Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-04-08, 12:40 Autor: Maja Laksy

Uczniowie szkół budowlanych spotkali się na 35. Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. ''To jest ogromne wyróżnienie''

35. Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych [fot. Maja Laksy]
35. Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych [fot. Maja Laksy]
35. Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych [fot. Maja Laksy]
35. Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych [fot. Maja Laksy]
90 uczniów szkół budowlanych z całego kraju stanęło w szranki 35. Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, którą zorganizowano dziś (08.04) na Politechnice Opolskiej. Po konkursowych zmaganiach organizatorzy zaplanowali zajęcia na strzelnicy, a także integracyjne ognisko.
Zdzisław Ślemp, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu tłumaczy, że celem wydarzenia jest poszerzanie wiedzy z zakresu budownictwa. Zwycięzcy otrzymają przepustki na studia.

- Dla młodzieży bardzo ważnym celem jest to, że mogą sobie wybrać uczelnie, na której będą studiować. Bez etapów rekrutacyjnych, od razu jako finaliści i laureaci mogą sobie wybierać uczelnie. Nasi uczniowie, którzy od wielu lat są finalistami i laureatami korzystają z tego i bardzo sobie to cenią.

- Uczestnicy uczą się co najmniej kilka lat, aby móc wystartować w tym konkursie. To nie lada wyróżnienie, bo biorą udział w najstarszej olimpiadzie technicznej w kraju - tłumaczy Andrzej Marynowicz, prodziekan Politechniki Opolskiej.

- Jest to 35. olimpiada. Sam ten konkurs rozpoczął się od tzw. ''konkursu złotej kielni'', czyli konkursu branżowego, a potem się przekształcił właśnie w olimpiadę, która funkcjonuje do dziś.

Uczniowie biorący udział w olimpiadzie podkreślają, że przygotowanie do olimpiady wymaga ciągłego poszerzenia wiedzy z zakresu budownictwa.

- Motywuje mnie to, że jak się zostanie laureatem, to można aplikować na studia bez żadnego problemu. Ale robię to oczywiście też dla samej wiedzy - mówi Marcin Sikorski. - Ten etap centralny jest dosyć trudny. Mieliśmy z pewnymi zadaniami duże problemy, ale to wszystko jest do zrobienia. dodaje - Przemysław Duława. - To jest ogromne wyróżnienie. Szczególnie dla tych, którzy uczą się w szkołach budowlanych - mówi Oliwia Gajda z Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy.

Wyniki olimpiady zostaną ogłoszone jutro (09.04). Na podsumowaniu konkursu zaplanowano wręczenie nagród i indeksów laureatom.
Zdzisław Ślemp
Andrzej Marynowicz
Uczestnicy

Wiadomości z regionu

2022-05-24, godz. 20:00 Tu można uratować komuś życie. DKMS zachęca do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Przez dwa lata pandemii do bazy potencjalnych dawców szpiku trafiło o połowę mniej chętnych niż np. w roku 2019. Fundacja DKMS przypomina, ciągle chorujących… » więcej 2022-05-24, godz. 20:00 Półtora tysiąca mandatu za spory zapas jaj! Efekty kontroli WITD Wagę większą o 57 procent niż dopuszczalna miał bus zatrzymany przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego na obwodnicy Opola. Delikatny… » więcej 2022-05-24, godz. 18:45 Strzelecka policja ostrzega przed telefonicznymi oszustami Telefoniczni oszuści podający się za policjantów dali o sobie znać w powiecie strzeleckim. Tamtejsi mundurowi odebrali zgłoszenia od mieszkańców o kilku… » więcej 2022-05-24, godz. 16:57 Desant urzędników i pytanie o zastraszanie. Nowe wątki konfliktu w WiK O dwie osoby rozszerzył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Ireneusz Jaki. Chodzi o przetarg… » więcej 2022-05-24, godz. 15:16 Ruszył proces ws. śmiertelnego pobicia w Skarbimierzu-Osiedlu. Na ławie oskarżonych czterech mężczyzn Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces w sprawie bójki z 30 czerwca 2019 roku… » więcej 2022-05-24, godz. 15:15 Dealerzy narkotyków w rękach policji. Mieli "na stanie" ponad 2,5 kilograma substancji zakazanych Do 12 lat pozbawienia wolności grozi dwóm młodym mieszkańcom Opola, zatrzymanym pod zarzutem przestępstw narkotykowych. » więcej 2022-05-24, godz. 14:37 Burze zmierzają nad Opolszczyznę. Jest ostrzeżenie meteo O możliwości wystąpienia zjawiska burzy w całym regionie po południu oraz nadchodzącej nocy informuje IMGW. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, które… » więcej 2022-05-24, godz. 14:21 Opolska edycja gry Monopoly - są wyniki sondy Najdroższym obiektem na planszy opolskiej edycji gry Monopoly będzie amfiteatr. To była decyzja, na którą mieszkańcy nie mieli wpływu. Jednak kolejne 'najdroższe… » więcej 2022-05-24, godz. 12:15 Za nami pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistów. Była "Zemsta" i motyw przyjaźni Za ósmoklasistami pierwszy etap trzydniowego maratonu egzaminów. Dziś (24.05) zmierzyli się z językiem polskim. Tematy - jak mówią - zaskoczyły ich. Pojawiła… » więcej 2022-05-24, godz. 12:06 Zapowiada się kulturalne lato. Organizacje pozarządowe otrzymały pieniądze na realizację pomysłów związanych z… W teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podpisali umowy z fundacjami i stowarzyszeniami na łączną kwotę miliona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »