Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-19, 07:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

Wysokie temperatury zachęcają do wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy o bezpieczeństwie

Opolscy ratownicy wodni i strażacy poznawali możliwości dronów podczas akcji poszukiwawczych [fot. Dawid Zelek]
Opolscy ratownicy wodni i strażacy poznawali możliwości dronów podczas akcji poszukiwawczych [fot. Dawid Zelek]
Kąpielisko Bolko [fot. Wiktoria Palarczyk]
Kąpielisko Bolko [fot. Wiktoria Palarczyk]
Przed nami gorący weekend. Termometry, zarówno dzisiaj (19.06), jak i jutro mają wskazać około 32 stopnie Celsjusza. Zapewne wielu mieszkańców spędzi te dni nad wodą. Jednak warto podczas wypoczynku pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. Tym bardziej, że na wielu akwenach w naszym regionie nie ma jeszcze ratowników.
- Przede wszystkim korzystajmy z kąpielisk strzeżonych. Nie idźmy tam, gdzie jest tabliczka zakaz kąpieli - mówi Zbigniew Szorc, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w województwie opolskim.

- Jeżeli jest bardzo upalnie, chcemy się ochłodzić, a nie ma ratownika, to po pierwsze nigdy nie wchodźmy do wody sami. Starajmy się nie wchodzić też do wody nieznanej. Jeżeli już weszliśmy, to najpierw sprawdźmy, jak to wygląda, bo są osoby, które do takiej wody skaczą od razu na tzw. główkę. Rodzi to olbrzymie niebezpieczeństwo i może doprowadzić do urazów kręgosłupa, które są nieodwracalne do końca życia.

Ponadto po długim leżeniu na słońcu nie zanurzajmy się gwałtownie w wodzie i nie wchodźmy do niej po spożyciu żadnych środków odurzających.

- Pod żadnym pozorem nie łączmy wypoczynku nad wodą z alkoholem. Wypity alkohol sprawia, że jesteśmy bardziej brawurowi i nie potrafimy właściwie ocenić swoich sił i możliwości. Osłabia on także naszą koncentrację, refleks oraz siły - dodaje młodszy aspirant Dariusz Świątczak z KWP w Opolu.

Pamiętajmy także o dzieciach. Nie zostawiajmy ich samych w wodzie i nie bądźmy z nimi długo na słońcu. Warto pamiętać o nakryciu głowy i częstym nawodnieniu organizmu.

Co więcej, jeśli zauważymy kogoś, kto potrzebuje pomocy, to wystarczy zadzwonić pod numer 601 100 100.
Zbigniew Szorc
mł.asp. Dariusz Świątczak

Wiadomości z regionu

2021-08-02, godz. 12:45 Burze znowu mogą zagościć nad Opolszczyzną. Jest ostrzeżenie IMGW Ostrzeżenie pierwszego stopnia o możliwych burzach z gradem wydało dla całego województwa IMGW. » więcej 2021-08-02, godz. 12:29 Nożownik z Krapkowic usłyszał zarzuty. Grozi mu 10 lat za kratkami Nożownik, który w ubiegłym tygodniu zaatakował kobietę w centrum Krapkowic usłyszał zarzuty i trafił do aresztu. Przypomnijmy. 23-latka z raną brzucha… » więcej 2021-08-02, godz. 11:50 Nyskie starostwo planuje rozbudowę infrastruktury sportowej w "Rolniku". Uczniowie mogą zyskać nową halę i boisko Uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie najprawdopodobniej będą cieszyć się lepszymi warunkami do odbywania zajęć wychowania fizycznego… » więcej 2021-08-02, godz. 10:41 MZ: w kraju ponad 90 nowych przypadków koronawirusa. Na Opolszczyźnie żadnego [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 91 zakażeniach koronawirusem na terenie kraju. W regionie nie odnotowano nowych zachorowań. » więcej 2021-08-02, godz. 10:26 Czy propozycja zaostrzenia przepisów w ruchu drogowym zwiększy bezpieczeństwo? Ocena wicedyrektora WORD - To jedyne rozwiązanie, które pozwoliłoby uspokoić ruch na naszych drogach - ocenił w porannej loży radiowej RO wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu… » więcej 2021-08-02, godz. 10:15 Kolejne zdarzenie drogowe na przejeździe kolejowym. W Charbielinie samochód wjechał pod pociąg Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym między Charbielinem a Jarnołtówkiem samochód osobowy wjechał pod pociąg. Do zdarzenia doszło dziś (02.08) około… » więcej 2021-08-02, godz. 08:00 Co z budową mostu kolejowego nad Odrą w Opolu? Rzecznik PKP PL odpowiada - Liczymy, że projekt zostanie zakończony w terminie - tak na pytanie, czy przy budowie mostu kolejowego nad Odrą są opóźnienia, odpowiada rzecznik PKP PLK… » więcej 2021-08-02, godz. 07:00 Znamy scenariusz remontu opolskiego odcinka A4. "Prace potrwają do przyszłego roku, jednak z przerwą zimową" W połowie sierpnia rozpocznie się remont autostrady A4 na jej opolskim odcinku. W tym roku wymianę nawierzchni zaplanowano między Górą Świętej Anny a granicą… » więcej 2021-08-01, godz. 20:15 1174 chętnych skorzystało z niedzielnej akcji szczepień przeciw COVID-19 w dziesięciu opolskich parafiach 1174 osób zaszczepiło się przeciw COVID-19 podczas niedzielnej akcji w dziesięciu opolskich parafiach. Mobilne punkty zostały uruchomione z myślą o wiernych… » więcej 2021-08-01, godz. 19:36 "Na początku wszyscy byli pełni entuzjazmu do walki". Opolszczyzna upamiętniła 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego… W Opolu upamiętniono 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości na osiedlu Armii Krajowej rozpoczęła msza święta w parafii pw. Przemienienia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »