Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-29, 19:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

2 mln zł na dopłaty do komunikacji publicznej dla opolskich samorządów. "Teraz my mówimy: mamy wolne pieniądze, składajcie wnioski"

Podpisanie umów na dofinansowanie transportu publicznego [fot. A. Pospiszyl]
Podpisanie umów na dofinansowanie transportu publicznego [fot. A. Pospiszyl]
Podpisanie umów na dofinansowanie transportu publicznego [fot. A. Pospiszyl]
Podpisanie umów na dofinansowanie transportu publicznego [fot. A. Pospiszyl]
Osiem gmin, jeden powiat i jeden związek międzygminny otrzymały rządowe dofinansowanie do organizacji transportu publicznego. Dzisiaj (29.07.) w Reńskiej Wsi podpisano stosowne umowy. Najwięcej, bo po nieco ponad 300 tys. zł, otrzymały gminy Pawłowiczki i Łubniany, niewiele mniej Cisek i Reńska Wieś. To właśnie te samorządy prowadzą najdłuższe linie autobusowe na swoim terenie.
- Gdy powiat przestał organizować transport publiczny, praktycznie wszystkie miejscowości z dnia na dzień zostały odcięte – mówi Jerzy Treffon, wójt Pawłowiczek. - Nasza gmina to są 23 miejscowości. Odległości duże i do powiatu, i do centrum gminy. Przy tak dużej dotacji możemy zaproponować stosunkowo niskie ceny biletów dla mieszkańców. Druga kwestia to ekologia, bo wiadomo, że bardzo często jednym samochodem jeździ jedna osoba.

Średnio koszt wozokilometra to 3,5 zł. Samorządy otrzymują wsparcie w wysokości 3 zł na jeden wozokilometr. W tym roku pieniędzy na wsparcie organizacji transportu zbiorowego jest w naszym regionie wyjątkowo dużo.

- To sytuacja bez precedensu. Do tej pory samorządy chciały pieniądze, a nie mieliśmy wystarczających środków. Teraz to my mówimy: mamy wolne pieniądze, składajcie wnioski – wyjaśnia wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - Są to środki z funduszu rozwoju przewozów autokarowych dla samorządów terytorialnych i związków samorządów terytorialnych. W tej puli dla województwa opolskiego znalazło się 30,5 mln zł. Rozdysponowanych do tej pory zostało 17 milionów. Dzisiaj rozdzielamy kolejne 2 mln zł.

Umowy na dofinansowanie kursów autobusowych podpisały gminy: Cisek, Dobrodzień, Domaszowice, Łubniany, Pawłowiczki, Polska Cerekiew, Reńska Wieś, Walce, powiat kluczborski oraz związek powiatowo-gminny „Jedź z nami” ze Strzelec Opolskich.
Jerzy Treffon
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 18:39 Nagroda Wawrzynków ma już 30 lat. Dodatkowe wyróżnienie trafiło do Violetty Rezler-Wasielewskiej Trzydziesty raz wręczono Nagrodę Jana i Wojciecha Wawrzynków. To wyróżnienia dla autorów i promotorów prac magisterskich na temat Śląska - dziejów politycznych… » więcej 2021-09-25, godz. 18:37 W Chróścinie trwa I edycja Dnia Kultury Kresowej. "Ci ludzie pielęgnują swoje dziedzictwo" Wystawa zdjęć i rekwizytów, poezja kresowa, rękodzieło, czy wspólne śpiewy przy akordeonie. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników… » więcej 2021-09-25, godz. 18:03 Marsz Równości na ulicach Opola. Na trasie stała kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej. Było bardzo spokojn… Trzeci Marsz Równości przeszedł ulicami centrum Opola, a kontrmanifestację zorganizowała Młodzież Wszechpolska. Na miejscu byli policjanci, aby nie dopuścić… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej 2021-09-25, godz. 12:15 Zabytki, przyroda i ciekawostki. Taka jest sobota na spacerze przyrodniczo-historycznym w Opolu Około 16 kilometrów liczy trasa dzisiejszej (25.09) Wycieczki Przyrodniczo-Historycznej w Opolu. Kilkunastoosobowa grupa ruszyła z przystanku autobusowego Pużaka… » więcej 2021-09-25, godz. 10:50 Raport MZ: 8 nowych infekcji COVID-19 w regionie i 917 w całej Polsce. W kraju zmarło 20 zakażonych osób 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 09:30 KOWR zaprasza mieszkańców regionu na Piknik Rodzinny w Miechowej. Przygotowano wiele atrakcji Degustacja polskiej żywności, stoiska z lokalnymi produktami czy animacje dla dzieci. To tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców regionu w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »