Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-25, 07:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Od początku wakacji w naszym regionie na drogach zginęło 9 osób, a w kraju około 200. Przyczyną tragedii najczęściej jest brawura, zmęczenie i alkohol

Efekt pijackich szarży nietrzeźwego kierowcy [fot. policja]
Efekt pijackich szarży nietrzeźwego kierowcy [fot. policja]
Śmiertelny wypadek na obwodnicy Opola. Zderzenie osobówek z tirem [fot. Mario]
Śmiertelny wypadek na obwodnicy Opola. Zderzenie osobówek z tirem [fot. Mario]
Śmiertelny wypadek na obwodnicy Opola. Zderzenie osobówek z tirem [fot. Mario]
Śmiertelny wypadek na obwodnicy Opola. Zderzenie osobówek z tirem [fot. Mario]
Wypadek na trasie Kolonowskie-Zawadzkie [fot. Piotr Zdziechowski]
Wypadek na trasie Kolonowskie-Zawadzkie [fot. Piotr Zdziechowski]
Groźny wypadek na drodze z Lewina Brzeskiego do Skorogoszczy [fot.Mario]
Groźny wypadek na drodze z Lewina Brzeskiego do Skorogoszczy [fot.Mario]
Groźny wypadek na styku Ozimskiej i Katowickiej w Opolu. 3 osoby trafiły do szpitala [fot.MARIO]
Groźny wypadek na styku Ozimskiej i Katowickiej w Opolu. 3 osoby trafiły do szpitala [fot.MARIO]
Od początku wakacji na drogach województwa opolskiego zginęło 9 osób. Ostatni śmiertelny wypadek odnotowano w piątek (23.07), kiedy to w Warmątowicach 80-letni kierowca wjechał na przejazd kolejowy, gdzie zderzył się z pociągiem. Trwają ustalenia, w jakich okolicznościach doszło do tego zdarzenia.
Policyjna mapa wypadków ze skutkiem śmiertelnym każdego dnia informuje o kolejnych ofiarach. Ze statystyk wynika, że w te wakacje w całym kraju do tej pory w wypadkach drogowych śmierć poniosło około 200 osób. Przyczyną tragedii najczęściej jest brawura, zmęczenie i alkohol.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Opolu aspirant Sztabowy Piotr Ludwiński zwraca uwagę na problem alkoholu wśród części kierowców.

- Przeglądając dokumentację dotyczącą nietrzeźwych kierowców, która trafia na moje biurko, to mogę powiedzieć, że ten problem jest. Sami przychodzą do mnie policjanci i mówią: "Naczelniku, przecież ja tego kierowcę zatrzymałem, a on nadal jeździ". Niestety tak to wygląda - mówi Piotr Ludwiński.

W sumie od początku roku na drogach opolskiego zatrzymano około 600 pijanych kierowców.

W związki z wypadkami, o jakich policja i media informują każdego dnia, rząd rozpoczął prace nad radykalnym zaostrzeniem prawa. Według propozycji, mandaty za wykroczenia mają wzrosnąć nawet 7-krotnie, a punkty karne mają przedawniać się po dwóch latach.

Funkcjonariuszy opolskiej drogówki pytaliśmy, czy są za, czy przeciw - Uważam, że w niektórych zakresach przepisy powinny być zaostrzone - podkreśla starszy aspirant Robert Kamiński WRD KMP w Opolu - Szczególnie grzywny są niewysokie w porównaniu z innymi krajami. Natomiast zauważam, że kierowcy bardziej boją się punków karnych.
Natomiast naczelnik Piotr Ludwiński uzupełnia - Dla jednych mandat w wysokości 500 złotych to będzie duża kwota, a dla innych mała, dlatego uważam, że wysokość mandatów powinna być uzależniona od wysokości dochodów - dodaje.

Przypomnijmy, w minionym tygodniu na obwodnicy północnej Opola między rondem Szczakiela a stykiem z ulicą Częstochowską doszło do śmiertelnego wypadku. Na tym odcinku zginęła 25-latka, ponieważ sprawczyni wypadku poszukiwała telefonu i doprowadziła do zderzenia 3 samochodów.

Aspirant Sztabowy Piotr Ludwiński, który był na miejscu wypadku, zwraca uwagę, że przyczyną nie była infrastruktura drogowa, a nieuwaga, natomiast uważa, że są elementy, które można poprawić na tym fragmencie obwodnicy. - Wystąpimy do zarządcy dróg o dodatkowe oznakowanie na wzniesieniu tego odcinka, to jest o wprowadzenie linii podwójnej ciągłej na jezdni i ustawienie pionowego znaku zakazu wyprzedzania, ponieważ widoczność na tym odcinku jest ograniczona - tłumaczył.
Piotr Ludwiński, Robert Kamiński

Wiadomości z regionu

2021-09-19, godz. 21:00 Raport dnia: 14 nowych infekcji w regionie. W Polsce potwierdzono 540 zakażeń koronawirusem [INFOGRAFIKA] 14 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (19.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 540 infekcjach… » więcej 2021-09-19, godz. 20:10 Rolnicy z diecezji opolskiej dziękowali za plony na Górze św. Anny. "To był dobry rok" Rolnicy z diecezji opolskiej spotkali się dziś (19.09) na Górze św. Anny, by podziękować za tegoroczne plony. Do Groty Lurdzkiej przybyło kilkadziesiąt… » więcej 2021-09-19, godz. 18:59 Jarmark Franciszkański przyciągnął miłośników miodów, wędlin i smakołyków. "Smalec klasztorny i krówki w tym… Producenci przypraw, swojskich kiełbas, naturalnych kosmetyków czy miodów zjechali do Opola na Jarmark Franciszkański. Wydarzenie wróciło do centrum Opola… » więcej 2021-09-19, godz. 17:10 Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy i rodzinny piknik w Parku 800-lecia. "Na… Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy, który startował przy moście pieszo-rowerowym im. Joachima Halupczoka. Na miłośników… » więcej 2021-09-19, godz. 15:54 Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika. "Jest to patron ku pojednaniu narodowemu" Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tytuł oficjalnie nadano podczas uroczystej mszy w sanktuarium w Prudniku… » więcej 2021-09-19, godz. 15:30 Trwa VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [ZD… 230 zawodników z całego kraju bierze udział w VIII memoriale Stanisława Szozdy w Prudniku, przy okazji którego rozgrywany jest Finał Mistrzostw Polski w… » więcej 2021-09-19, godz. 15:15 Figurki żołnierzyków przedstawiające polską historię. Na wystawę zaprasza Muzeum w Praszce Około 1500 figurek żołnierzyków i modeli pojazdów wojskowych prezentuje obecnie Muzeum w Praszce. » więcej 2021-09-19, godz. 12:47 Poszukiwane miejsce dla centrum wolontariatu. W grę wchodzi kilka lokalizacji Uruchomienie centrum wolontariatu na Opolszczyźnie to jeden z celów marszałka regionu na najbliższy rok. » więcej 2021-09-19, godz. 11:32 Raport MZ: ponad pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w kraju. 14 przypadków odnotowano w regionie [INFOGRAF… 540 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano minionej doby w Polsce, w tym 14 na Opolszczyźnie. Nie ma ofiar śmiertelnych COVID-19, natomiast z powodu współistnienia… » więcej 2021-09-19, godz. 11:15 Ruszają konsultacje ws. zrównoważonej mobilności w Aglomeracji Opolskiej 'Zdecydujmy razem, jak przemieszczać się w Aglomeracji Opolskiej'. To hasło konsultacji dotyczących zrównoważonej mobilności, które ruszają w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »