Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-11-07, 10:34 Autor: Daniel Klimczak

Jak opowiadać historię Kresów? Wkrótce konkurs na koncepcję nowego muzeum w Brzegu

Gymnasium Illustre w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Gymnasium Illustre w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Dobiegają końca prace archeologiczne i architektoniczne w budynku dawnego gimnazjum piastowskiego w Brzegu. To tam powstanie Muzeum Kultury i Dziedzictwa Kresów.
Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Dariusz Byczkowski zapowiada, że już niebawem ruszy konkurs, którego wyniki dadzą odpowiedź na pytanie jak przedstawiać historię polskich kresów.

- Kończymy prace po badaniach archeologicznych i architektonicznych, badania socjologiczne przez Uniwersytet Opolski budowane. W listopadzie będziemy mieli wszystkie już dokładnie badania na stole. Wtedy spotykamy się w grupie jeszcze w tym roku i pracujemy nad uruchomieniem środków na koncepcję, czyli będzie przetarg na koncepcję i myślę, że będzie nim zainteresowanie w całej Polsce - powiedział.

Nad koncepcją ma pracować także kolegium doradcze, w którego skład wchodzą dyrektorzy między innymi Muzeum Narodowego w Warszawie i Wrocławiu, czy Zamku Królewskiego na Wawelu.

Po opracowaniu koncepcji przyjdzie czas na remont budynku i zakup eksponatów, a także przygotowanie wystaw multimedialnych. Wstępny koszt całości określa się na około 200 milionów złotych. Na razie nikt jednak nie podaje dokładnego terminu uruchomienia placówki. Władze brzeskiego muzeum zapewniają jednak, że nastąpi to jeszcze w tej dekadzie.
Dariusz Byczkowski

Kultura i rozrywka

2023-01-27, godz. 17:00 Weekend zamknięcia wystawy "Ruch Polski wokół Słońca" W weekend zamknięcia wystawy Andrzeja Tobisa 'Ruch Polski wokół Słońca' Galeria Sztuki Współczesnej przygotowała szereg wydarzeń. » więcej 2023-01-27, godz. 15:00 Koncert noworoczny z charytatywnym akcentem. W Nyskim Domu Kultury zagrają dla hospicjum 10 lutego w Nyskim Domu Kultury odbędzie się X jubileuszowa edycja Charytatywnego Koncertu Noworocznego, który organizowany jest przez Ruch Rozwoju Regionu… » więcej 2023-01-27, godz. 13:00 Premiera kolejnego humorystycznego wykładu w Teatrze Ekostudio w Opolu Wykłady profesora Pączkowskiego na dobre zagościły w opolskim Teatrze Ekostudio. Wcielający się w postać fikcyjnego profesora Andrzej Czernik mówił już… » więcej 2023-01-27, godz. 10:15 Wystawa i spotkanie autorskie rolkarzy w bibliotece 'Skateboarding, czyli odmienne stany świadomości' - to tytuł spotkania autorskiego z Bartoszem Adamowskim. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu najpierw zaprasza… » więcej 2023-01-26, godz. 18:30 Koncert "Serce za serce" na scenie w Radiu Rzeszów i do pooglądania na stronie Radia Opole 'Serce za serce' - tym koncertem Audytorium 17 i Caritas rozpoczynają ogólnopolską zbiórkę darów rzeczowych dla Ukrainy oraz środków pieniężnych na zakup… » więcej 2023-01-26, godz. 15:44 Uczta dla miłośników muzyki akordeonowej w Głubczycach Dwie renomowane orkiestry akordeonowe wystąpią dziś (26.01) na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach. Popularne pozycje światowej muzyki na tym… » więcej 2023-01-26, godz. 10:00 "Wystawka" w Galerii Aneks w Opolu Zmiana ekspozycji w Galerii Aneks GSW w Opolu. Swoje prace zaprezentuje w oszklonej przestrzeni Zuzanna Piętkowska. Tytuł wystawy to 'Wystawka'. » więcej 2023-01-25, godz. 20:00 Kresowiacy spotkali się w Głubczycach. Gościem prof. Stanisław Sławomir Nicieja W Głubczycach odbyło się dzisiaj (25.01) noworoczne spotkanie środowisk kresowych. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Stanisław Sławomir Nicieja… » więcej 2023-01-25, godz. 17:00 Wystawa fotografii otworkowej w MBP w Opolu Prace stworzone w ramach Brzeskiego Festiwalu Fotografii można oglądać w Opolu. Na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej jest ponad 30 zdjęć. Są to… » więcej 2023-01-25, godz. 14:04 "Odcienie romantyzmu" w Filharmonii Opolskiej Po serii koncertów noworocznych powracają do programu Filharmonii Opolskiej koncerty symfoniczne. Pierwszy z nich nosi tytuł 'Odcienie romantyzmu' i zaprezentuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »