Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-04-08, 12:40 Autor: Maja Laksy

Uczniowie szkół budowlanych spotkali się na 35. Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. ''To jest ogromne wyróżnienie''

35. Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych [fot. Maja Laksy]
35. Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych [fot. Maja Laksy]
35. Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych [fot. Maja Laksy]
35. Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych [fot. Maja Laksy]
90 uczniów szkół budowlanych z całego kraju stanęło w szranki 35. Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, którą zorganizowano dziś (08.04) na Politechnice Opolskiej. Po konkursowych zmaganiach organizatorzy zaplanowali zajęcia na strzelnicy, a także integracyjne ognisko.
Zdzisław Ślemp, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu tłumaczy, że celem wydarzenia jest poszerzanie wiedzy z zakresu budownictwa. Zwycięzcy otrzymają przepustki na studia.

- Dla młodzieży bardzo ważnym celem jest to, że mogą sobie wybrać uczelnie, na której będą studiować. Bez etapów rekrutacyjnych, od razu jako finaliści i laureaci mogą sobie wybierać uczelnie. Nasi uczniowie, którzy od wielu lat są finalistami i laureatami korzystają z tego i bardzo sobie to cenią.

- Uczestnicy uczą się co najmniej kilka lat, aby móc wystartować w tym konkursie. To nie lada wyróżnienie, bo biorą udział w najstarszej olimpiadzie technicznej w kraju - tłumaczy Andrzej Marynowicz, prodziekan Politechniki Opolskiej.

- Jest to 35. olimpiada. Sam ten konkurs rozpoczął się od tzw. ''konkursu złotej kielni'', czyli konkursu branżowego, a potem się przekształcił właśnie w olimpiadę, która funkcjonuje do dziś.

Uczniowie biorący udział w olimpiadzie podkreślają, że przygotowanie do olimpiady wymaga ciągłego poszerzenia wiedzy z zakresu budownictwa.

- Motywuje mnie to, że jak się zostanie laureatem, to można aplikować na studia bez żadnego problemu. Ale robię to oczywiście też dla samej wiedzy - mówi Marcin Sikorski. - Ten etap centralny jest dosyć trudny. Mieliśmy z pewnymi zadaniami duże problemy, ale to wszystko jest do zrobienia. dodaje - Przemysław Duława. - To jest ogromne wyróżnienie. Szczególnie dla tych, którzy uczą się w szkołach budowlanych - mówi Oliwia Gajda z Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy.

Wyniki olimpiady zostaną ogłoszone jutro (09.04). Na podsumowaniu konkursu zaplanowano wręczenie nagród i indeksów laureatom.
Zdzisław Ślemp
Andrzej Marynowicz
Uczestnicy

Wiadomości z regionu

2024-04-20, godz. 20:15 Festiwal roślin w Opolu. "Każdy znajdzie coś dla siebie" [ZDJĘCIA] Kwiaty, rośliny ozdobne czy małe drzewka owocowe oraz sprzęt wykorzystywany w ich pielęgnacji. To wszystko można kupić na 'Festiwalu roślin' w opolskim… » więcej 2024-04-20, godz. 18:00 Psie piękności w Mosznej. Trwa 42 Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych [ZDJĘCIA] Ponad 2800 psów z ponad 280 ras można oglądać podczas odbywającej się w Mosznej dwudniowej 42 Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych. Święto miłośników… » więcej 2024-04-20, godz. 18:00 Młodzi medycy w Opolu. Trwa zgromadzenie stowarzyszenia IMSFA Ponad dwustu przedstawicieli 20 oddziałów największego stowarzyszenia zrzeszającego studentów i młodych lekarzy z całej Polski IFMSA zjechało do Opola. » więcej 2024-04-20, godz. 16:30 Nowi żołnierze WOT ślubowali. "Zawsze gotowi, zawsze blisko" 140 nowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło dziś (20.04) ślubowanie podczas uroczystego apelu na nyskim rynku. » więcej 2024-04-20, godz. 16:00 Po śliskiej kostce i asfalcie. Wymagający wyścig kolarski ze Zdzieszowic na Górę św. Anny 150 zawodników wzięło udział w indywidualnym górskim wyścigu szosowym na czas na trasie Zdzieszowice - Góra św. Anny. Do pokonania mieli ok. 3,7 km, cały… » więcej 2024-04-20, godz. 15:00 Przymrozki i oblodzenie w regionie. Jest ostrzeżenie IMGW Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami i oblodzeniem dróg, a także opadami śniegu i burzami. » więcej 2024-04-20, godz. 14:57 Wypadek na obwodnicy Otmuchowa. Na miejscu działają służby ratunkowe Są utrudnienia na obwodnicy Otmuchowa - to droga krajowa nr 46. Tuż po 14:00 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych. » więcej 2024-04-20, godz. 14:00 W opolskim zoo urodził się takin złoty. To gatunek zagrożony wyginięciem Takin złoty przyszedł na świat w zoo w Opolu kilkanaście dni temu. To niezwykle rzadki gatunek w ogrodach zoologicznych. » więcej 2024-04-20, godz. 14:00 W ciszy wyborczej o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Krzysztof Śmiszek zbierał podpisy dla Lewicy Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy odwiedził Opole. Parlamentarzysta w czasie ciszy wyborczej zachęcał do udziału w wyborach... do Europarlamentu… » więcej 2024-04-20, godz. 13:00 Mistrzowie pierwszej pomocy. Mocne scenki i pozoranci pod wpływem alkoholu, którzy mylą tropy Dziewięć drużyn rywalizuje w VII Mistrzostwach Pierwszej Pomocy o puchar dyrektora Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu. Uczniowie szkół ponadpodstawowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »