Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-02, 10:26 Autor: Jacek Rudnik

Czy propozycja zaostrzenia przepisów w ruchu drogowym zwiększy bezpieczeństwo? Ocena wicedyrektora WORD

Uwaga, wypadek [fot. Mario]
Uwaga, wypadek [fot. Mario]
Andrzej Rak [fot. Wojciech Szczepanik]
Andrzej Rak [fot. Wojciech Szczepanik]
- To jedyne rozwiązanie, które pozwoliłoby uspokoić ruch na naszych drogach - ocenił w porannej loży radiowej RO wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Andrzej Rak, odnosząc się do przyjętej przez rząd propozycji zaostrzenia kar za łamanie przepisów ruchu drogowego. Wśród proponowanych zmian jest także możliwość wykupienia dodatkowych jazd z instruktorem po dłuższej przerwie w prowadzeniu samochodu.
W ocenie rozmówcy RO zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym trzeba uczyć od najmłodszych lat. - Taka edukacja, która będzie kształtowała odpowiedzialność i mówiła o tym, iż inni też mają swoje prawa powinna spowodować, że ten ruch się uspokoi i wtedy te sankcje nie będą musiały być aż tak dotkliwe - wyjaśnił w porannej Loży Radiowej Andrzej Rak.

Zdaniem gościa RO istnieje grupa kierowców "odpornych na wiedzę", do której nie trafią argumenty o konieczności zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, stąd też konieczne staje się zaostrzenie kar za złamanie przepisów, czego skuteczność widzimy już w niektórych krajach.

Zgodnie z projektem zmian większą wprawę za kierownicą będzie też można uzyskać zapisując się na dodatkowe godziny jazdy z instruktorem np. po dłuższej przerwie w prowadzeniu samochodu - przypomniał wicedyrektor WORD:

- Bardzo dobry pomysł, bo faktycznie na chwilę obecną osoba, która posiada uprawnienia nie może się doszkalać w ośrodku szkolenia kierowców, a jedynie w ośrodku doskonalenia techniki jazdy z tym, że sieć takich punktów jest bardzo mała w naszym kraju - wyjaśnił RO Andrzej Rak.

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem nowelizacji prawa o ruchu drogowym, przekraczanie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 kilometrów na godzinę będzie skutkowało minimalnym mandatem w wysokości tysiąca pięciuset złotych, a jeśli sprawca ponownie popełni takie wykroczenie w ciągu dwóch lat, zostanie ukarany grzywną nie niższą niż trzy tysiące złotych.

Zachętą do bezpiecznej jazdy mają być niższe składki ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe mogą zaoferować niższe składki kierowcom, którzy jeżdżą bezpiecznie.

Zgodnie z policyjnymi danymi w 2020 roku zgłoszono ponad 23 i pół tysiąca wypadków drogowych na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu, w wyniku których zginęło prawie dwa i pół tysiąca osób, a niemal 25 i pół tysiąca zostało rannych, w tym 8 805 ciężko.

Prawie 90 procent wypadków wydarzyło się z winy kierujących.
Andrzej Rak 01
Andrzej Rak 02

Wiadomości z regionu

2021-09-17, godz. 21:45 Raport dnia: 10 nowych zakażeń w regionie i ponad 650 w kraju. Pogarsza się sytuacja u naszych południowych sąsiadów… 10 nowych zachorowań potwierdzono dziś (17.09) w województwie opolskim. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 infekcjach. W kraju… » więcej 2021-09-17, godz. 20:30 Trzy nowe oddziały przedszkolne powstały w gminie Reńska Wieś Wszystkie dzieci z gminy Reńska Wieś mają zapewnione miejsca w przedszkolu, choć nie zawsze w tej miejscowości, w której chcieliby tego rodzice. Samorząd… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy"… 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 Uczniowie szkoły podstawowej w Nowej Cerekwi zgłębiają wiedzę z archeologii W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa po raz kolejny w szkole podstawowej w Nowej Cerekwi odbywają się prelekcje dla uczniów i ich rodziców o tematyce archeologicznej… » więcej 2021-09-17, godz. 18:15 Kolejne proekologiczne działania w gminie Głubczyce. "Myślę, więc nie śmiecę" 'Praktyczna lekcja ekologii' dla uczniów szkół podstawowych to kolejne działanie gminy Głubczyce zrealizowane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej związanej… » więcej 2021-09-17, godz. 17:25 "Pomyślałem sobie, że można tu trochę pokopać". Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [… Od wczoraj (16.09) trwają prace archeologiczne na placu przed kościołem św. Andrzeja w Ujeździe. Międzynarodowi studenci pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu… » więcej 2021-09-17, godz. 17:12 Uwaga kierowcy! Autostrada A4 zablokowana w kierunku Katowic [AKTUALIZACJA] Kilka minut przed 17.00 na 239 km nitki południowej autostrady zderzyły się dwa pojazdy. » więcej 2021-09-17, godz. 17:00 Ćwiczyli metody udzielania pierwszej pomocy, ale nie tylko. Symulacje medyczne na opolskiej uczelni Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego przyłączył się do obchodów ''Tygodnia Symulacji w Opiece Zdrowotnej''. W ramach wydarzenia studenci z Opola… » więcej 2021-09-17, godz. 15:30 Opole: w Talentowni trwa II edycja Festiwalu Zajęć Pozalekcyjnych Warsztaty z szycia, nauka znaków chińskich czy lekcje muzyki - to tylko część propozycji, z których można skorzystać podczas II edycji Festiwalu Zajęć… » więcej 2021-09-17, godz. 14:15 W niedzielę błogosławiony kardynał Wyszyński zostanie oficjalnie patronem Prudnika i całej gminy. "Bardzo wiele osób… Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński zostanie honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tak zadecydowała dzisiaj (17.09) rada miasta podczas nadzwyczajnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »