Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-11, 10:35 Autor: Katarzyna Plewnia

"To ukłon w stronę Kresowiaków i drugie życie dla okazałego miejskiego zabytku". Burmistrz Brzegu o powstającym Muzeum Kresów Wschodnich

Jerzy Wrębiak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Wrębiak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jeszcze nie działa, ale ma już siedzibę. W rozmowie "W cztery oczy" burmistrz Brzegu mówił o tworzonym w mieście Muzeum Kresów Wschodnich w budynku Gimnasium Illustre z 1569 r.
- Wielu mieszkańców Brzegu pochodzi właśnie z Kresów, gros z nich to osoby przesiedlone po wojnie z okolic Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, więc wydaje się, że nasz projekt związany z Muzeum Kresów Wschodnich to będzie ukłon w ich stronę, choć tworzony jest też z myślą o młodszych pokoleniach - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu na temat powstającej w mieście placówki.

- Trwało to 7 lat. To były najpierw plany, koncepcje, rozmowy w różnych gremiach - przede wszystkim to była chęć wskazania, czego przede wszystkim chcemy. I, nie ukrywam, że tutaj ukierunkowanie padło ze strony środowiska Kresowiaków - my mamy takie Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich - mówił burmistrz Brzegu.

- Przy tworzeniu muzeum najważniejszym wydarzeniem był udział w Światowym Zjeździe Kresowiaków w Częstochowie - dodał Jerzy Wrębiak.

- Kiedy już mieliśmy projekt koncepcyjny, który przedstawiałem na forum w obecności wszystkich światowych Kresowiaków i oni podjęli uchwałę, aby wspierać Brzeg w dążeniu do tego, aby takie muzeum powstało na bazie budynku Gimnasium Illustre - budynek, który jest wielkości gmachu uniwersytetu przy Zamku Piastów Śląskich, przez lata stał pusty i niszczał, w związku z tym wpadliśmy na taki pomysł, aby go zagospodarować dla dobra kultury i środowiska kresowego - dodał Jerzy Wrębiak.

- Tym bardziej, że Brzeg ma bardzo bogatą tradycję historyczną, a jednocześnie ratujemy zabytek z 1569 roku, dając mu drugie życie - dodał gość Radia Opole.

Przypomnijmy. Na razie nie jest jeszcze znany termin otwarcia muzeum, ani koszt jego utworzenia, choć nieoficjalnie mówi się o nawet 50 milionach złotych. Wsparcie dla tej idei, jak i jej finansowanie zadeklarował minister kultury Piotr Gliński.

Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu, cz. 1
Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu, cz. 2

Wiadomości z regionu

2023-09-21, godz. 20:37 Ewakuacja w Głubczycach. Awaria gazociągu postawiła służby na nogi 37 osób mieszkających w 10 domach przy ulicy Kopernika w Głubczycach zostało ewakuowanych ze swoich domów. To efekt rozszczelnienia gazociągu, do którego… » więcej 2023-09-21, godz. 20:12 Wybory 2023. Sławomir Kłosowski rozpoczyna kampanię wyborczą Sławomir Kłosowski oficjalnie zainaugurował swoją kampanię wyborczą. Poinformował o tym na konferencji prasowej, podczas której wskazał najważniejsze… » więcej 2023-09-21, godz. 19:30 Kędzierzyn-Koźle stawia na ekologię. Miasto chce kupić dwa elektryczne autobusy Dwa nowe autobusy elektryczne niebawem dołączą do taboru Miejskiego Zakładu Komunikacji w Kędzierzynie-Koźlu. Miasto ogłosiło przetarg na ich zakup. » więcej 2023-09-21, godz. 19:16 Wybory 2023. Marcin Ociepa z poparciem grupy samorządowców Silny samorząd jest nam bardzo potrzebny - mówił dziś (21.09) podczas konferencji prasowej Marcin Ociepa. » więcej 2023-09-21, godz. 18:25 Czwartoklasiści ze Ścinawy Małej z nowymi laptopami. Wojewoda przekazał sprzęt komputerowy 9 nowych laptopów otrzymali uczniowie klasy czwartej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ścinawie Małej. Dziś (21.09) po raz pierwszy mogli skorzystać ze sprzętu… » więcej 2023-09-21, godz. 18:15 200 zł miało załatwić sprawę. Mieszkaniec gminy Zdzieszowice próbował przekupić policjanta Chciał wręczyć policjantowi łapówkę, teraz może trafić do więzienia. Do tego zdarzenia doszło we wtorek (19.09) w Rozwadzy. Kierowca dostawczego busa… » więcej 2023-09-21, godz. 18:00 To jeden dzień w roku, gdy opolski MZK nie sprawdza biletów Jedni się zdziwią, kolejni ucieszą, jeszcze inni zapewne zgłoszą kierowcy autobusu, że kasownik nie działa. Uprzedzamy: wszystko zgodnie z planem! Trwa… » więcej 2023-09-21, godz. 17:30 Kędzierzyn-Koźle: Sceny jak z filmu sensacyjnego. Pościg policji za poszukiwanym kierowcą Uciekał przez policją, bo był poszukiwany. Po drodze uderzył w inny samochód i uciekał pieszo. Sceny jak z filmu rozegrały się wczoraj (20.09) ok. 20.30… » więcej 2023-09-21, godz. 16:30 ''Kiedy uśmiecha się dziecko, uśmiecha się cały świat''. Martyna Wojciechowska odebrała Order Uśmiechu [ZDJĘCIA… Podróżniczka, dziennikarka, pisarka, osobowość telewizyjna, kierowca rajdowy, a przede wszystkim działaczka społeczna Martyna Wojciechowska odebrała dzisiaj… » więcej 2023-09-21, godz. 15:27 Sąd Okręgowy w Opolu skazał 10 osób za handel narkotykami Od 6 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności - taki wyrok usłyszało 10 osób, które Sąd Okręgowy w Opolu skazał za sprzedaż narkotyków. Wśród ukaranych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »