Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-05, 18:20 Autor: Daniel Klimczak

Paczkowski Dom Kata musi przejść remont. Miasto szuka też pieniędzy na odbudowę ścieżki widokowej na szczycie dawnych umocnień

Dom Kata w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Dom Kata w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Dom Kata w Paczkowie zamknięto ze względów bezpieczeństwa [fot. Daniel Klimczak]
Dom Kata w Paczkowie zamknięto ze względów bezpieczeństwa [fot. Daniel Klimczak]
Z murów miejskich zniknęły już pozstałości dawnego tarasu widokowego [fot. Daniel Klimczak]
Z murów miejskich zniknęły już pozstałości dawnego tarasu widokowego [fot. Daniel Klimczak]
Z murów miejskich zniknęły już pozstałości dawnego tarasu widokowego [fot. Daniel Klimczak]
Z murów miejskich zniknęły już pozstałości dawnego tarasu widokowego [fot. Daniel Klimczak]
Rynek w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Rynek w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Paczków szykuje się do remontu Domu Kata. Miasto szuka także pieniędzy na odtworzenie ścieżki widokowej wiodącej po szczycie murów obronnych.
Oba obiekty zostały wyłączone z użytkowania na skutek tragicznego wypadku sprzed prawie 3 lat. Pod trójką turystów zerwał się wówczas pomost. Jedna osoba nie przeżyła upadku. Późniejsze badania wykazały, że ścieżkę zbudowano niezgodnie ze sztuką. Magistrat zaniepokoiło wówczas również to, że przeprowadzony kilka lat wcześniej remont Domu Kata wykonywała ta sama firma. Jak mówi burmistrz Artur Rolka, wykonane badania potwierdziły obawy urzędu.

- Po tragedii postanowiłem przeprowadzić ekspertyzę budynku. Wskazała ona konieczność prac związanych z przedłużeniem okresu żywotności tego obiektu, czyli można powiedzieć, że prace też zostały w pewnych obszarach nienależycie wykonane. Jeszcze wykonaliśmy w 2020 roku przegląd kontroli stanu technicznego. Potwierdziła się konieczność poprawy stanu bezpieczeństwa - wyjaśnia.

Wśród zaleceń znalazło się między innymi wykonanie izolacji zabezpieczającej drewniane elementy. Konieczne jest też wykonanie wsparcia belki konstrukcji nośnej. Ze względów bezpieczeństwa zdecydowano też o zamknięciu obiektu. Miasto znalazło już wykonawcę projektu remontu. Same prace mają ruszyć w przyszłym roku, tak by Dom Kata mógł zostać ponownie otwarty przed nowym sezonem turystycznym.

W dalszym okresie do Paczkowa może wrócić również taras widokowy na szczycie dawnych umocnień. Dotychczasowa konstrukcja została już rozebrana. Jak jednak zastrzegają władze miasta, najważniejsze, by nowa była w pełni bezpieczna.

- Jeżeli zdobędziemy środki to odbudujemy ścieżkę. Chcielibyśmy, żeby to była ścieżka bezpieczna, z lekkiego, ale wytrzymałego stopu metalu. Ten stop można w odpowiedni sposób wzbogacić odpowiednią imitacją drewna - zapowiada burmistrz.

Koszt budowy może wynieść 3 miliony złotych. Pieniędzy na ten cel samorząd szuka zarówno wśród rządowych, jak i unijnych funduszy.
Artur Rolka
Artur Rolka

Wiadomości z regionu

2021-09-24, godz. 12:00 Gąsiorowice zapraszają na charytatywny piknik dla Oliwki W niedzielę (25.09) w Gąsiorowicach na boisku przy szkole podstawowej odbędzie się charytatywny festyn „Gąski dla Oliwki”. Organizatorzy przygotowali… » więcej 2021-09-24, godz. 10:57 Raport MZ: 813 nowych zakażeń koronawirusem w kraju, w tym 13 na Opolszczyźnie W Polsce zmarło 14 chorych z COVID-19, w tym 12 osób miało też inne schorzenia. Najwięcej nowych infekcji rozpoznano w województwie lubelskim (132), najmniej… » więcej 2021-09-24, godz. 10:30 Nowoczesny wideogastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Nowoczesny gastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Urządzenie podarowane przez firmę Weegree uzupełniło wyposażenie szpitalnej… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Niedzielna msza będzie okazją do zaszczepienia się w czterech parafiach Brzegu i powiatu namysłowskiego Cztery parafie z Brzegu i powiatu namysłowskiego zorganizują w najbliższą niedzielę (26.09) akcję szczepień przeciw koronawirusowi. » więcej 2021-09-24, godz. 08:00 Wrota największej śluzy w Polsce powstają w Krapkowicach. "Wymiary są olbrzymie" [ZDJĘCIA] W krapkowickim POM-ie powstają wielkogabarytowe elementy wrót oraz mosty, które będą tworzyć śluzę na przekopie Mierzei Wiślanej. Nad Bałtykiem rozpoczął… » więcej 2021-09-24, godz. 07:45 Uwaga na kolejną metodę oszustw! Tym razem na... SMS informujący o nałożeniu kwarantanny Przed takimi fałszywymi SMS-ami ostrzega Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, bo to fałszywki i próba wyłudzenia danych. » więcej 2021-09-23, godz. 21:20 Kędzierzyn-Koźle: chcesz dostać mieszkanie komunalne? Wyremontuj je Ruszył projekt „Mieszkanie do remontu-urządź się po swojemu” w Kędzierzynie-Koźlu. Są to przestronne i wolne powierzchnie, które tylko czekają na… » więcej 2021-09-23, godz. 20:10 Raport dnia: prawie tysiąc zakażeń koronawirusem w kraju, rusza rejestracja na szczepienie trzecią dawką [INFOGRA… 20 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (23.09) o 974 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej 2021-09-23, godz. 19:45 W Nysie powstanie Mini Centrum Nauki Kopernik W Nysie powstanie Mini Centrum Nauki Kopernik. Miasto znalazło się w gronie 32 wybranych miejscowości, a w staraniach pomógł poseł Kamil Bortniczuk. Taką… » więcej 2021-09-23, godz. 18:20 Do SzPiK-u przesiąknięci... zawodowstwem. W Kędzierzynie-Koźlu powstał Szkolny Punkt Informacji i Kariery Szkolny Punkt Informacji i Kariery powstał w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie to miejsce, gdzie uczniowie będą mogli spotykać się z pracodawcami, ale i doradcami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »