Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-26, 12:45 Autor: Marzena Śmierciak

Opolscy cyberkryminalni namierzyli oszustów internetowych sprzedających nielegalne oprogramowanie. Podejrzani usłyszeli 80 zarzutów [FILM]

Internetowi oszuści usłyszeli ponad 80 zarzutów [wideo: opolska policja]
Mieli wystawić na sprzedaż w internecie 11 tysięcy nielegalnych kluczy do oprogramowania znanej marki o wartości około 18 milionów złotych, usłyszeli łącznie 80 zarzutów. Opolscy cyberkryminalni namierzyli w sieci i zatrzymali dwóch podejrzanych mężczyzn.
Dodatkowo mieszkańcy województwa mazowieckiego mogli dopuścić się szeregu innych przestępstw, w tym wyłudzania mikropożyczek w związku z Tarczą Antykryzysową. Grozi im do 8 lat więzienia.

Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu walczący z cyberprzestępczością na trop wpadli podczas monitorowania internetu. Wtedy to na koncie znanego portalu ogłoszeniowego zauważyli podejrzane ogłoszenia dotyczące sprzedaży kluczy do oprogramowania komputerowego jednej z wiodących światowych marek. Wtedy też policjanci wzięli wystawiających i ich ogłoszenie pod swoją "lupę".

Kryminalni ustalili, że podejrzani założyli kilka fałszywych kont internetowych oraz rachunki bankowe podszywając się pod inne osoby. Później wystawiali do sprzedaży przede wszystkim nielegalne oprogramowanie. To 11 000 nielegalnych kluczy, których wartość rynkowa wynosi około 18 milionów złotych. Mężczyźni ze swojego procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Jak się okazało, mężczyźni wyłudzali również mikropożyczki w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej, sprzedawali podrobione perfumy oraz fałszowali faktury. Śledczy podejrzewają, że 26-latkowie "wyprali" około 160 tysięcy złotych.

Na podstawie zgromadzonych materiałów zatrzymani usłyszeli łącznie ponad 80 zarzutów związanych z ich przestępczą działalnością m.in. za kradzież oprogramowania, oszustwa, fałszerstwa oraz wyłudzenia.

Dzisiaj (26.11) ma zapaść decyzja o tymczasowym aresztowaniu jednego z mężczyzn.

Sprawa - jak to określają policjanci - ma charakter rozwojowy.
Zatrzymanie podejrzanych o cyberprzestępstwa [fot. KWP Opole]
Zatrzymanie podejrzanych o cyberprzestępstwa [fot. KWP Opole]
Zatrzymanie podejrzanych o cyberprzestępstwa [fot. KWP Opole]
Zatrzymanie podejrzanych o cyberprzestępstwa [fot. KWP Opole]
Zatrzymanie podejrzanych o cyberprzestępstwa [fot. KWP Opole]
Zatrzymanie podejrzanych o cyberprzestępstwa [fot. KWP Opole]
Zatrzymanie podejrzanych o cyberprzestępstwa [fot. KWP Opole]
Zatrzymanie podejrzanych o cyberprzestępstwa [fot. KWP Opole]

Wiadomości z regionu

2022-05-28, godz. 21:16 "Bardzo szczegółowo opisaliśmy trasę, analizując każdy zakręt". Rozpoczął się 53. Rajd Festiwalowy Nielicencjonowani kierowcy zjechali się do stolicy regionu, aby rywalizować na torze w ramach 53. edycji Rajdu Festiwalowego. To jedno z najstarszych wydarzeń… » więcej 2022-05-28, godz. 19:49 Europoseł Patryk Jaki zapowiada ustawę Lex Wiśniewski. "Zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie" - Przygotowujemy ustawę Lex Wiśniewski, która m.in. zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie - to propozycja europosła Patryka Jakiego z… » więcej 2022-05-28, godz. 17:00 Słodko i naturalnie. Do Opola zjechali pszczelarze z regionu na pierwszy festiwal pszczelarski ku czci ks. dr. Jana D… Lokalni pszczelarze pojawili się dziś (28.05) na rynku w stolicy regionu. To za sprawą I Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego, zorganizowanego ku czci księdza… » więcej 2022-05-28, godz. 15:30 Uwaga, stado byków na wolności. Zwierzęta uciekły z gospodarstwa koło Głuchołaz. Powołano sztab kryzysowy To nie była gonitwa byków w hiszpańskiej Pampelunie, chociaż mogło to tak wyglądać. Do nietypowego zdarzenia doszło w Starym Lesie nieopodal Głuchołaz… » więcej 2022-05-28, godz. 15:15 "Wszyscy czynią starania, abyśmy mogli jak najlepiej służyć i pomagać". Strażacy OSP obradowali w Gogolinie Strażacy z całego regionu spotkali się dziś (28.05) na XV Zjeździe Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Wydarzenie było okazją… » więcej 2022-05-28, godz. 15:00 Mieszkańcy Głubczyc w weekend bawią się na dniach miasta Głubczyce w ten weekend (27-29.05) organizują polsko-czeskie majówkowe dni miasta. Na dużej scenie pod ratuszem zaprezentuje się kilkanaście zespołów i… » więcej 2022-05-28, godz. 12:58 Zawodnik, ściana i "problem" do rozwiązania. W Opolu trwają zawody bulderowe dla dzieci i młodzieży Młodzi amatorzy wspinaczki z całego regionu rywalizują dziś (28.05) w Opolu. W szkole podstawowej nr 11 od rana (od 9:00) trwają I Zerwowe Zabawy Bulderowe… » więcej 2022-05-28, godz. 11:28 Strażacy z Głuszyny przekazali wóz miastu partnerskiemu na Ukrainie Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszynie przekazali Jaremczy - partnerskiej gminie Namysłowa - swój strażacki samochód. Pojazd ma w razie konieczności… » więcej 2022-05-28, godz. 08:15 Uwaga kierowcy, będą utrudnienia w ruchu. W Koźlu ruszają XII Biegi Koziołków Biegacze z całego regionu zgromadzą się dziś (28.05) na XII edycji Biegu Koziołków w Koźlu. Uczestnicy wydarzenia zmierzą się z trasą o długości 5… » więcej 2022-05-28, godz. 07:10 "Dzięki mediacjom możemy zmienić na lepsze nasze społeczeństwo". W prószkowskiej Pomologii uruchomiono Centrum Mediacji… Kluczem do porozumienia jest znalezienie 'złotego środka'. Spory, różnice, konflikty warto rozwiązywać na drodze rozmów i mediacji. Właśnie w takim celu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »