Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-01, 19:15 Autor: Katarzyna Doros

"Ostro walczymy z covidem i ustalamy osoby z kontaktów". Czwarta fala dziesiątkuje opolskie szkoły

Uczeń w maseczce [Image by Alexandra_Koch from Pixabay]
Uczeń w maseczce [Image by Alexandra_Koch from Pixabay]
Z danych Kuratorium Oświaty w Opolu wynika, że przypadki zakażenia koronawirusem wśród uczniów i nauczycieli notuje się w 25% wszystkich placówek oświatowych w regionie. M.in. w gminie Strzelce Opolskie na kwarantannie przebywa nawet 40% uczniów. Dyrektorzy coraz więcej czasu muszą poświęcać na ustalanie osób z kontaktu po stwierdzeniu zakażenia i na wpisywanie danych epidemicznych do systemów informatycznych.
- Praktycznie codziennie mamy jakieś zachorowania. W tej chwili na 19 klas dwie są na wycieczce, a 6 ma naukę stacjonarną - mówi Lucyna Dzikiewicz-Niski, dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 8 w Opolu. - Już drugi tydzień jest taka bardzo ostra walka z covidem. Mamy dwóch nauczycieli chorych i kilku uczniów. Tak to wygląda, że nic innego nie robimy tylko ustalamy osoby z kontaktu, ponieważ sanepid już nie daje rady tego wszystkiego uzupełniać. Więc my to robimy i ja się czuję tak jakbym robiła wolontariat w sanepidzie. Coraz więcej informacji mamy, że rodzice są chorzy i dziecko jest na kwarantannie i w większości są to osoby niezaszczepione.

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz kurator oświaty zalecają, żeby w szkołach, tam gdzie jest to możliwe, jak najdłużej realizować naukę stacjonarną. - Rekomendujemy, aby w miarę możliwości w szkołach organizować zajęcia pozalekcyjne czy obowiązkowe dla tych uczniów, którzy nie są objęci kwarantanną i izolacją domową. Ale zaznaczam, że jeżeli są takie możliwości. Zdajemy sobie sprawę z tego, że szkoły są różne, różne są możliwości techniczne, kadrowe. Ale tam, gdzie takie możliwości istnieją zachęcamy do tego, żeby dla tych uczniów organizować w szkole zajęcia stacjonarne - mówi Michał Siek, opolski kurator oświaty.

Joanna Raźniewska, dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Opolu zauważa, że przy organizacji zajęć pod uwagę brana jest także opinia sanepidu. - Nie zawsze da się to zrobić na wszystkich przedmiotach, na wszystkich formach zajęć, że jednocześnie nauczyciel prowadzi te zajęcia w klasie z uczniami, ale też z równoczesną możliwością korzystania z tych zajęć przez uczniów w formie zdalnej - dodaje.

- Kiedy w jednej klasie jedenastu uczniów miało kontakt z osobą zakażoną nie zawieszaliśmy zajęć dla całej klasy - mówi Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu. - Więc te jedenaście osób ma naukę zdalną. Na 29 oddziałów dwa pracują zdalnie. Każdego dnia to się bardzo zmienia, bo na początku listopada mieliśmy 20 klas na nauczaniu zdalnym, a pozostałe były w szkole.

Przypomnijmy, dziś (01.12) Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 29 064 nowych zachorowań na COVID-19 w kraju. 694 zakażenia dotyczyły mieszkańców Opolszczyzny.
Lucyna Dzikiewicz-Niski
Michał Siek
Joanna Raźniewska
Agnieszka Buganik-Pszczyńska
Relacja w magazynie Reporterskie Tu i Teraz [autor: Katarzyna Doros]

Wiadomości z regionu

2023-03-24, godz. 16:30 Logistyk na... rowerze. Akcja charytatywna w opolskiej brygadzie Blisko 20 rowerów zebrali w pół dnia inicjatorzy akcji Podaruj Rower w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Jedni o inicjatywie dowiedzieli się pocztą pantoflową… » więcej 2023-03-24, godz. 16:20 Zdobędą Koronę Gór Polski. Nowy projekt podopiecznych rodzin zastępczych Koronę Gór Polski zdobywać będą podopieczni rodzin zastępczych oraz ich opiekunowie z powiatu prudnickiego. Celem przedsięwzięcia jest integracja, edukacja… » więcej 2023-03-24, godz. 15:35 Choć biegnie wśród pól, to ma wiele funkcji. Ul. Starowiejska w Bierdzanach po remoncie Choć to niewielki odcinek, to ma duże znaczenie. W Bierdzanach w gminie Turawa otwarto wyremontowany 750-metrowy odcinek ulicy Starowiejskiej. » więcej 2023-03-24, godz. 15:25 Wzrost o 20 procent. Będzie więcej pieniędzy na pomoc osobom niepełnosprawnym Około 120 milionów złotych rozdysponuje w tym roku opolski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To oznacza, że poziom wsparcia… » więcej 2023-03-24, godz. 14:51 W Gałązczycach budują kanalizację. Gmina zapłaci za nią tylko ułamek wartości Podgrodkowskie Gałązczyce będą miały kanalizację. Dziś (24.03) symbolicznie rozpoczęto jej budowę. » więcej 2023-03-24, godz. 14:30 Policjanci czujni także po służbie Policjant z komisariatu w Otmuchowie, będąc po służbie, zakończył podróż pijanego kierowcy. Z kolei funkcjonariusz z KPP w Nysie zatrzymał sklepowego… » więcej 2023-03-24, godz. 13:33 Nysa: policja zatrzymała dwie osoby w związku z napaścią na kierowcę MZK Nyscy policjanci zatrzymali dwie osoby podejrzane o napaść na kierowcę miejskiego autobusu. Przypomnijmy, do zdarzenia doszło w środę (22.03) wieczorem… » więcej 2023-03-24, godz. 12:42 Drift po Sienkiewicza w Opolu. Policja "zainteresowała się" kierowcą [FILM] W środku dnia driftem przez Sienkiewicza w Opolu. Filmik z nagraniem kierowcy sportowego BMW, które z piskiem opon 'bokiem' pokonuje zakręt w centrum miasta… » więcej 2023-03-24, godz. 11:23 "Mistrz kierownicy" ucieka... motorowerem. Jechał nawet chodnikiem Kilkanaście minut trwał policyjny pościg za kierującym motorowerem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Do tego zdarzenia doszło w środę (22.03)… » więcej 2023-03-24, godz. 11:15 "To rewolucja, jeśli chodzi o kardiologię". Setny zabieg wszczepienia pompy Impella w USK Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu wykonali setny zabieg wszczepienia pompy Impella. To urządzenie wspomagające krążenie u najciężej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »