Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-27, 20:45 Autor: Witold Wośtak

Raport dnia. Ponad 400 nowych infekcji w całej Polsce, nie zanotowano żadnego zgonu. Są nowe zakażenia COVID-19 wśród opolskich uczniów [INFOGRAFIKA]

Szczepienie przeciw Covid-19 [fot. Envato]
Szczepienie przeciw Covid-19 [fot. Envato]
Koronawirus w Polsce - stan na 27 września [fot. Adam Ziemienowicz/PAP]
Koronawirus w Polsce - stan na 27 września [fot. Adam Ziemienowicz/PAP]
4 kolejne osoby zaraziły się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (27.09) o 421 nowych zakażeniach w całej Polsce.
Od wczoraj nie ma zgonów osób zmagających się z COVID-19. Co do naszego regionu, po 2 infekcje ma powiat opolski oraz krapkowicki.

W skali kraju najwięcej nowych przypadków koronawirusa ma województwo mazowieckie (82), lubelskie (59) i zachodniopomorskie (42).

Od początku pandemii w Polsce potwierdzono testem 2 903 655 zakażeń koronawirusem. Zmarło 75 572 osób zarażonych. Liczba ozdrowieńców wzrosła od wczoraj o 758.

Aktualnie w szpitalach przebywa 1384 (plus 41) zakażonych pacjentów, a 153 (plus 5) z nich wymagają podłączenia do respiratora. W całej Polsce dla osób ciężko przechodzących zakażenie jest ponad 6300 łóżek szpitalnych i 629 respiratorów.

Do tej pory wykonano blisko 37,15 miliona szczepień. Liczba osób w pełni zaszczepionych zbliża się do 19,4 miliona, a wczoraj podano 8311 dawek preparatów przeciw COVID-19.

Są kolejne przypadki koronawirusa wśród opolskich uczniów. Jak informuje opolski ratusz COVID-19 stwierdzono u dwóch uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Opolu. Trzy klasy siódme zostały skierowane na kwarantannę, która potrwa do soboty (02.10). Jak informuje Dariusz Król, naczelnik biura prasowego Urzędu Miasta Opola, na kwarantannie jest też 4 nauczycieli, a 62 uczniów przebywa aktualnie na nauczaniu zdalnym.

- Przy tej liczbie zakażeń w kraju nie przewidujemy zmian w restrykcjach – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Na październik przygotowaliśmy projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje przedłużenie dotychczasowych restrykcji – dodał. Niedzielski zaznaczył, że w tej chwili najwięcej zajętych łóżek covidowych jest w województwach lubelskim i podkarpackim.

- Mniej więcej w kraju mamy poziom zajętości łóżek ok. 20 proc., a tam są przekroczone wskaźniki trzydziestokilkuprocentowej zajętości – poinformował. Zdaniem Niedzielskiego pokazuje to korelację większej zajętości łóżek z niższym poziomem wyszczepienia w tych regionach.

- Widzimy realnie, że szczepienia działają. Mamy mniej zakażeń niż rok temu, mamy mniej hospitalizacji i to daje nam nadzieję – powiedział w poniedziałek w Kielcach Adam Niedzielski. - Mamy do czynienia cały czas z kontynuacją trendu wzrostowego liczby zakażeń. Widzimy też, porównując z wrześniem z poprzedniego roku, że przynajmniej na poziomie zakażeń, wydaje się, że powoli zaczynamy widzieć pewien efekt kampanii szczepiennej – powiedział minister zdrowia, komentując aktualne dane resortu.

- Radomski Szpital Specjalistyczny jest przygotowany do ponownego otwarcia w przyszłym tygodniu szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19. Obecnie na oddziale obserwacyjno-zakaźnym przebywa 9 osób z koronawirusem – zapowiedział w poniedziałek dyrektor szpitala Marek Pacyna.
- Prowadzimy rekrutację lekarzy, pielęgniarek i salowych do szpitala tymczasowego. Na ten moment nie ma żadnych problemów z kadrą. Szpital będzie gotowy na 4 października – powiedział Pacyna na poniedziałkowej sesji Rady Miasta Radomia.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował w poniedziałek na Twitterze, że jest w szpitalu z powodu COVID-19. - Drodzy białostoczanie, COVID-19 nie ominął także mnie. Od wczoraj jestem w szpitalu. Zapewne dzięki pełnemu zaszczepieniu choroba przebiega łagodniej. Dbajcie o siebie, szczepcie się i pozostańcie zdrowi – napisał w poniedziałek prezydent Białegostoku. Rzeczniczka prezydenta Urszula Boublej powiedziała, że "prezydent czuje się dobrze".

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreślił, że rejestracja szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci między 5. a 12. rokiem życia przez Europejską Agencję Leków jest spodziewana na przełomie października i listopada tego roku. Grzegorz Cessak zaznaczył, że według najnowszych badań naukowych wariant delta koronawirusa jest bardziej niebezpieczny dla dzieci niż się spodziewano. Świadczą o tym wyniki badań przeprowadzonych między innymi w Indiach i w Stanach Zjednoczonych, gdzie badanie wśród dzieci jest prowadzone na największą skalę.

Wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk powiedziała w Polskim Radiu 24, że w czasie czwartej fali ewentualne restrykcje w gospodarce będą wprowadzane regionalnie. Zapewniła, że limity osób nie będą uwzględniały osób zaszczepionych. Wiceminister Semeniuk powiedziała, że jej resort jest przygotowany, aby wdrożyć model regionalizacji obostrzeń. Zaznaczyła, że decyzję w tej sprawie podejmie rządowy zespół zarządzania kryzysowego po konsultacji z Radą Medyczną, gdy liczba zakażeń koronawirusem znacząco wzrośnie.

Koronawirus w Polsce - stan na 27 września [fot. Adam Ziemienowicz/PAP]

Wiadomości z regionu

2021-10-26, godz. 23:00 Łambinowice: ponad 7,5 mln złotych z Polskiego Ładu. Powstaną między innymi nowe drogi 7 600 000 zł - tyle otrzyma gmina Łambinowice w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. W dzisiejszej (26.10) sesji rady gminy uczestniczyła Violetta Porowska… » więcej 2021-10-26, godz. 22:00 Raport dnia: 81 nowych zakażeń w regionie. W kraju potwierdzono 6265 infekcji - to najwięcej w czwartej fali [INFOG… 81 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 2 mieszkańców potwierdzono dziś (26.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-10-26, godz. 20:30 Ponad 42 tysiące kilometrów i 21 tysięcy złotych dla chorych dzieci. Firma Lesaffre zaktywizowała pracowników po… Spacerując, biegając lub jadąc na rowerze. Ponad 42 tysiące kilometrów pokonali przez pół roku pracownicy wołczyńskiej firmy Lesaffre Polska w ramach… » więcej 2021-10-26, godz. 20:00 Kierowcy coraz częściej zapominają lub świadomie rezygnują z przewożenia dzieci w foteliku. Apel policji Opolska policja apeluje do kierowców o przewożenie dzieci w fotelikach. Tego roku podczas kontroli odnotowano już prawie 200 przypadków braku fotelika lub… » więcej 2021-10-26, godz. 19:15 Wypadek, pożar samochodu i wyciek chemikaliów. Ćwiczenia służb ratunkowych na budowanej obwodnicy Niemodlina. "Tego… Po zderzeniu trzech samochodów kilka osób zostało ciężko rannych, a z jednego z pojazdów wyciekły przewożone chemikalia. To na szczęście scenariusz ćwiczeń… » więcej 2021-10-26, godz. 18:57 Samochód osobowy wypadł z drogi w Nakle i uderzył w dom Do groźnego zdarzenia doszło po południu w miejscowości Nakło w gminie Tarnów Opolski. Po godzinie 17:00 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o… » więcej 2021-10-26, godz. 18:00 Opolski poseł Kamil Bortniczuk ministrem sportu i turystyki Kamil Bortniczuk ministrem sportu i turystyki. Opolski poseł Partii Republikańskiej Adama Bielana otrzymał powołanie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Przypomnijmy… » więcej 2021-10-26, godz. 18:00 Rośnie liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalu tymczasowym i na oddziale zakaźnym w Opolu. "Większość z nich nie szczepiła… Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś (26.10) 6265 zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku czwartej fali. W regionie przybyło 81 nowych infekcji… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Część uczniów w 39 opolskich szkołach uczy się zdalnie. "Sytuacja ta nie komplikuje płynności pracy szkół" W 39 szkołach na Opolszczyźnie nauka jest prowadzona w trybie hybrydowym. To oznacza, że po wykryciu pojedynczych przypadków zakażenia koronawirusem część… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Strzelce Opolskie: jeszcze w tym roku zabytkowa brama do parku odzyska dawny blask Rozpoczął się remont zabytkowej bramy wjazdowej do parku miejskiego w Strzelcach Opolskich. To jeden z niewielu oryginalnych elementów dawnych włości rodziny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »