Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-17, 19:00 Autor: Witold Wośtak

Przez 3 godziny poszukiwali różnych gatunków ptaków nad kamionką Piast. "One są wszędzie, wystarczy spoglądać"

K. Wężyk i Ł. Berlik [fot. Witold Wośtak]
K. Wężyk i Ł. Berlik [fot. Witold Wośtak]
Ponad 20 osób wzięło dziś (17.10) udział w kolejnym Opolskim Spacerze Ornitologicznym w stolicy regionu.
Tym razem uczestnicy wypatrywali oraz nasłuchiwali ptaków nad kamionką Piast. Przechadzka trwała około trzech godzin. - Udało się zobaczyć 23 gatunki ptaków - mówi Łukasz Berlik, przewodnik spaceru.

- Być może na podstawie zdjęć dodam do tej listy jeden lub dwa gatunki. W każdym razie myślę, że ta liczba może zaskoczyć wielu opolan. Mnie najbardziej ucieszył chyba zniczek. To może nie jest wielki rarytas, ale spotyka się go nieczęsto, zwłaszcza w Opolu, na dodatek w Śródmieściu. Teraz jest okres intensywnej migracji, więc można zobaczyć różne ptaki przelatujące między zadrzewieniami.

Krzysztof Wężyk, jeden z uczestników ocenia te spacery jako ciekawe, bo dają możliwość oderwania się od codziennych obowiązków.

- Ptaki są wszędzie. Wystarczy spoglądać. Nauczyłem się, że idąc do pracy można zobaczyć sójkę. Można również zatrzymać się podczas jazdy na rowerze, ale polecam spacery, bo można wszystko pooglądać. W ubiegłym tygodniu podczas spaceru dostrzegłem sokoła wędrownego na Katedrze Opolskiej. Kto by pomyślał, że w środku miasta można zobaczyć tak dzikiego ptaka.

Tego roku w Opolu zorganizowany zostanie jeszcze co najmniej jeden spacer. Informacji w tej sprawie należy poszukiwać w internecie. To przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Urząd Miasta Opola.
Łukasz Berlik
Krzysztof Wężyk

Wiadomości z regionu

2021-11-28, godz. 20:30 Kończy się remont Mostu Groszowego w Opolu. Znamy datę jego otwarcia Od środy (1.12) Most Groszowy w Opolu ma być otwarty dla pieszych. Przeprawa jest już pomalowana na zielono. Obecnie trwa tam jeszcze wymiana części elementów… » więcej 2021-11-28, godz. 20:00 Raport dnia: Ponad 20 tysięcy zakażeń w kraju, ale rośnie zainteresowanie szczepieniami. Z niedzielnej akcji skorzystało… 778 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (28.11) o 20 576 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej 2021-11-28, godz. 20:00 Każdy z nas może dołączyć się do cudu! Na placu Kopernika w Opolu trwa jarmark świąteczny na rzecz 6-letniego … Charytatywny Jarmark Przed-Świąteczny „Cud dla Dawidka” na placu Kopernika w Opolu wystartował. Na miejscu można zrobić słodkie, świąteczne zakupy… » więcej 2021-11-28, godz. 18:54 Niedzielna akcja szczepień w regionie za nami. Skorzystały 444 osoby 444 osoby zaszczepiły się w przeciwko koronawirusowi w ramach niedzielnej akcji 'Zaszczep się pod swoją parafią' - poinformował na facebooku wojewoda opolski… » więcej 2021-11-28, godz. 18:30 Rusza nabór wniosków stypendialnych dla studentów kierunku medycznego. UMWO daje po 2 tysiące złotych na miesiąc Studenci kierunku lekarskiego znów mogą starać się o stypendia opolskiego urzędu marszałkowskiego. W naborze udział mogą brać studenci z całej Polski… » więcej 2021-11-28, godz. 18:00 Śnieg im nie przeszkadza. Społecznicy zakasali rękawy i rozpoczęli budowę szopki w Opolu-Szczepanowicach Materiały przygotowane, plan także, społecznicy są w gotowości. To może oznaczać jedno - w Opolu-Szczepanowicach ruszyła budowa największej szopki bożonarodzeniowej… » więcej 2021-11-28, godz. 16:28 Pierwszy śnieg i pierwsze szkody. W opolskich lasach trwa szacowanie strat Choć dla wielu pierwsze opady śniegu były powodem do radości, to nie dla leśników. W opolskich lasach trwa szacowanie szkód wyrządzonych przez opady. Od… » więcej 2021-11-28, godz. 15:15 Śnieżna zima dotarła na Opolszczyznę. Drogowcy mają pracowitą niedzielę [AKTUALIZACJA] Gęsty śnieg króluje tej niedzieli na Opolszczyźnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed intensywnymi opadami. Według prognoz… » więcej 2021-11-28, godz. 14:46 Od nowego roku więcej aptek w Opolu będzie dyżurowało w niedziele oraz święta Dobra informacja dla mieszkańców stolicy regionu. Od nowego roku zwiększy się liczba aptek, które będą pełnić dyżury nocne, w niedziele, święta oraz… » więcej 2021-11-28, godz. 13:30 Najpierw opady marznącego deszczu, potem śnieg. IMGW wydało ostrzeżenie Przed nami śnieżna niedziela. IMGW wydało ostrzeżenia dla naszego województwa. Do godziny 12.00 we wszystkich powiatach w regionie występować mogą słabe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »