Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-18, 17:46 Autor: Witold Wośtak

Sąd nadzwyczajnie złagodził karę za zabójstwo dla Józefa D. z Kędzierzyna-Koźla. Mężczyzna swoją ofiarę zaatakował wałkiem do ciasta i widelcem

Józef D., Sąd Okręgowy w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Józef D., Sąd Okręgowy w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Józef D., Sąd Okręgowy w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Józef D., Sąd Okręgowy w Opolu [fot. Witold Wośtak]
11 lat pozbawienia wolności za zabójstwo dla 63-letniego Józefa D. z Kędzierzyna-Koźla orzekł Sąd Okręgowy w Opolu. Do zbrodni doszło w listopadzie ubiegłego roku.
Oskarżony zorganizował mocno zakrapiane urodziny, na które zaprosił między innymi Norberta W., partnera swojej siostry. Gość miał niestosownie zachowywać się wobec konkubiny jubilata.

Doszło kilkukrotnie do szarpaniny, wezwano policję i pogotowie, ale po odjeździe służb kłótnia zaostrzyła się. Jak ustalono, Józef D. zaatakował Norberta W. wałkiem do ciasta i widelcem. Prokurator Bartosz Włodara odczytał akt oskarżenia.

- Zadał mu szereg uderzeń narzędziem tępokrawędzistym w tułów i głowę oraz narzędziem ostrokończystym w twarz, szyję i prawą rękę. Poza tym uderzał jego głową o podłogę, przy czym w chwili popełnienia czynu miał w znacznym stopniu ograniczoną zdolność rozpoznania znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem.

Mężczyzna leczy się psychiatrycznie i przyznał się do zarzucanego mu czynu. Sędzia Dariusz Kita odczytał część zeznań oskarżonego.

- Ja nie wiem, po co chciałem go wyciągnąć na dwór. Związałem mu nogi, aby łatwiej go wyciągnąć. Dociągnąłem go za płot koło stodoły. Coś sobie przypominam, że w domu miałem go spalić. To się nie udało – olej nie chciał się palić. Polałem Norberta benzyną i podpaliłem. Po chwili wystraszyłem się, że mogę zrobić pożar i może spalić się cały dom. Wtedy trochę się otrząsnąłem. Ugasiłem ogień poszwą z kołdry albo kołdrą – już nie pamiętam.

Józef D. nie pamięta feralnego wieczoru, ale wyraził skruchę.

- Naprawdę lubiłem tego człowieka i szanowałem. Napisałem jeszcze list do jego rodziny z prośbą o wybaczenie. Poprosiłem również o przekazanie tego na pogrzebie. Żałuję tego i będę żałować do końca mojego życia.

Kodeks Karny przewiduje co najmniej 8 lat pozbawienia wolności za zabójstwo. W tej sytuacji mamy jednak do czynienia z artykułem 31 paragraf 2. Mówi on, że jeśli w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona, sąd może zastosować nadzwyczajnie złagodzenie kary. Wyrok nie jest prawomocny.
Bartosz Włodara
Dariusz Kita
Józef D.

Wiadomości z regionu

2021-07-31, godz. 14:34 Zawodowcy już ich nie potrzebują, ochotnicy z nich skorzystają Strażacy zawodowi z Kędzierzyna-Koźla dostali nowe samochody w miejsce wysłużonych pojazdów. Stare auta nadal są sprawne i mogą służyć dalej strażakom… » więcej 2021-07-31, godz. 13:15 Szkoła w Biedrzychowicach została doposażona w pomoce naukowe Szkoła podstawowa w Biedrzychowicach na wniosek władz gminy Głogówek otrzymała blisko 50 tys. złotych dofinansowania z budżetu państwa na zakup pomocy… » więcej 2021-07-31, godz. 13:00 Muzeum Wsi Opolskiej uczy rozpoznawać lokalne rośliny i zwierzęta. Placówka zaprasza na bezpłatne weekendowe wars… W Muzeum Wsi Opolskiej można lepiej poznać lokalną przyrodę, a także dowiedzieć się, jakie zmiany zaszły w niej na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci… » więcej 2021-07-31, godz. 12:30 Powstańców wspomną również w Łambinowicach. To tam trafili obrońcy Warszawy po upadku powstania Z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego jutro (01.08) znicze zapłoną również pod pomnikiem powstańców w Łambinowicach. Tu uroczystości, w… » więcej 2021-07-31, godz. 10:48 Raport MZ: Ponad 150 nowych zachorowań w kraju. Opolszczyzna ponownie wśród regionów z najmniejszym przyrostem liczby… 153 nowe zachorowania, 131 ozdrowień i 2 ofiary śmiertelne - to bilans ostatniej doby pandemii koronawirusa w Polsce. » więcej 2021-07-31, godz. 09:46 Dziś "Biała sobota" w Opolskim Centrum Onkologii. Specjaliści zachęcają do badań profilaktycznych W ramach akcji dziś (31.07) w godzinach od 10:00 do 15:00 będzie można skonsultować niepokojące zmiany skórne, porozmawiać z psychologiem, dietetykiem… » więcej 2021-07-31, godz. 09:34 Tragiczne skutki wypadku w gminie Pokój. W szpitalu zmarła 37-letnia kobieta Wczoraj (30.07) po godz. 21:00 na drodze pomiędzy miejscowościami Kopalina i Domaradzka Kuźnia w gminie Pokój samochód osobowy marki renault z niewyjaśnionych… » więcej 2021-07-31, godz. 08:15 Na opolskiej Malince powstaje nowe przedszkole. Prace ruszyły pełną parą Na opolskiej Malince powstaje nowe przedszkole. Zgodnie z polityką oświatową przyjętą przez władze miasta, do 2030 roku ma ich powstać jeszcze co najmniej… » więcej 2021-07-30, godz. 23:30 W sobotę do Pawłowiczek zjadą stare motocykle, samochody i traktory Stowarzyszenie Miłośnicy Pojazdów Zabytkowych zaprasza na Rajd Miłośników Starej Motoryzacji, który odbędzie się w sobotę (31.07) w Pawłowiczkach. W… » więcej 2021-07-30, godz. 22:01 Auto uderzyło w drzewo w Lubnowie, a w Kosorowicach policja i strażacy poszukują zaginionego mężczyzny Do obydwu akcji zadysponowanych zostało po 5 zastępów straży pożarnej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »