Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-25, 15:45 Autor: Witold Wośtak

"Krajowa czołówka" i "szkoła wybitna". Wiceminister rolnictwa i posłanka PiS na zakończeniu roku szkoły rolniczej w Bogdańczowicach

Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
"Ta szkoła należy do ścisłej czołówki w Polsce" - to słowa wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi z zakończenia roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach koło Kluczborka.
Szymon Giżyński zapewnia, że słyszał o tej placówce wiele pozytywnych słów. Przypomnijmy, szkoły rolnicze są zarządzane przez ministerstwo.

- Młodzi ludzie wybierają to miejsce całkowicie świadomie - mówi wiceminister Giżyński. - Patrzą, jaki sprzęt ma szkoła – czy jest nowoczesny – i podejmują na tej podstawie decyzję. Tutaj sytuacja jest bardzo dobra, bo szkoła jest znakomicie usprzętowiona. W tej chwili liczy się nowatorstwo i innowacje. Za chwilę do uprawy rolnictwa wejdą drony, kamery, czyli tak zwane rolnictwo precyzyjne. Wszystko to trafi do Bogdańczowic prędzej czy później. Według mnie wcześniej, bo ta szkoła ma znakomitą sławę.

Zdaniem Violetty Porowskiej, posłanki Prawa i Sprawiedliwości i szefowej opolskich struktur tej partii, będąc na miejscu widzi się wybitną szkołę.

- To jest chyba wielka wartość szkoły w Bogdańczowicach, że ona ma w pewnym sensie ducha klasycznego. Mam na myśli tradycyjną szkołę, którą w wielkich miastach już trochę żegna się, a tutaj wciąż to trwa. Może właśnie dlatego, że to jest szkoła blisko wsi, ziemi i rolnictwa. Wyczuwa się tutaj swoisty humanitaryzm.

Mirosław Krzyształowicz, dyrektor szkoły zaznacza, że w Bogdańczowicach jest 250 uczniów. Zapytaliśmy, czy edukacja w czasie pandemii była wyjątkowo trudna.

- Ze względu na stan epidemii oraz realizację kształcenia metodami na odległość to był bardzo trudny rok w edukacji. Było tym bardziej trudno, że w szkołach kształcących w zawodach nie wszystkie treści nauczania można przenieść do platform e-learningowych. Za nami wyjątkowo trudny rok.

Maksymilian Baron, uczący się na technika architektury krajobrazu, miał najwyższą średnią w szkole. Jego zdaniem, plusem nauki zdalnej była większa ilość czasu do dyspozycji.

- Oczywiście trzeba było skupić się również na mniej ciekawych lekcjach z perspektywy części uczniów. Przez zdalne zajęcia nie było siedzenia w klasie i jeżeli ktoś bardzo nudził się, mógł otworzyć inną książkę lub po swojemu spożytkować czas edukacyjnie, a za chwilę znowu słuchać. Nie powiem, że to jest do końca dobre, bo powinno się słuchać na lekcjach, ale jednak możliwości były.

W całej Polsce jest 59 szkół rolniczych, a niebawem będzie ich 61.
Szymon Giżyński
Violetta Porowska
Mirosław Kryształowicz
Maksymilian Baron

Wiadomości z regionu

2025-01-13, godz. 06:37 Z obwodnicy Grodkowa znikną niebezpieczne skrzyżowania. Zastąpią je ronda Skrzyżowania na obwodnicy Grodkowa zostaną przebudowane. W ciągu obejścia miasta pojawią się dwa ronda, które mają poprawić bezpieczeństwo w newralgicznych… » więcej 2025-01-12, godz. 19:00 Ruszył nabór wniosków do "Marszałkowskich Talentów" 2025 To stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury, ale też dbających o zabytki. Ważne, by przedsięwzięcia odbywały… » więcej 2025-01-12, godz. 17:00 Uwaga kierowcy. Szykują się zmiany w przepisach o ruchu drogowym Podwyższenie wysokości mandatów do nawet 5 tysięcy złotych, zwiększenie punktów karnych czy utrata prawa jazdy za znacznie przekroczenie prędkości w terenie… » więcej 2025-01-12, godz. 16:00 Długie sukienki, eleganckie garnitury. Maturzyści o studniówkowych kreacjach Delikatny makijaż i długie sukienki. Na szyk i elegancję podczas studniówkowych bali stawiają tegoroczne maturzystki. W przypadku panów wybór jest dużo… » więcej 2025-01-12, godz. 15:42 Wszystkie "krajówki" w regionie przejezdne, choć miejscami występują zamiecie Wszystkie drogi krajowe w regionie są obecnie przejezdne. Jeszcze przed 15:00 spore utrudnienia panowały na DK45 między Kuniowem a Jasieniem, gdzie zalegający… » więcej 2025-01-12, godz. 15:00 Władze Głogówka napisały list do... Elona Muska. Chcą zainteresować go zamkiem Według doniesień medialnych, miliarder ma szukać w Europie siedziby dla swoich interesów. Burmistrz Piotr Bujak podjął próbę kontaktu z biznesmenem, by… » więcej 2025-01-12, godz. 15:00 "Najważniejsze przygotowanie nauczycieli". Opolska kurator o nowych przedmiotach w szkole Trwają prace nad podstawami programowymi dla nowych przedmiotów szkolnych. Od września edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie, a edukacja… » więcej 2025-01-12, godz. 13:35 Zmniejszą się kolejki. Poradnia studencka oraz POZ przy Chmielowickiej czekają na pacjentów Gdy sezon infekcyjny w pełni, Centrum Zdrowia w Opolu zachęca mieszkańców Śródmieścia do korzystania z poradni studenckiej przy ul. Katowickiej 91. Wolne… » więcej 2025-01-12, godz. 12:00 W Praszce będzie jaśniej. Gmina inwestuje w LED-y Gmina Praszka inwestuje w oświetlenie uliczne. To nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa, ale i oszczędności. » więcej 2025-01-12, godz. 12:00 Oświata i wodociągi - to priorytety gminy Olszanka na 2025 rok Ponad 41 milionów złotych chce wydać w tym roku gmina Olszanka. To o ponad milion 700 tysięcy więcej, niż planowane przychody do budżetu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »