Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-25, 15:45 Autor: Witold Wośtak

"Krajowa czołówka" i "szkoła wybitna". Wiceminister rolnictwa i posłanka PiS na zakończeniu roku szkoły rolniczej w Bogdańczowicach

Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
"Ta szkoła należy do ścisłej czołówki w Polsce" - to słowa wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi z zakończenia roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach koło Kluczborka.
Szymon Giżyński zapewnia, że słyszał o tej placówce wiele pozytywnych słów. Przypomnijmy, szkoły rolnicze są zarządzane przez ministerstwo.

- Młodzi ludzie wybierają to miejsce całkowicie świadomie - mówi wiceminister Giżyński. - Patrzą, jaki sprzęt ma szkoła – czy jest nowoczesny – i podejmują na tej podstawie decyzję. Tutaj sytuacja jest bardzo dobra, bo szkoła jest znakomicie usprzętowiona. W tej chwili liczy się nowatorstwo i innowacje. Za chwilę do uprawy rolnictwa wejdą drony, kamery, czyli tak zwane rolnictwo precyzyjne. Wszystko to trafi do Bogdańczowic prędzej czy później. Według mnie wcześniej, bo ta szkoła ma znakomitą sławę.

Zdaniem Violetty Porowskiej, posłanki Prawa i Sprawiedliwości i szefowej opolskich struktur tej partii, będąc na miejscu widzi się wybitną szkołę.

- To jest chyba wielka wartość szkoły w Bogdańczowicach, że ona ma w pewnym sensie ducha klasycznego. Mam na myśli tradycyjną szkołę, którą w wielkich miastach już trochę żegna się, a tutaj wciąż to trwa. Może właśnie dlatego, że to jest szkoła blisko wsi, ziemi i rolnictwa. Wyczuwa się tutaj swoisty humanitaryzm.

Mirosław Krzyształowicz, dyrektor szkoły zaznacza, że w Bogdańczowicach jest 250 uczniów. Zapytaliśmy, czy edukacja w czasie pandemii była wyjątkowo trudna.

- Ze względu na stan epidemii oraz realizację kształcenia metodami na odległość to był bardzo trudny rok w edukacji. Było tym bardziej trudno, że w szkołach kształcących w zawodach nie wszystkie treści nauczania można przenieść do platform e-learningowych. Za nami wyjątkowo trudny rok.

Maksymilian Baron, uczący się na technika architektury krajobrazu, miał najwyższą średnią w szkole. Jego zdaniem, plusem nauki zdalnej była większa ilość czasu do dyspozycji.

- Oczywiście trzeba było skupić się również na mniej ciekawych lekcjach z perspektywy części uczniów. Przez zdalne zajęcia nie było siedzenia w klasie i jeżeli ktoś bardzo nudził się, mógł otworzyć inną książkę lub po swojemu spożytkować czas edukacyjnie, a za chwilę znowu słuchać. Nie powiem, że to jest do końca dobre, bo powinno się słuchać na lekcjach, ale jednak możliwości były.

W całej Polsce jest 59 szkół rolniczych, a niebawem będzie ich 61.
Szymon Giżyński
Violetta Porowska
Mirosław Kryształowicz
Maksymilian Baron

Wiadomości z regionu

2024-05-03, godz. 12:00 Zwolnienie lekarskie to nie urlop. ZUS przeprowadził kontrole Opolski ZUS skontrolował pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich. Okazało się, że nie wszyscy prawidłowo je wykorzystywali. Na prawie 800… » więcej 2024-05-03, godz. 11:25 Święto Konstytucji 3 Maja. W urzędzie wojewódzkim wręczono odznaczenia państwowe Od wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych rozpoczęto w Opolu świętowanie 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wyróżnionych zostało 25 osób… » więcej 2024-05-03, godz. 10:45 Kluczbork: znaleziono dużą kwotę pieniędzy, policja szuka właściciela Duża kwota pieniędzy czeka na właściciela. Policja informuje, że dzisiaj (03.05) w Kluczborku znaleziono sporą sumę pieniędzy wraz z innymi rzeczami. Uczciwy… » więcej 2024-05-03, godz. 10:25 Średniowieczny klimat Opola. Przed nami Święto Wojciechowe Klimat średniowiecznego Opola będzie można poczuć podczas Święta Wojciechowego. Wydarzenie odbędzie się w sobotę i niedzielę (04-05.05). » więcej 2024-05-03, godz. 09:55 Parada Wozów Strażackich w gminie Dąbrowa. To trzeba zobaczyć Na gminną Paradę Wozów Strażackich zaprasza dzisiaj (03.05) samorząd podopolskiej Dąbrowy. Pojazdy wystartują o godzinie 13:00 z parkingu przy salonie samochodowym… » więcej 2024-05-03, godz. 09:09 Dachowanie osobówki w Opolu. Kierująca pod wpływem alkoholu Dachowanie auta osobowego na ul. Nowiny w Opolu. Do tego zdarzenia doszło wczoraj wieczorem (02.05) około godziny 22:00. » więcej 2024-05-03, godz. 09:00 Maciej Sonik pozostanie starostą powiatu krapkowickiego W Starostwie Powiatowym w Krapkowicach bez zmian. Za nami pierwsza sesja Rady Powiatu Krapkowickiego nowej kadencji na lata 2024-2029. » więcej 2024-05-03, godz. 08:20 Kulturalna majówka z czytaniem powieści i koncertem piosenek w Prudniku Religijny, oficjalny oraz artystyczny charakter będą miały prudnickie obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 maja. Uroczystości rozpocznie o godz. 11:15… » więcej 2024-05-03, godz. 08:20 Zaprezentują broń historyczną i współczesną. Klub strzelecki zaprasza na strzelnicę w Ścinawie Małej „Polacy do broni” - pod takich hasłem organizowany jest dzień otwarty na strzelnicy w Ścinawie Małej. Impreza odbędzie się z okazji święta Konstytucji… » więcej 2024-05-03, godz. 08:11 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody w całym kraju 233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była to druga na świecie i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »