Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-17, 10:00 Autor: Tomasz Cichoń

Nadleśnictwo Opole zaprasza do lasów. Bushcraft coraz bardziej popularny

Las w Opolu [fot. M. Śmierciak]
Las w Opolu [fot. M. Śmierciak]
Marek Cholewa [fot. Marcin Boczek]
Marek Cholewa [fot. Marcin Boczek]
Choć październik to pora grzybobrania, w opolskich lasach grzybów mamy jak na lekarstwo. W tej sytuacji leśnicy przymierzają się do inwestycji, które mają uatrakcyjnić spacery po lasach w naszym regionie. Jednym z pomysłów jest wieża obserwacyjna.
- Mam taką ideę, by na terenie Nadleśnictwa Opole, w leśnictwie Lipowa nad stawem Sengów, kto kocha przyrodę, szczególnie opolską, kojarzy duży 2-hektarowy zbiornik wodny niedaleko autostrady, posadowić w przyszłym roku taką wieżę obserwacyjną kilkunastometrową, na którą ornitolodzy będą mogli sobie przyjść ze swoimi lunetami i podziwiać awifaunę tego terenu - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa Opole.

Coraz większym zainteresowanie cieszy się też tak zwany bushcraft.

- Zasada bushcraftu, która została wprowadzona w lasach państwowych mówi, że osoby które przyjeżdżają na nie dłużej niż dwie noce, nie muszą się w ogóle zgłaszać. Natomiast moi leśniczowie w terenie, tam gdzie ten obszar bushcraftowy został wyznaczony, znajdują ślady pobytu, na szczęście nie są to śmieci. Czasami spotykają też ludzi, którzy właśnie na ten bushcraft się udają, więc widać, że w wakacje ta idea się przyjęła - dodaje Cholewa.

Bushcraft to umiejętności związane z przetrwaniem i życiem w dziczy przy użyciu jej naturalnych zasobów. Wśród nich można wyróżnić rozpalanie ognia, tropienie, polowanie czy też łowienie ryb.
Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa Opole
Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa Opole

Wiadomości z regionu

2021-11-29, godz. 22:00 Gmina Rudniki stawia na cyberbezpieczeństwo i e-usługi dla mieszkańców Cyberbezpieczeństwo i poprawa jakości życia mieszkańców. Na te dwa cele gmina Rudniki wyda ponad 240 tysięcy złotych. » więcej 2021-11-29, godz. 21:10 Nie żyje 19-latek z Kędzierzyna-Koźla. Strażacy znaleźli go w łazience Tragiczne zdarzenie w Kędzierzynie-Koźlu. Strażacy w jednym z mieszkań znaleźli martwego 19-latka. » więcej 2021-11-29, godz. 20:05 Raport dnia: ponad 500 zakażeń w regionie, od środy nowe obostrzenia w całym kraju [INFOGRAFIKA] 517 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (29.11) o 13 115 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej 2021-11-29, godz. 20:00 Każdy może dołożyć swoją cegiełkę. W Murowie zbierają świąteczne dary dla dzieci Od ubrań, po zabawki i słodycze. W Murowie trwa świąteczna zbiórka dla dzieci. Akcja prowadzona jest na terenie całej gminy, a koordynują ją strażacy… » więcej 2021-11-29, godz. 19:05 Na trasie Prudnik - Nysa od środy dwa objazdy ze względu na remont DK 41 w Wierzbięcicach Będzie zmiana organizacji ruchu na drodze krajowej nr 41 w pobliżu Wierzbięcic w powiecie nyskim. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi tam… » więcej 2021-11-29, godz. 18:18 W 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej upamiętniono 191. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego Przedstawiciele rządu, samorządowcy oraz żołnierze z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczcili 191. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. Oprócz apelu… » więcej 2021-11-29, godz. 18:10 Łącznik między Szpitalem Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii oficjalnie otwarty Ponad 12 milionów złotych kosztowała rozbudowa Opolskiego Centrum Onkologii i Szpitala Wojewódzkiego w Opolu oraz budowa 70-metrowego łącznika między placówkami… » więcej 2021-11-29, godz. 17:20 Ukarano nie tylko kierowców, ale też pieszych. Opolska policja podsumowała akcję "Tydzień bezpieczeństwa pieszyc… Brak elementów odblaskowych, przekraczanie jezdni w niedozwolonym miejscu czy niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. To główne wykroczenia, jakie policjanci… » więcej 2021-11-29, godz. 16:26 Opole: kolejne placówki oświatowe informują o zakażeniach. W jednej ze szkół zawieszono całkowicie zajęcia Mamy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w opolskich placówkach oświatowych. Rzecznik prasowy opolskiego ratusza Adam Leszczyński poinformował, że… » więcej 2021-11-29, godz. 16:20 Ministerstwo Zdrowia wprowadza alertowy pakiet obostrzeń sanitarnych. Ma związek z nową, groźną mutacją koronawi… Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 grudnia będzie obowiązywał alertowy pakiet obostrzeń sanitarnych. Jego wprowadzenie ma związek z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »