Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-11, 16:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

"System finansowania jest już wypracowany i nie trzeba go zmieniać". Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe staje w obronie nauki języka mniejszości narodowych

Przedstawiciele Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego [fot.M.Matuszkiewicz]
Przedstawiciele Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego [fot.M.Matuszkiewicz]
Przedstawiciele Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego są zaniepokojeni planami zmniejszenia pieniędzy na naukę języka mniejszości narodowych i etnicznych w szkołach. Ich zdaniem taki krok spowoduje, że samorządów nie będzie stać na utrzymywanie nauczycieli języków obcych i tym samym uczniowie z naszego regionu zostaną pozbawieni lekcji języka niemieckiego jako języka mniejszości. Dzisiaj (11.01) w tej sprawie spotkali się z opolskim kuratorem.
- Poinformowałem pana kuratora Michała Sieka, na jakim obecnie etapie jesteśmy w uchwalaniu budżetu. W ubiegłym tygodniu mieliśmy mały sukces, bo na poziomie komisji senackiej została przyjęta nasza poprawka, która przywraca wcześniejsze finansowanie - mówi Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej. - Poprosiłem także o to, żeby pan kurator przygotował raport o stanie nauczania języka mniejszości na terenie województwa opolskiego. Chce przez to niektórym urzędnikom z Warszawy uświadomić, jaka to jest wartość i jak ważnym jest dla nas wszystkich mieszkających na Opolszczyźnie nauczanie języka niemieckiego jako języka ojczystego.

- Od kilkunastu lat mamy w Polsce wypracowany system finansowania edukacji, w tym języka mniejszości narodowych. Obecnie takich mniejszości mamy 9 - dodaje Łukasz Jastrzembski, przewodniczący Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego.

- Wydaje się, że ten system wypracowany przez lata ma w sobie pewną logikę. Małe szkoły, w których realizowana jest nauka mniejszościowa generują stosunkowo wyższe koszty funkcjonowania w przeliczeniu na jedno dziecko. Te wysokie koszty zostały zauważone w resorcie edukacji przez ostatnie lata i w związku z tym, dla takich małych wiejskich szkół jest przewidziana większa subwencja oświatowa. Jest ona również przeznaczona na nauką języka mniejszości narodowych.

Dodajmy, że według danych z opolskiego kuratorium oświaty języka niemieckiego jako języka mniejszości uczy się blisko 29 tysięcy dzieci. Liczba szkół podstawowych z nauką mniejszości to 242.

Poprawka zmniejszająca subwencję o blisko 40 milionów złotych do budżetu państwa na ten rok wprowadzona została przez posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego.
Ryszard Galla
Łukasz Jastrzembski

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »