Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-29, 15:35 Autor: Witold Wośtak

Młodzież zainteresowana mało znaną historią regionu. Rozstrzygnięto konkurs "(O)Polskie na mapie historii" [FILM, ZDJĘCIA]

Młodzież zainteresowana mało znaną historią regionu. Rozstrzygnięto konkurs "(O)Polskie na mapie historii"
Poznaliśmy siedmioro laureatów konkursu "(O)Polskie na mapie historii". Celem było zgłaszanie nieznanych dotąd miejsc pamięci z naszego regionu. Tym tematem zajmowaliśmy się w magazynie Reporterskie tu i teraz.
Ciekawe propozycje trafią do nowej aplikacji mobilnej (O)polska historia, którą można pobrać na każdy smartfon. Są tam trzy kategorie: Powstania Śląskie, Opolscy Bohaterowie i Historia Najnowsza. Pytamy wojewodę Sławomira Kłosowskiego, czy zaskoczyło go większe zainteresowanie konkursem dla dzieci niż dla dorosłych.

- Z dwóch powodów liczyłem, że zainteresowanie wśród młodzieży będzie przeważać. Po pierwsze, to jest przedmiotem ich edukacji bieżącej, bo uczestniczą w lekcjach historii czy wiedzy o społeczeństwie. Po drugie, chyba ważniejsze, trudno wyobrazić sobie dzisiaj młodego człowieka bez smartfona, tabletu czy komputera.

Nastolatek Tomasz Nowak postanowił opowiedzieć o Bodzanowie, czyli swojej miejscowości.

- Opowiedziałem o pierwszym dyrektorze szkoły, o historii wioski, klasztorze i miejscowym zakonie jezuitów. Było też dużo o tym, jak pan Stanisław Markiel, pierwszy dyrektor szkoły, brał udział w trzecim powstaniu śląskim.

Maja Krzyżanowska przedstawiła postać księdza ze starego Olesna, którego postawa zaimponowała uczennicy. Chodzi o Franza Marxa.

- On pochodził z rodziny niemieckiej i odprawiał msze w języku polskim oraz niemieckim. Czuł, jak podczas plebiscytu Niemcy próbują pchać Polaków w stronę niemiecką. Uważał jednak, że każdy człowiek powinien mieć prawo do własnego wyboru - nie był jednostronny. Został zabity w lesie.

Obecnie aplikacja ma informacje o 203 opolskich miejscach historycznych, natomiast aktualizację i dodanie kolejnych punktów przewidziano na styczeń.
Sławomir Kłosowski
Tomasz Nowak
Maja Krzyżanowska
Posłuchaj materiału z programu "Reporterskie tu i teraz"

Wiadomości z regionu

2022-01-25, godz. 20:45 Raport dnia: W regionie prawie 900 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 7 chorych. Wraca nauka zdalna, jednak nie dla… 875 nowych zachorowań i śmierć 7 osób potwierdzono dziś (25.01) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 36 995 nowych… » więcej 2022-01-25, godz. 20:43 Pijani rowerzyści na opolskich trasach. Pierwszy jechał nocą pod prąd i bez świateł, drugi miał 2,5 promila Policjant po służbie zatrzymał pod Strzelcami Opolskimi rowerzystę, który pijany jechał bez świateł i pod prąd. Inni mundurowi w Gwoździcach pod Krapkowicami… » więcej 2022-01-25, godz. 20:00 Nysa uruchomiła nowy żłobek dla 100 dzieci, obok jest przedszkole i szkoła. Znacznie pomogła dotacja w ramach Maluch… Sto miejsc dla dzieci najmłodszych, cztery sale, kuchnia, stołówka i sala zabaw. To otwarty dziś (25.01) oficjalnie Żłobek Miejski numer 3 'Dzwoneczek' w… » więcej 2022-01-25, godz. 19:45 Radni sejmiku województwa obradowali zdalnie. Mówili o edukacji kulturowej i nauce języka niemieckiego jako języka… Za nami pierwsza w tym roku sesja Sejmiku Województwa Opolskiego. Z powodu sytuacji epidemicznej radni obradowali zdalnie. Wprowadzono zmiany do Wieloletniej… » więcej 2022-01-25, godz. 18:57 Od czwartku wraca nauka zdalna! Nie obejmie wszystkich Uczniowie klas V-VIII podstawówek i szkół średnich od czwartku (27.01) przechodzą na nauczanie zdalne - to decyzja resortu edukacji. » więcej 2022-01-25, godz. 18:30 Umiesz liczyć - licz na siebie? Gmina bierze się za remonty dróg powiatowych [Reporterskie Tu i Teraz] Gmina Ujazd chciała się dołożyć do remontów dróg i budowy chodników przy trasach powiatowych. Starostwo w Strzelcach Opolskich odmówiło, bo nie ma pieniędzy… » więcej 2022-01-25, godz. 18:15 Nietypowy "prezent" od osadzonych w Zakładzie Karnym w Nysie. Pomoże sfinansować leczenie 8-letniej Madzi Trzydzieści tysięcy nakrętek przekazali osadzeni z Zakładu Karnego w Nysie oraz pracownicy kadry penitencjarnej na rzecz 8-latki z Racławic Śląskich. Dziecko… » więcej 2022-01-25, godz. 16:50 Trzeci klub Senior Plus działa od dzisiaj w Nysie. "Zainteresowanie jest bardzo duże" [FILM, ZDJĘCIA] Nysa ma od dzisiaj (25.01) trzeci klub Senior Plus. Zaadaptowanie budynku ojców Franciszkanów kosztowało 125 tysięcy złotych, a 100 tysięcy udało się pozyskać… » więcej 2022-01-25, godz. 16:16 Kolejne zakażenia w szkołach i przedszkolach w Opolu. Na kwarantannie prawie 1000 uczniów i 6 nauczycieli [WYKAZ SZ… Blisko tysiąc uczniów trafiło na kwarantannę po wykryciu zakażenia koronawirusem w 15 szkołach i przedszkolach w Opolu. COVID-19 stwierdzono także u 7 nauczycieli… » więcej 2022-01-25, godz. 15:45 Zataił śmierć kolegi, bo bał się stracić dach nad głową. 24-latek "zamieszkał" z nieboszczykiem, grozi mu do 8… Do 8 lat więzienia grozi 24-letniemu Dawidowi G., który przez miesiąc w Nysie mieszkał pod jednym dachem z nieboszczykiem. Mężczyźnie przedstawiono trzy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »