Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-14, 10:30 Autor: Maja Laksy

Mandaty nie tylko dla zmotoryzowanych. Nowy taryfikator obowiązuje także kierowców jednośladów

Dzień otwarty w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dzień otwarty w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Nowy taryfikator mandatów i obowiązek posiadania przy sobie karty rowerowej - to tylko niektóre ze zmian, które weszły w życie z początkiem 2022 roku. Opolscy policjanci przypominają, że nowe przepisy dotyczą nie tylko zmotoryzowanych, ale i użytkowników rowerów oraz hulajnóg elektrycznych.
Jak informuje aspirant Agnieszka Nierychła, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu, mandat do 1500 złotych dotyczy osób, które w strefie zamieszkania, w strefie ruchu lub na drodze publicznej poruszają się jednośladem, a nie mają do tego uprawnień. Co ważne, wspomniana wysokość mandatu nie dotyczy wszystkich użytkowników.

- Kodeks mówi o grzywnie w drodze postępowania sądowego do 1500 złotych, albo o mandacie, który z taryfikatora nakłada kwotę 200 złotych - nie mniej, nie więcej. Natomiast musimy pamiętać o tym, że grzywna, jak i mandat w drodze postępowania mandatowego, dotyczy tylko osób, które mają zdolność do czynności prawnych. Czyli ukończyły 17 lat i podlegają pod kodeks wykroczeń, i mogą taki mandat przyjąć. W przeciwnym razie małoletni podlega pod ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich - mówi Agnieszka Nierychła.

Aspirant Agnieszka Nierychła dodaje, że dzieci, które nie mają jeszcze karty rowerowej, a są użytkownikami jednośladów na drogach, muszą mieć zapewnioną opiekę osoby dorosłej.

- Wysokość mandatu może ulec zmianie, jeżeli kierowca kierujący jednośladem nie posiada karty rowerowej, a spowoduje wypadek - podkreśla Andrzej Rak, z-ca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

- Jeżeli dojedzie do jakiegoś zdarzenia drogowego i poruszamy się bez uprawnień. Tutaj musimy się liczyć z tym, że sprawa trafi do sądu, a sąd w tej chwili może orzekać kary do 30 tysięcy złotych. Różnica się robi bardzo duża, a oprócz tego konsekwencje będą się za nami długo ciągnąć - mówi Andrzej Rak.

Dodajmy, że nowa wysokość mandatów dotyczy również naruszenia przepisów o korzystaniu z chodnika i zbyt dużej prędkości kierowców jednośladów. W pierwszym przypadku można otrzymać mandat do 200 złotych, a w drugim do 300 złotych.
Agnieszka Nierychła
Andrzej Rak

Wiadomości z regionu

2022-05-25, godz. 20:35 Opolskie organizacje pozarządowe będą szkolić na potęgę. Wyniki II Europejskiego Budżetu Obywatelskiego [LISTA] 25 organizacji pozarządowych będzie realizować różnego rodzaju szkolenia dzięki drugiej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Dzisiaj (25.05) w urzędzie… » więcej 2022-05-25, godz. 20:20 Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych uruchomiło fundusz interwencyjny dla uchodźców Ukraińscy uchodźcy, którzy nie mogą skorzystać z dostępnych form wsparcia, mogą zgłosić się po pomoc w ramach funduszu interwencyjnego. Taką pomoc świadczy… » więcej 2022-05-25, godz. 19:00 Weterani i uczestnicy misji pokojowych będą świętować w Opolu Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Opolu zaprasza na obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Międzynarodowego Dnia Uczestników… » więcej 2022-05-25, godz. 17:00 Festiwal pszczelarski w Opolu. Wystawa sprzętu, warsztaty i dużo miodu Pierwsza edycja Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego już w sobotę (28.05) w Opolu. » więcej 2022-05-25, godz. 16:30 Trzy opolskie miasta upamiętnią wieczorem zamordowanie rotmistrza Pileckiego Opole, Namysłów i Głuchołazy. Te opolskie miasta upamiętnią dzisiaj (25.05) 74. rocznicę zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego. O 21:30 w kilkudziesięciu… » więcej 2022-05-25, godz. 14:50 Karambol w Starym Oleśnie. Na DK 11 zderzyło się sześć samochodów Wypadek w Starym Oleśnie na DK11 na odcinku Olesno - Kluczbork. Według wstępnych informacji zderzyło się aż 6 pojazdów: samochód ciężarowy, bus i 4 samochody… » więcej 2022-05-25, godz. 14:47 Wypadek w zakładach papierniczych w Krapkowicach. Trzy osoby poparzone, lądował śmigłowiec LPR Do groźnego wypadku doszło w zakładach papierniczych w Krapkowicach. Trzy osoby zostały poszkodowane podczas wymiany jednej z zainstalowanych pomp. Jak przekazał… » więcej 2022-05-25, godz. 13:20 Złodziej "gapa" w rękach opolskich policjantów. Grozi mu 5 lat więzienia Policjanci z Opola zatrzymali mężczyznę, który w jednym z opolskich sklepów ukradł należący do ekspedientki, znajdujący się pod ladą portfel. Wyjął… » więcej 2022-05-25, godz. 12:15 Ósmoklasiści już po egzaminie z matematyki. "Było łatwiej niż na próbnym" Graniastosłup, twierdzenie Pitagorasa czy obliczenie prędkości. Z tymi zagadnieniami uczniowie szkół podstawowych mierzyli podczas egzaminu ósmoklasisty… » więcej 2022-05-25, godz. 12:15 Strzelecka policja publikuje nagranie z udziałem osoby podejrzewanej o rozbój Do zdarzenia doszło na początku marca tego roku na jednej ze stacji paliw w gminie Leśnica. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »