to oznacza, że jest na liście rezerwowej? W przypadku rezerwy środków z tej listy podstawowej dla wszystkich zadań realizowanych na terenie kraju, istnieje prawdopodobieństwo zadysponowania na rzecz tych zadań z listy rezerwowej. Natomiast decyzje w takich sprawach zapadają na poziomie Ministerstwa Infrastruktury.

Zgodnie z pomiarami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dziennie przez Grodziec przejeżdża od 6 do 10 tysięcy pojazdów.
Helena Gruszka
Krzysztof Kleszcz
Agata Andruszewska
o obwodnicy Grodźca w Reporterskim Tu i Teraz

Wiadomości z regionu

2022-05-24, godz. 20:00 Tu można uratować komuś życie. DKMS zachęca do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Przez dwa lata pandemii do bazy potencjalnych dawców szpiku trafiło o połowę mniej chętnych niż np. w roku 2019. Fundacja DKMS przypomina, ciągle chorujących… » więcej 2022-05-24, godz. 20:00 Półtora tysiąca mandatu za spory zapas jaj! Efekty kontroli WITD Wagę większą o 57 procent niż dopuszczalna miał bus zatrzymany przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego na obwodnicy Opola. Delikatny… » więcej 2022-05-24, godz. 18:45 Strzelecka policja ostrzega przed telefonicznymi oszustami Telefoniczni oszuści podający się za policjantów dali o sobie znać w powiecie strzeleckim. Tamtejsi mundurowi odebrali zgłoszenia od mieszkańców o kilku… » więcej 2022-05-24, godz. 16:57 Desant urzędników i pytanie o zastraszanie. Nowe wątki konfliktu w WiK O dwie osoby rozszerzył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Ireneusz Jaki. Chodzi o przetarg… » więcej 2022-05-24, godz. 15:16 Ruszył proces ws. śmiertelnego pobicia w Skarbimierzu-Osiedlu. Na ławie oskarżonych czterech mężczyzn Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces w sprawie bójki z 30 czerwca 2019 roku… » więcej 2022-05-24, godz. 15:15 Dealerzy narkotyków w rękach policji. Mieli "na stanie" ponad 2,5 kilograma substancji zakazanych Do 12 lat pozbawienia wolności grozi dwóm młodym mieszkańcom Opola, zatrzymanym pod zarzutem przestępstw narkotykowych. » więcej 2022-05-24, godz. 14:37 Burze zmierzają nad Opolszczyznę. Jest ostrzeżenie meteo O możliwości wystąpienia zjawiska burzy w całym regionie po południu oraz nadchodzącej nocy informuje IMGW. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, które… » więcej 2022-05-24, godz. 14:21 Opolska edycja gry Monopoly - są wyniki sondy Najdroższym obiektem na planszy opolskiej edycji gry Monopoly będzie amfiteatr. To była decyzja, na którą mieszkańcy nie mieli wpływu. Jednak kolejne 'najdroższe… » więcej 2022-05-24, godz. 12:15 Za nami pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistów. Była "Zemsta" i motyw przyjaźni Za ósmoklasistami pierwszy etap trzydniowego maratonu egzaminów. Dziś (24.05) zmierzyli się z językiem polskim. Tematy - jak mówią - zaskoczyły ich. Pojawiła… » więcej 2022-05-24, godz. 12:06 Zapowiada się kulturalne lato. Organizacje pozarządowe otrzymały pieniądze na realizację pomysłów związanych z… W teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podpisali umowy z fundacjami i stowarzyszeniami na łączną kwotę miliona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »