Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-17, 19:30 Autor: Katarzyna Doros

17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy" [FILM, ZDJĘCIA]

17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tą pamięć pielęgnujemy"
17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej rozpoczęła się tam brutalna dla Polaków i innych narodowości okupacja sowiecka. W Opolu upamiętniono rocznicę tamtych wydarzeń. Wojewódzkie uroczystości rozpoczęły się mszą w intencji Sybiraków w katedrze opolskiej. Okolicznościowe przemówienia wygłoszono na placu przed opolskim ratuszem. Tam też złożono kwiaty i oddano salwę honorową.
- Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - My wiemy o tym, że w Brześciu nad Bugiem spotkali się na defiladzie hitlerowcy i żołnierze Armii Czerwonej. Bo ten 17 wrzesień, czyli wkroczenie Sowietów do Polski to była naturalna konsekwencja zaplanowanego 23 sierpnia pakt Ribbentrop–Mołotow, czyli kolejnego rozbioru Polski. I tych faktów wymazać się nie da, tym bardziej, że żyją jeszcze świadkowie tamtych wydarzeń.

- Dla nas najważniejsza jest tradycja - podkreśla Walenty Oliwa, prezes zarządu Wojewódzkiego Związku Sybiraków w Opolu. - Ja tam się urodziłem na tej nieludzkiej ziemi. To, co dane nam było przebywać tam przez sześć długich lat na zawsze pozostanie w naszej pamięci. To nigdy nie zginie z naszych uczuć, z naszych wspomnień.

- Miałam dziewięć miesięcy jak nas wywozili, a brat miał sześć lat. Te wydarzenia pamiętam bardziej z opowieści rodziców i teściów - mówi Danuta Szeliga, prezes opolskiego Związku Sybiraków. - Brat nie przeżył, miał osiem lat, jak go chowali rodzice bez trumny, bez kościoła, bez cmentarza, musieli go zakopać do ziemi. Przeszłam świat cały dlatego, że mój tata poszedł do armii Andersa i ja przez Iran, Indie, Afrykę, gdzie byłam 6 lat, wróciłam w lipcu 1948 roku do Polski.

- Ja byłam wywieziona w 1940 roku 10 lutego i 1946 wróciliśmy do ojczyzny. Jesteśmy szczęśliwi, że wróciliśmy, że żyjemy. I choć już nasze życie dobiega końca, chcemy w miarę naszych sił i możliwości przekazać młodemu pokoleniu to, co jest ważne dla naszych pokoleń, żeby pamiętali, co ich rodzice przeszli na nieludzkiej ziemi - dodaje Teresa Sajan, prezes Związku Sybiraków koła ziemi nyskiej.

Od 2003 roku 17 września obchodzony jest także jako Światowy Dzień Sybiraka.
Sławomir Kłosowski
Walenty Oliwa
Danuta Szeliga, Teresa Sajan

Wiadomości z regionu

2021-10-20, godz. 08:15 Zbiórka krwi dla ofiar wypadków. Krwiobus zaparkuje przed komendą policji w Opolu Opolska policja zachęca do udziału w zbiórce krwi dla dzieci i młodzieży - ofiar wypadków drogowych. Akcja odbędzie się w najbliższy czwartek (21.10)… » więcej 2021-10-20, godz. 08:00 Nadal nie wiadomo, kiedy "poprawiona" Nike wróci do Namysłowa. Wykonawca unika kontaktu z urzędnikami Wciąż nie wiadomo, kiedy pomnik Nike wróci na Plac Wolności w Namysłowie. Magistrat nie może porozumieć się w tej sprawie z wykonawcą rzeźby. » więcej 2021-10-19, godz. 21:00 Policja: jesienią na drogach zwolnijmy i zachowajmy większe odstępy między pojazdami Policja apeluje do opolskich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w związku ze zmiennymi, jesiennymi warunkami na drogach. Niedostosowanie prędkości… » więcej 2021-10-19, godz. 20:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono 51 zakażeń. Zmarło 5 chorych. W kraju mamy ponad 3900 nowych infekcji [… 51 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 5 chorych potwierdzono dziś (19.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-10-19, godz. 19:49 Program "Opolska Rodzina" ciągle się rozrasta. Opole podziękowało partnerom Program 'Opolska Rodzina' funkcjonuje od stycznia 2019, a obecnie zrzesza 140 partnerów, którzy udzielają zniżek dla rodzin i seniorów. To przedsiębiorcy… » więcej 2021-10-19, godz. 19:32 Opolscy uczniowie mierzyli się z tematem zdalnego nauczania w konkursie. Nagrodzono najlepszych Blisko 1000 uczniów szkół podstawowych w regionie wzięło udział w konkursach, plastycznym i literackim, poświęconych zdalnemu nauczaniu. To część projektu… » więcej 2021-10-19, godz. 18:51 Są wyniki konkursu na szkolenia zgłoszone przez organizacje pozarządowe. Unijne dotacje w ramach EBO [LISTA] 10 opolskich organizacji pozarządowych zdobyło unijne dofinansowanie na organizację szkoleń. Urząd marszałkowski ogłosił wyniki pierwszego konkursu w ramach… » więcej 2021-10-19, godz. 18:30 USK w Opolu dołączył do ogólnopolskiej kampanii leczenia otyłości. Tu wykonywane są zabiegi bariatryczne Chirurgiczne leczenie otyłości ale także profilaktyka oraz uświadamianie skali problemu - między innymi takie są założenia ogólnopolskiej kampanii 'W… » więcej 2021-10-19, godz. 17:30 Praszkowski magistrat oczekuje na pomysły w ramach budżetu obywatelskiego. Projekty do 50 tysięcy złotych Wystartował budżet obywatelski gminy Praszka na 2022 rok. Wczoraj (18.10) ruszył nabór wniosków, który potrwa przez dwa tygodnie. » więcej 2021-10-19, godz. 17:15 Dotacje, turystyka, rekreacja i ochrona zabytków. LGD "Górna Prosna" ma plan na wydanie dodatkowych 400 tysięcy euro 401 tysięcy euro otrzymała dodatkowo Lokalna Grupa Działania 'Górna Prosna' w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Opolskie LGD realizują… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »