Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-08, 17:40 Autor: Monika Matuszkiewicz

Nie straszne im nawet wysokie kary. Kłusownicy dają o sobie znać szczególnie o tej porze roku

Kłusownictwo [fot. facebook/Społeczna-Straż-Rybacka-Opolszczyzna]
Kłusownictwo [fot. facebook/Społeczna-Straż-Rybacka-Opolszczyzna]
Kłusownictwo [fot. facebook/Społeczna-Straż-Rybacka-Opolszczyzna]
Kłusownictwo [fot. facebook/Społeczna-Straż-Rybacka-Opolszczyzna]
Kłusownictwo [fot. facebook/Społeczna-Straż-Rybacka-Opolszczyzna]
Kłusownictwo [fot. facebook/Społeczna-Straż-Rybacka-Opolszczyzna]
Kłusownictwo [fot. facebook/Społeczna-Straż-Rybacka-Opolszczyzna]
Kłusownictwo [fot. facebook/Społeczna-Straż-Rybacka-Opolszczyzna]
Choć kary są coraz bardziej dotkliwe, to oni nie rezygnują. Na opolskich akwenach mnożą się przypadki kłusownictwa. Z jednej strony złodzieje zarzucają sieci tam, gdzie to nie jest dozwolone, z drugiej łowią więcej ryb niż pozwalają na to przepisy. Celują w szczupaka i sandacza.
Społeczna Straż Rybacka do grudnia przeprowadziła ponad 1100 kontroli wzdłuż rzek i zbiorników.

- Odnotowaliśmy tutaj zdarzenia drobne, typu wykroczenia. To jest połów na trzy wędki, połów na niewymiarowego żywca, ale też inne, które popełniają wędkarze. Pojawiły się też takie wykroczenia, że wędkowały osoby bez uprawnień lub w pobliżu budowli hydrotechnicznych - mówi Marek Musiał, komendant Społecznej Straży Rybackiej w powiecie brzeskim.

Dwa tygodnie temu na jednym ze zbiorników w Turawie Państwowa Straż Rybacka złapała dwóch mężczyzn, którzy mieli przy sobie sieci rybackie. Mandaty, jakie można dostać za kłusownictwo liczone są w tysiącach. Są też kary pozbawienia lub ograniczenia wolności.

- Są sytuacje, gdzie za sprawy połowu ryb w obrębach ochronnych orzekane są grzywny o wysokości 1000 złotych lub więcej. W sytuacji, gdy ujawnione jest przestępstwo, bądź wykroczenie, w którym zabezpieczone są skradzione ryby, to sądy orzekają nawiązki. Są one od 5-krotnej do 20-krotnej wartości przywłaszczonych ryb - dodaje Maria Niedziółka, komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej w Opolu.
Marek Musiał
Maria Niedziółka
Kłusownicy nie próżnują

Wiadomości z regionu

2022-01-21, godz. 21:15 Raport dnia: Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 36 tysięcy zakażeń w kraju i niemal 700 na Opolszczyźnie [IN… 699 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 12 chorych potwierdzono dziś (21.01) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2022-01-21, godz. 20:40 Politechnika Opolska przechodzi na nauczanie zdalne. "Zaczynamy wchodzić na szczyt piątej fali zachorowań" - W związku z dużym przyrostem ilości zakażeń koronawirusem Politechnika Opolska przechodzi na nauczanie zdalne - zadecydował rektor uczelni prof. Marcin… » więcej 2022-01-21, godz. 20:35 W pożarze stracili wszystko. Ruszyła pomoc dla poszkodowanej rodziny z trójką dzieci Nadal nieznane są przyczyny wczorajszego pożaru, do którego doszło w budynku przy ul. Jagiellonów 41 w Opolu. Okoliczności te ustala biegły z zakresu pożarnictwa… » więcej 2022-01-21, godz. 20:00 Budowa akwarium i nowego wejścia do opolskiego zoo wciąż bez rozstrzygnięcia. Powodem zbyt drogie oferty wykonawc… Zoo w Opolu na razie bez nowego letniego wejścia. Mimo zmniejszenia zakresu planowanej inwestycji, oferenci znów zaproponowali za wysokie ceny za wykonanie usługi… » więcej 2022-01-21, godz. 18:00 Kolejne próby wyłudzenia pieniędzy, tym razem metodą na policjanta Krapkowicka policja kolejny raz ostrzega przed oszustami, którzy podszywając się pod różnych pracowników, także funkcjonariuszy, próbują wyłudzić pieniądze… » więcej 2022-01-21, godz. 17:46 Opole: nowe przystanki przy centrum przesiadkowym Opole Wschodnie świecą na razie pustkami - Nowo otworzone przystanki przy centrum przesiadkowym Opole Wschodnie świecą pustkami - komentują mieszkańcy stolicy regionu. Wielu również przyznaje, że… » więcej 2022-01-21, godz. 17:05 Intensywne opady śniegu na południu regionu. Jest ostrzeżenie meteo Intensywne opady śniegu zapowiadane są na południu regionu. Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia dla trzech powiatów: głubczyckiego, nyskiego i prud… » więcej 2022-01-21, godz. 16:00 Mieszkańców Opola czekają wyższe opłaty za ciepło. ECO przygotowuje się do podwyżek Mieszkańcy Opola, którzy korzystają z ciepła dostarczanego przez ECO, muszą liczyć się z podwyżkami. Spółka planuje wzrost cen od 11 do nawet 16 procent… » więcej 2022-01-21, godz. 15:48 Koronawirus w kolejnych szkołach i przedszkolach. Na kwarantannie blisko 400 uczniów Kolejne przypadki COVID-19 w opolskich placówkach edukacyjnych. Adam Leszczyński, rzecznik ratusza w Opolu, potwierdził zakażenia w łącznie w 13 przedszkolach… » więcej 2022-01-21, godz. 14:55 Peron wyspowy w Ozimku zostanie przebudowany. Wartość inwestycji to ponad milion złotych Peron wyspowy na stacji w Ozimku przejdzie kompleksową modernizację. W ramach zadania planowane jest m.in. wydłużenie peronu, wymiana oświetlenia i montaż… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »