Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-25, 19:45 Autor: Katarzyna Doros

Radni sejmiku województwa obradowali zdalnie. Mówili o edukacji kulturowej i nauce języka niemieckiego jako języka mniejszości

Zdalna sesja sejmiku [fot. mat. UMWO]
Zdalna sesja sejmiku [fot. mat. UMWO]
Za nami pierwsza w tym roku sesja Sejmiku Województwa Opolskiego. Z powodu sytuacji epidemicznej radni obradowali zdalnie. Wprowadzono zmiany do Wieloletniej Prognozy Finansowej, przedstawiono także dane dotyczące nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej w naszym regionie.
- Mamy dokładny obraz tego, ile dzieci z tego systemu edukacji korzysta - mówi przewodniczący sejmiku Rafał Bartek. - W chwili obecnej w województwie opolskim języka niemieckiego jako języka mniejszości niemieckiej uczy się w 109 przedszkolach, 242 szkołach podstawowych, w 4 liceach ogólnokształcących i w jednej szkole zawodowej.

- Prawie 29 tysięcy młodych ludzi ma możliwość uczenia się tego języka. Wiemy w jakim regionie żyjemy i dlaczego ten język jest ważny. Apelujmy do parlamentarzystów, by nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości mogło być dalej kontynuowane - dodaje radna Edyta Gola.

Dodajmy, że głosowaniem nad obniżeniem subwencji oświatowej na edukację w zakresie języków mniejszości narodowych i etnicznych posłowie zajmą się w czwartek 27 stycznia.

Departament Edukacji i Rynku Pracy przygotował podsumowanie projektów poświęconych edukacji kulturowej i realizowanych w ciągu ostatnich pięciu lat. - Takim sztandarowym projektem w regionie jest program EDUKO realizowany przez Muzeum Śląska Opolskiego - mówi Krzysztof Grzęda, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO. - To chyba taka najpełniejsza oferta skierowana do wszystkich odbiorców kultury w naszym regionie. Łącznie w trakcie pięciu lat udało się zrealizować ponad 200 różnego rodzaju. W imprezach przygotowanych w ramach EDUKO wzięło udział ponad 46 tysięcy uczestników.

- Działań na rzecz edukacji kulturowej w naszym regionie jest bardzo dużo i to się chwali. Mam jeden wniosek. Wydaje mi się ze względu na miejsce w jakim jesteśmy, wypadałoby wzmocnić jeszcze działania związane z edukacją historyczną, zwłaszcza naszego regionu - dodaje radna PiS Martyna Nakonieczny.

W czasie sesji sejmik wybrał także swoich przedstawicieli na kolejną kadencję Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Opolskiego. Każdy klub zaproponował swoich kandydatów, a tymi przedstawicielkami będą Jolanta Wilczyńska, Martyna Nakonieczny oraz Zuzanna Donath-Kasiura.
Rafał Bartek, Edyta Gola
Krzysztof Grzęda, Martyna Nakonieczny

Wiadomości z regionu

2022-05-29, godz. 13:20 "Program jest bardzo bogaty". Taki ma być kluczborski koncert charytatywny na rzecz Ukrainy. Początek o 17:00 Ponad 30 artystów z Polski i Ukrainy wystąpi podczas dzisiejszego (29.05) Koncertu Charytatywnego 'Kluczbork dla Ukrainy'. » więcej 2022-05-29, godz. 12:15 Byki wciąż na wolności, choć jest ich coraz mniej. Zwierzęta uciekły z gospodarstwa rolnego koło Głuchołaz Na wolności pozostało już tylko ośmiu zbiegów. Mowa o bykach, które uciekły z prywatnej hodowli w Starym Lesie. Przypomnijmy, do tego nietypowego zdarzenia… » więcej 2022-05-29, godz. 12:00 "Chcemy, aby mieszkanki, które mają problem z dyskryminacją, zgłaszały się do nas". W Opolu powołano komisję ds… Opolskie radne zajmą się sprawami opolanek. Podczas ostatniej sesji rady miasta powołana została komisja ds. podjęcia działań na rzecz równouprawnienia… » więcej 2022-05-29, godz. 09:40 Rafał Bartek nowym przewodniczącym Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Rafał Bartek został wybrany przez delegatów Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce na nowego przewodniczącego tej organizacji… » więcej 2022-05-29, godz. 09:15 Polskie społeczeństwo starzeje się. Mniej osób niż 10 lat temu mieszka w miastach. Znamy kolejne wyniki spisu pow… Statystyczny Polak ma około 41 lat. Kobiety są nieco starsze - 43 lata, a mężczyźni mają średnio 40 lat. Mamy kolejne dane dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego… » więcej 2022-05-29, godz. 07:30 53. Rajd Festiwalowy. Wielkie ściganie wokół Góry św. Anny. Będą utrudnienia w ruchu Nielicencjonowani kierowcy zjechali się do stolicy regionu, aby rywalizować na torze w ramach 53. edycji Rajdu Festiwalowego. To jedno z najstarszych wydarzeń… » więcej 2022-05-28, godz. 19:49 Europoseł Patryk Jaki zapowiada ustawę Lex Wiśniewski. "Zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie" - Przygotowujemy ustawę Lex Wiśniewski, która m.in. zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie - to propozycja europosła Patryka Jakiego z… » więcej 2022-05-28, godz. 17:00 Słodko i naturalnie. Do Opola zjechali pszczelarze z regionu na pierwszy festiwal pszczelarski ku czci ks. dr. Jana D… Lokalni pszczelarze pojawili się dziś (28.05) na rynku w stolicy regionu. To za sprawą I Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego, zorganizowanego ku czci księdza… » więcej 2022-05-28, godz. 15:30 Uwaga, stado byków na wolności. Zwierzęta uciekły z gospodarstwa koło Głuchołaz. Powołano sztab kryzysowy To nie była gonitwa byków w hiszpańskiej Pampelunie, chociaż mogło to tak wyglądać. Do nietypowego zdarzenia doszło w Starym Lesie nieopodal Głuchołaz… » więcej 2022-05-28, godz. 15:15 "Wszyscy czynią starania, abyśmy mogli jak najlepiej służyć i pomagać". Strażacy OSP obradowali w Gogolinie Strażacy z całego regionu spotkali się dziś (28.05) na XV Zjeździe Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Wydarzenie było okazją… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »