Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-18, 20:05 Autor: Mariusz Chałupnik

Raport dnia: Ponad 20 zakażeń w regionie i ponad 1,5 tysiąca w kraju [INFOGRAFIKA]

Covid-19 [fot. Envato]
Covid-19 [fot. Envato]
Koronawirus w Polsce - stan na 18 października [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Koronawirus w Polsce - stan na 18 października [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
22 nowych chorych na COVID-19 przybyło minionej doby na Opolszczyźnie. W kraju Ministerstwo Zdrowia odnotowało 1537 przypadków koronawirusa.
W skali województwa najwięcej nowych infekcji wykryto w Opolu (7). Z kolei 4 mieszkańców zakaziło się w powiecie nyskim, a po 3 zakażenia potwierdzono w powiatach brzeskimi krapkowickim. W powiecie opolskim zachorowały 2 osoby. Po jednej infekcji wykryto w powiecie strzeleckimi prudnickim.

Kolejny przypadek koronawirusa w Zespole Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu. Infekcję potwierdzono u jednego z uczniów. W związku z tym na nauczanie zdalne skierowanych zostało 28 uczniów z I klasy. W taki sposób ta grupa będzie się uczyła do 21 października. Przypomnijmy, że to kolejny przypadek COVID-19 w "plastyczniaku". 4 października COVID-19 potwierdzono u jednego z nauczycieli. Wówczas 98 uczniów zostało skierowanych do nauki w domach.

Brzeg ma problemy z realizacją tegorocznej edycji miejskiego programu szczepień przeciwko grypie. W poprzednich latach magistrat kupował specyfik dla kilkuset seniorów, obecnie preparatu nie ma skąd pozyskać. Władze miasta zapewniają, że stale poszukują możliwości nabycia szczepionek. Dodajmy, że w tym sezonie do Polski ma trafić prawie 4,5 miliona dawek szczepionek przeciwko grypie. To 4 razy więcej niż w roku 2019. Dostępność do szczepień ma zwiększyć również nowelizacja prawa, którą w ubiegłym tygodniu przyjął sejm. Dzięki temu pacjenci będą mogli przejść kwalifikację oraz przyjąć specyfik także w aptekach.

W porównaniu z ubiegłym rokiem jest mniej zakażeń i hospitalizacji - odnotował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Obecnie mamy wzrosty na poziomie 50 procent, ale w ubiegłym roku, w tym samym okresie, one się podwajały z tygodnia na tydzień. Rzecznik resortu dodał, że zupełnie inaczej wygląda też sytuacja z zajętymi łóżkami. W tej chwili zajętych jest ponad 2300 łóżek covidowych, a w ubiegłym roku było ponad 8 tysięcy łóżek. Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że chociaż nie jesteśmy na poziomie odporności populacyjnej, to jednak szczepienia chronią nas przed groźnymi skutkami COVID-u, przed hospitalizacją i te dane to potwierdzają.

Z kolei wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że pacjenci powinni testować się na obecność koronawirusa już w trakcie pierwszych symptomów choroby. Wiceminister dodał, że w ciągu ostatniej doby do szpitali trafiło 187 nowych pacjentów zakażonych koronawirusem, a szybkie wykrycie COVID-19 pozwala na skuteczne leczenie.

Pogarsza się sytuacja epidemiczna w Wielkiej Brytanii i Rosji. Oba kraje notują rekordowo wysokie liczby zakażeń lub zgonów spowodowanych przez COVID-19. Do normalności powraca natomiast australijskie Sydney, które niedawno zakończyło niemal 4-miesięczny lockdown. Na Wyspach Brytyjskich każdego dnia dochodzi do co najmniej 45 tysięcy nowych zakażeń. To najwięcej od połowy lipca. Z kolei w Rosji zarówno w sobotę jak i w niedzielę na COVID-19 zmarło około tysiąca osób. To najwyższa liczba dziennych zgonów w tym kraju od początku pandemii. Wcześniej Światowa Organizacja Zdrowia informowała, że sytuacja wirusowa na świecie systematycznie się poprawia, z wyłączeniem niektórych krajów europejskich. Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 4 miliony i 900 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 240 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Pięć słowackich powiatów jest od dziś uznawanych za obszar o najwyższym stopniu ryzyka epidemicznego. Oznacza to wprowadzenie, po raz pierwszy tej jesieni, najbardziej surowych zasad sanitarnych przewidzianych w tak zwanym COVID Automacie. Część z nich dotyczy tylko osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19.

Minionej doby w kraju najwięcej infekcji potwierdzono na Mazowszu (342) i na Lubelszczyźnie (290). Pozostałe przypadki zachorowań dotyczą mieszkańców województw: podlaskiego (139), zachodniopomorskiego (117), śląskiego (83), łódzkiego (70), wielkopolskiego (68), kujawsko-pomorskiego (67), podkarpackiego (67), małopolskiego (63), pomorskiego (56), dolnośląskiego (47), świętokrzyskiego (34), warmińsko-mazurskiego (24), opolskiego (22), lubuskiego (21). 27 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1537 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 22 na Opolszczyźnie. Zmarło 3 kolejnych chorych, z czego 2 w wyniku współistnienia patogenu z innymi schorzeniami. W regionie nie odnotowano zgonów z powodu COVID-19. W ciągu doby wykonano 22 364 testów na obecność koronawirusa.

Dotąd potwierdzono testem 2 941 126 zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 od początku pandemii w Polsce zmarło 76 115 chorych.

Obecnie w szpitalach przebywa 3264 pacjentów, z czego 296 wymaga wsparcia respiratora. To 187 nowych hospitalizacji i 14 nowych zajętych respiratorów. Wyzdrowiało 2 677 537 zakażonych. Z danych ministerstwa wynika, że w kraju pozostają 533 wolne respiratory.

Wiadomości z regionu

2021-11-30, godz. 16:30 "Prokurator" wyłudził 30 tys. od seniorki. Policja: nigdy nie prosimy o przekazanie pieniędzy Po raz kolejny oszuści wykorzystali starszą osobę. 71-latka z Kędzierzyna-Koźla straciła 30 tys. zł. Myślała, że pomaga prokuratorowi złapać złodziei… » więcej 2021-11-30, godz. 16:15 Urzędnik bez urzędu, czyli jak radzą sobie w Murowie... a właściwie w Zagwiździu. Informatyk pracuje "pod pryszn… Życie urzędnika często nie jest usłane różami. A urzędnika, który nie ma urzędu to już w ogóle. Tak jest w przypadku pracowników magistratu w Murowie… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Koronawirus w szkole lub przedszkolu, rodzice mogą wnioskować o zasiłek opiekuńczy. ZUS przypomina zasady Ubezpieczony rodzic może korzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko chore lub objęte kwarantanną. Może też otrzymać zasiłek opiekuńczy, jeśli musi… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Miał pomóc w walce ze smogiem, jednak nie może wzbić się w powietrze. Dron namysłowskiej straży miejskiej uległ… Namysłowska straż miejska od ponad miesiąca nie może kontrolować dymu, który wydobywa się z kominów miejscowych budynków. Dron, który miał pomóc w… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Kolejne placówki zwiększają liczbę miejsc covidowych. Według prognoz urzędu wojewódzkiego czeka nas duży wzrost… Choć dzisiaj (30.11) na Opolszczyźnie odnotowano mniej nowych zakażeń niż w poprzednich dniach, to według danych z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego mamy… » więcej 2021-11-30, godz. 14:00 Trochę na swojej, trochę na kolegi. WITD zatrzymała kierowcę ciężarówki, który "pracował za dwóch" Kartę swoją i kolegi wykorzystywał do rejestracji czasu pracy kierowca zatrzymany na autostradzie. Ciężarówkę, którą prowadził zatrzymali na A4 opolscy… » więcej 2021-11-30, godz. 13:02 Uważajmy na śliską nawierzchnię. Między innymi niedostosowanie się do warunków było efektem kolizji, do której… Niezachowanie należytej odległości i śliska nawierzchnia były przyczyną kolizji, do której doszło po godzinie 9.30 przy ulicy Sosnkowskiego w Opolu. Uczestniczyły… » więcej 2021-11-30, godz. 13:00 Pijany kierowca uciekł z miejsca kolizji. "Zgubiły" go tablice rejestracyjne Blisko 3 promile alkoholu wydmuchał 52-letni kierowca, który spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia. Nie zauważył jednak, że zgubił tam tablice… » więcej 2021-11-30, godz. 12:15 Hologramy w służbie zdrowia. Rozszerzona rzeczywistość zagościła w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu naprawili pacjentowi zastawkę serca bez otwierania mu klatki piersiowej. Przy zabiegu wykorzystano tworzone… » więcej 2021-11-30, godz. 12:00 Oprawy oświetleniowe to towar deficytowy. Przez ich brak nie można skończyć iluminacji kościoła w Staniszczach M… Przerwanie łańcuchów dostaw przez pandemię odbija się na lokalnych inwestycjach. W Staniszczach Małych nie można uruchomić zewnętrznego oświetlenia kościoła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »