Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-01, 19:15 Autor: Katarzyna Doros

"Ostro walczymy z covidem i ustalamy osoby z kontaktów". Czwarta fala dziesiątkuje opolskie szkoły

Uczeń w maseczce [Image by Alexandra_Koch from Pixabay]
Uczeń w maseczce [Image by Alexandra_Koch from Pixabay]
Z danych Kuratorium Oświaty w Opolu wynika, że przypadki zakażenia koronawirusem wśród uczniów i nauczycieli notuje się w 25% wszystkich placówek oświatowych w regionie. M.in. w gminie Strzelce Opolskie na kwarantannie przebywa nawet 40% uczniów. Dyrektorzy coraz więcej czasu muszą poświęcać na ustalanie osób z kontaktu po stwierdzeniu zakażenia i na wpisywanie danych epidemicznych do systemów informatycznych.
- Praktycznie codziennie mamy jakieś zachorowania. W tej chwili na 19 klas dwie są na wycieczce, a 6 ma naukę stacjonarną - mówi Lucyna Dzikiewicz-Niski, dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 8 w Opolu. - Już drugi tydzień jest taka bardzo ostra walka z covidem. Mamy dwóch nauczycieli chorych i kilku uczniów. Tak to wygląda, że nic innego nie robimy tylko ustalamy osoby z kontaktu, ponieważ sanepid już nie daje rady tego wszystkiego uzupełniać. Więc my to robimy i ja się czuję tak jakbym robiła wolontariat w sanepidzie. Coraz więcej informacji mamy, że rodzice są chorzy i dziecko jest na kwarantannie i w większości są to osoby niezaszczepione.

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz kurator oświaty zalecają, żeby w szkołach, tam gdzie jest to możliwe, jak najdłużej realizować naukę stacjonarną. - Rekomendujemy, aby w miarę możliwości w szkołach organizować zajęcia pozalekcyjne czy obowiązkowe dla tych uczniów, którzy nie są objęci kwarantanną i izolacją domową. Ale zaznaczam, że jeżeli są takie możliwości. Zdajemy sobie sprawę z tego, że szkoły są różne, różne są możliwości techniczne, kadrowe. Ale tam, gdzie takie możliwości istnieją zachęcamy do tego, żeby dla tych uczniów organizować w szkole zajęcia stacjonarne - mówi Michał Siek, opolski kurator oświaty.

Joanna Raźniewska, dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Opolu zauważa, że przy organizacji zajęć pod uwagę brana jest także opinia sanepidu. - Nie zawsze da się to zrobić na wszystkich przedmiotach, na wszystkich formach zajęć, że jednocześnie nauczyciel prowadzi te zajęcia w klasie z uczniami, ale też z równoczesną możliwością korzystania z tych zajęć przez uczniów w formie zdalnej - dodaje.

- Kiedy w jednej klasie jedenastu uczniów miało kontakt z osobą zakażoną nie zawieszaliśmy zajęć dla całej klasy - mówi Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu. - Więc te jedenaście osób ma naukę zdalną. Na 29 oddziałów dwa pracują zdalnie. Każdego dnia to się bardzo zmienia, bo na początku listopada mieliśmy 20 klas na nauczaniu zdalnym, a pozostałe były w szkole.

Przypomnijmy, dziś (01.12) Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 29 064 nowych zachorowań na COVID-19 w kraju. 694 zakażenia dotyczyły mieszkańców Opolszczyzny.
Lucyna Dzikiewicz-Niski
Michał Siek
Joanna Raźniewska
Agnieszka Buganik-Pszczyńska
Relacja w magazynie Reporterskie Tu i Teraz [autor: Katarzyna Doros]

Wiadomości z regionu

2022-01-26, godz. 11:58 Ferie na łyżwach, na basenie albo... w lodowatej wodzie. To oferta MOSiR-u w Opolu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu w czasie ferii proponuje naukę jazdy na łyżwach, morsowanie dla dzieci albo zumbę i jogę w wodzie. Dostępne będą… » więcej 2022-01-26, godz. 11:13 Raport MZ. Piąta fala bije rekordy. Mamy 53 420 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, w tym ponad 1200 w regionie… Rekord pandemii w Polsce. Mamy 53 420 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia - przekazało Ministerstwo Zdrowia. Na Opolszczyźnie ostatniej doby przybyło… » więcej 2022-01-26, godz. 11:12 Opole: dopiero w połowie lutego zakończy się remont bloku na osiedlu AK. Nadal nie wiadomo, kiedy lokatorzy wrócą… Nie 28 stycznia, a 10 lutego zakończą się prace w bloku na osiedlu AK w Opolu, w którym pod koniec grudnia doszło do pożaru. O opóźnieniu remontu poinformował… » więcej 2022-01-26, godz. 10:59 Szkoła kupi robota wartego 40 tys. euro. To nagroda w międzynarodowym konkursie Robot rodem z fabryk montujących samochody stanie w jednej z pracowni Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. Zakup urządzenia… » więcej 2022-01-26, godz. 10:30 Opole: jest akt oskarżenia dla kierowcy, który potrącił ciężarną na przejściu Do 3 lat więzienia grozi 33-letniemu kierowcy, który w październiku ubiegłego roku na przejściu dla pieszych na ulicy Oświęcimskiej w Opolu potrącił ciężarną… » więcej 2022-01-26, godz. 09:43 Prezydent Opola o centrum przesiadkowym Opole Wschodnie i tematach czwartkowej sesji radnych Miejska działka pod budowę nowej siedziby urzędu marszałkowskiego w obrębie Centrum Usług Publicznych oraz apel do premiera Morawieckiego 'Stop wykluczeniom'… » więcej 2022-01-25, godz. 20:45 Raport dnia: W regionie prawie 900 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 7 chorych. Wraca nauka zdalna, jednak nie dla… 875 nowych zachorowań i śmierć 7 osób potwierdzono dziś (25.01) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 36 995 nowych… » więcej 2022-01-25, godz. 20:43 Pijani rowerzyści na opolskich trasach. Pierwszy jechał nocą pod prąd i bez świateł, drugi miał 2,5 promila Policjant po służbie zatrzymał pod Strzelcami Opolskimi rowerzystę, który pijany jechał bez świateł i pod prąd. Inni mundurowi w Gwoździcach pod Krapkowicami… » więcej 2022-01-25, godz. 20:00 Nysa uruchomiła nowy żłobek dla 100 dzieci, obok jest przedszkole i szkoła. Znacznie pomogła dotacja w ramach Maluch… Sto miejsc dla dzieci najmłodszych, cztery sale, kuchnia, stołówka i sala zabaw. To otwarty dziś (25.01) oficjalnie Żłobek Miejski numer 3 'Dzwoneczek' w… » więcej 2022-01-25, godz. 19:45 Radni sejmiku województwa obradowali zdalnie. Mówili o edukacji kulturowej i nauce języka niemieckiego jako języka… Za nami pierwsza w tym roku sesja Sejmiku Województwa Opolskiego. Z powodu sytuacji epidemicznej radni obradowali zdalnie. Wprowadzono zmiany do Wieloletniej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »