Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-24, 08:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Kilka kędzierzyńsko-kozielskich gmin nie czekało na starostwo i zorganizowało transport publiczny. Kosztowało to je cztery razy mniej

Autobus [fot. Daniel Klimczak]
Autobus [fot. Daniel Klimczak]
Pięć gmin wiejskich powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego zorganizowało własny transport publiczny. Gdyby tego nie zrobiono, to od początku wakacji mieszkańcy nie mieliby jak dojechać do miasta, ponieważ starostwo nie ogłosiło przetargu na realizację usług autobusowych. Teraz okazuje się, że kosztuje to samorządy 4 razy taniej, niż gdy transportem zajmował się powiat.
- Pod koniec czerwca wygasła umowa na przejazdy autobusowe, a powiat nie ogłosił nowego przetargu w tym temacie – mówi Rajmund Frischko, wójt gminy Cisek. - My jako pięć gmin wiejskich podjęliśmy dosyć ryzykowną decyzję, że stworzymy transport publiczny, czego wcześniej nigdy nie robiliśmy. Dzięki temu mógł być wykonany transport od dnia 1 lipca.

Największe zapotrzebowanie na transport publiczny w czasie wakacji jest ze strony uczniów szkół średnich, którzy dojeżdżają na praktyki. Z autobusów regularnie korzystają tez osoby dojeżdżające do pracy.

- Normalnie wozokilometr kosztuje 3,50 zł. My zapłacimy tylko 50 groszy – mówi Piotr Kanzy, wójt Polskiej Cerekwi. - Ukazał się dodatkowy nabór na dofinansowanie transportu zbiorowego przez wojewodę opolskiego. Otrzymaliśmy dofinansowanie i możemy realizować ten transport od 1 sierpnia już na całego. W lipcu też jeżdżą autobusy, ale to nasza dżentelmeńska umowa z firmą GTV.

Gmina Polska Cerekiew do tej pory dopłacała powiatowi 110 tys. zł za pół roku usług transportowych. Teraz koszt od sierpnia do końca roku to ok. 25 tys. zł. Podobne proporcje są w gminie Cisek – obecny koszt to 50 tys. za pół roku, wcześniej było to 150 tys. za ten sam okres.

- My oczywiście zajmujemy się transportem publicznym – mówi Adam Lecibil ze starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu. - Starostwo powiatowe po skomplikowanej procedurze, która wymagała wielu uzgodnień, ogłosiła przetarg tak, żeby wyłonić organizatora transportu od września. Zakres usług w przetargu obejmuje 22 linie. W myśl przepisów to wójtowie zabezpieczają transport na terenie swoich gmin, natomiast powiat na swoich liniach dojazdowych, chociażby do szkół.

Starostwo ogłosiło przetarg na transport od września, a w przyszłym tygodniu wójtowie gmin wiejskich będą podpisywać umowy na dofinansowanie z wojewodą i usługi transportowe do końca roku z firmą GTV Bus z Raciborza. Na razie wójtowie zastanawiają się, jak będzie wyglądać współpraca z powiatem w tym zakresie, zwłaszcza, że jak mówią - czują się oszukani przez starostwo w kwestii kosztów organizacji transportu.
Rajmund Frischko
Piotr Kanzy
Adam Lecibil

Wiadomości z regionu

2021-09-24, godz. 14:15 DPS w Czarnowąsach ma nową salę i komputery Podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Czarnowąsach mają nowe pomieszczenie do spotkań i pracy z psychologiem. Ponadto otrzymali 5 komputerów wraz z oprogramowaniem… » więcej 2021-09-24, godz. 13:33 W weekend pojawią się nowe, ale tymczasowe utrudnienia na autostradzie A4 Drogowcy pojawią się w weekend (25-26.09) na autostradzie A4 w okolicach węzła Opole Zachód. W planie jest usunięcie oraz montaż bramownicy, na której… » więcej 2021-09-24, godz. 13:32 Przez dwa dni młodzi ludzie będą dyskutować na temat zdrowia psychicznego. Trwa III Opolski Kongres Młodzieży Ruszył III Opolski Kongres Młodzieży. W tym roku uczestnicy skupiać się będą głównie nad problemem zdrowia psychicznego wśród swoich rówieśników… » więcej 2021-09-24, godz. 12:00 Gąsiorowice zapraszają na charytatywny piknik dla Oliwki W niedzielę (25.09) w Gąsiorowicach na boisku przy szkole podstawowej odbędzie się charytatywny festyn „Gąski dla Oliwki”. Organizatorzy przygotowali… » więcej 2021-09-24, godz. 10:57 Raport MZ: 813 nowych zakażeń koronawirusem w kraju, w tym 13 na Opolszczyźnie W Polsce zmarło 14 chorych z COVID-19, w tym 12 osób miało też inne schorzenia. Najwięcej nowych infekcji rozpoznano w województwie lubelskim (132), najmniej… » więcej 2021-09-24, godz. 10:30 Nowoczesny wideogastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Nowoczesny gastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Urządzenie podarowane przez firmę Weegree uzupełniło wyposażenie szpitalnej… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Niedzielna msza będzie okazją do zaszczepienia się w czterech parafiach Brzegu i powiatu namysłowskiego Cztery parafie z Brzegu i powiatu namysłowskiego zorganizują w najbliższą niedzielę (26.09) akcję szczepień przeciw koronawirusowi. » więcej 2021-09-24, godz. 08:00 Wrota największej śluzy w Polsce powstają w Krapkowicach. "Wymiary są olbrzymie" [ZDJĘCIA] W krapkowickim POM-ie powstają wielkogabarytowe elementy wrót oraz mosty, które będą tworzyć śluzę na przekopie Mierzei Wiślanej. Nad Bałtykiem rozpoczął… » więcej 2021-09-24, godz. 07:45 Uwaga na kolejną metodę oszustw! Tym razem na... SMS informujący o nałożeniu kwarantanny Przed takimi fałszywymi SMS-ami ostrzega Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, bo to fałszywki i próba wyłudzenia danych. » więcej 2021-09-23, godz. 21:20 Kędzierzyn-Koźle: chcesz dostać mieszkanie komunalne? Wyremontuj je Ruszył projekt „Mieszkanie do remontu-urządź się po swojemu” w Kędzierzynie-Koźlu. Są to przestronne i wolne powierzchnie, które tylko czekają na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »