Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-07, 17:30 Autor: Katarzyna Doros

"To decyzja ratująca życie Dawidka". NFZ zgodził się na refundację operacji w Stanford wycenionej na 5 milionów złotych

Dawid Drapacz [fot. Katarzyna Doros]
Dawid Drapacz [fot. Katarzyna Doros]
6-letni Dawid Drapacz z Opola będzie mógł przejść kolejną operację ratującą życie w USA. Narodowy Fundusz Zdrowia zdecydował o przyznaniu refundacji, a to oznacza, że rodzice chłopca nie muszą się już martwić o to, jak w krótkim czasie zebrać 5 milionów złotych. Przypomnijmy, że trzy lata tematu rodzice Dawida, który urodził się ze skomplikowaną wadą serce i płuc, musieli się już zmierzyć z podobnym wyzwaniem.
- Dawidek otrzymał zgodę prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na przeprowadzenie leczenia kardiochirurgicznego w USA. Zgoda została wydana, ponieważ nie było możliwości przeprowadzenia leczenia w ośrodkach krajowych. Przewidywane koszty leczenia zgodnie z kosztorysem przedstawionym przez klinikę to ponad 5 milionów złotych - mówi Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ.

- Można powiedzieć, że wydarzył się cud. Narodowy Fundusz Zdrowia w Opolu zrefunduje operację Dawidka w Stanford - mówi Elżbieta Popardowska, mama chłopca. - Jesteśmy przeszczęśliwi, ponieważ udało się uzbierać te pieniądze może w inny sposób, ale mamy te potrzebne pieniądze na leczenie Dawida w Stanford. Możemy teraz zająć się ustalaniem terminu operacji. Operacja na pewno musi się odbyć w pierwszej połowie tego roku, tyle wiemy.

Do końca grudnia na internetowej zbiórce darczyńcy wpłacili 700 tysięcy złotych. - Żeby ustalić termin operacji potrzebowaliśmy zebrać 80% z 5 milionów - dodaje Sławomir Drapacz, tata Dawida. - Szczerze, jak otrzymaliśmy informację towarzyszyło nam wzruszenie. Popłakaliśmy się, bo to decyzja ratująca życia Dawidka. Cieszymy się bardzo , ale też wiemy, że to jest połowa drogi, jeszcze przed nami druga. Miejmy nadzieję, że się wszystko uda.

- Dziękujemy - dodaje Dawid Drapacz.

Termin operacji ma zostać wyznaczony najprawdopodobniej w ciągu dwóch tygodni.

Pieniądze z internetowej zbiórki zostaną przeznaczone na dalsze leczenie chłopca m.in. na wizyty kontrolne w Stanford.

Więcej na ten temat w magazynie "Reporterskie tu i teraz" po godzinie 15:00.
Barbara Pawlos
Elżbieta Popardowska
Sławomir Drapacz, Dawidek

Wiadomości z regionu

2022-12-05, godz. 11:15 Trójwymiarowy obraz na sali operacyjnej. Lekarze z OCO rozpoczęli zabiegi z wykorzystaniem robota XXI wiek wkroczył całą szerokością do Opolskiego Centrum Onkologii. W szpitalu ruszyły zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnego robota, którego szpital wydzierżawił… » więcej 2022-12-05, godz. 10:50 Wciąż obowiązuje zakaz spożywania wody w gminach: Łubniany i Turawa Woda w Turawie oraz gminie Łubniany wciąż nie nadaje się do bezpośredniego użycia. Badania przeprowadzone przez sanepid w zeszłym tygodniu wykazały obecność… » więcej 2022-12-05, godz. 09:30 Kredyty na mieszkania, wyższa emerytura i ulgi podatkowe dla pracujących. PSL prezentuje "Uczciwy Plan dla Polski" - Nasz program ma elementy socjalne, ale jest to głównie program prorozwojowy, mający dać impuls do wzrostu potencjału polskiej gospodarki - powiedział w… » więcej 2022-12-05, godz. 08:10 W tym tygodniu autobusy rozpoczną kursy z centrum przesiadkowego Opole Główne W tym tygodniu uruchomione zostanie centrum przesiadkowe Opole Główne. - Przewoźnicy będą mogli korzystać z płyty dworca i stanowisk postojowych znajdujących… » więcej 2022-12-05, godz. 06:24 Głuchołazy: pożar mieszkania. Jedna osoba poszkodowana Jedna osoba została poszkodowana w nocnym pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym w Głuchołazach. » więcej 2022-12-04, godz. 19:38 O białych górnikach w Muzeum Śląska Opolskiego Górnicy mają dziś swoje święto. 4 grudnia obchodzona jest tradycyjna Barbórka. Na Opolszczyźnie świętują biali górnicy, którzy na co dzień pracują… » więcej 2022-12-04, godz. 19:07 "Przegrać z mistrzami świata to nie wstyd". Opolscy kibice o meczu Polska-Francja 'Przegrać po takiej walce i z mistrzami świata to nie wstyd' - to komentarz kibiców, którzy dzisiejsze zmaganie Polaków w Katarze obserwowali w strefie kibica… » więcej 2022-12-04, godz. 18:00 Mikołaje na motocyklach zjechali do Opola na jarmark bożonarodzeniowy Sanie z reniferami zamienili na dwa kółka i ryczące silniki. Mikołaje na motocyklach pojawili się na pl. Wolności w Opolu. Motocykliści w charakterystycznych… » więcej 2022-12-04, godz. 17:44 Charytatywna zbiórka podczas świątecznego jarmarku w Opolu Na jarmarku bożonarodzeniowym można nie tylko zasmakować przysmaków, ale m.in. zobaczyć występy romskim zespołów. Stowarzyszenie 'Górska Roma' prowadzi… » więcej 2022-12-04, godz. 16:31 Uwaga, kierowcy. Są utrudnienia na A4 po dachowaniu lawety przewożącej auto Kolizja na A4. Między węzłami Strzelce Opolskie i Łany na km 281 doszło do dachowania lawety z samochodem osobowym. Zablokowany jest prawy pas w kierunku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »