Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-15, 14:36 Autor: Kacper Śnigórski

Myślał, że jest bezkarny w internecie. Dzisiaj usłyszał wyrok za rasistowskie komentarze

Myślał, że jest bezkarny w internecie. Dzisiaj usłyszał wyrok za rasistowskie komentarze [fot. Kacper Śnigórski]
Myślał, że jest bezkarny w internecie. Dzisiaj usłyszał wyrok za rasistowskie komentarze [fot. Kacper Śnigórski]
Myślał, że jest bezkarny w internecie. Dzisiaj usłyszał wyrok za rasistowskie komentarze [fot. Kacper Śnigórski]
Myślał, że jest bezkarny w internecie. Dzisiaj usłyszał wyrok za rasistowskie komentarze [fot. Kacper Śnigórski]
39-letni Piotr N. - zgodnie z zarzutami prokuratury - poprzez wpisy w internecie wielokrotnie znieważał, nawoływał do nienawiści, a także do popełnienia przestępstw. Wierzył w swoją bezkarność, ale dzisiaj został za to skazany przez opolski sąd okręgowy. Przez niemal rok po 20 godzin miesięcznie będzie musiał pracować społecznie oraz zapłacić blisko tysiąc złotych kosztów sądowych.
Mieszkaniec Strzelec Opolskich nie przyznał się do winy i wyjaśniał, że symbole neonazistowskie, które zamieszczał w internecie, były związane z klubem piłkarskim Celtic Glasgow, a nie propagowaniem nazizmu czy faszyzmu. Śledczy zarzucili mu również, że popierał zamach terrorystyczny Andersa Breivika, w którym zginęło 69 osób.

Piotr N. odniósł się do tego przed sądem.

- Na temat Andersa Breivika - ja nie miałem na celu pochwalania jego czynu, czyli morderstwa czy zabójstwa. Chodziło mi o to, że już wcześniej ostrzegał ludzi, że nielegalny napływ imigrantów w Szwecji może doprowadzić do tego, co się dzieje teraz w Europie - wyjaśniał oskarżony.

Innego zdania był prokurator Piotr Krzemionka-Kowalski w swojej mowie końcowej.

- Oskarżony usiłował przekonać nas dzisiaj, że wszystko co publikował w internecie spowodowane było tym, że jest fanem Celticu Glasgow. Ja nie dostrzegam tam elementów typowych dla zagorzałych kibiców takich, jak barwy klubowe czy szaliki. Natomiast dziwnym trafem, wybiórczo, Pan Piotr N. z całego dorobku kibicowskiego wybrał akurat te symbole i te sformułowania, które kojarzą się z ideologią faszystowską - dodaje prokurator ze Strzelec Opolskich.

Według śledczych oskarżony chwalił się w internecie liczbą 88. Jest to numeryczny skrótowiec zawołania „Heil Hitler!”, gdyż „h” jest ósmą literą alfabetu łacińskiego. Piotr N. tłumaczył, że to rok założenia klubu Celtic Glasgow.

Wyrok, który zapadł po dwugodzinnym procesie, jest nieprawomocny.
Posłuchaj relacji naszego reportera

Wiadomości z regionu

2021-08-02, godz. 14:25 Polska Cerekiew spisowym liderem w regionie. Spisało się już przeszło 76% mieszkańców Ponad 76% mieszkańców gminy Polska Cerekiew wzięło już udział w spisie powszechnym. To najlepszy wynik wśród samorządów w województwie opolskim i jeden… » więcej 2021-08-02, godz. 14:14 Zderzenie dwóch busów w Niemodlinie koło stacji benzynowej na DK 46. Są utrudnienia Dwa busy zderzyły się w Niemodlinie na drodze krajowej nr 46 obok stacji paliw. Z informacji uzyskanych od strażaków wynika, że 3 osoby z obu samochodów… » więcej 2021-08-02, godz. 13:56 Policjanci zatrzymali złodzieja katalizatorów. To nie jest jedyny "grzech", który ma na sumieniu Zatrzymano złodzieja katalizatorów samochodowych i wspierającego go w działalności przestępczej pasera. Opolska policja od kilku tygodni była informowana… » więcej 2021-08-02, godz. 12:45 Burze znowu mogą zagościć nad Opolszczyzną. Jest ostrzeżenie IMGW Ostrzeżenie pierwszego stopnia o możliwych burzach z gradem wydało dla całego województwa IMGW. » więcej 2021-08-02, godz. 12:29 Nożownik z Krapkowic usłyszał zarzuty. Grozi mu 10 lat za kratkami Nożownik, który w ubiegłym tygodniu zaatakował kobietę w centrum Krapkowic usłyszał zarzuty i trafił do aresztu. Przypomnijmy. 23-latka z raną brzucha… » więcej 2021-08-02, godz. 11:50 Nyskie starostwo planuje rozbudowę infrastruktury sportowej w "Rolniku". Uczniowie mogą zyskać nową halę i boisko Uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie najprawdopodobniej będą cieszyć się lepszymi warunkami do odbywania zajęć wychowania fizycznego… » więcej 2021-08-02, godz. 10:41 MZ: w kraju ponad 90 nowych przypadków koronawirusa. Na Opolszczyźnie żadnego [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 91 zakażeniach koronawirusem na terenie kraju. W regionie nie odnotowano nowych zachorowań. » więcej 2021-08-02, godz. 10:26 Czy propozycja zaostrzenia przepisów w ruchu drogowym zwiększy bezpieczeństwo? Ocena wicedyrektora WORD - To jedyne rozwiązanie, które pozwoliłoby uspokoić ruch na naszych drogach - ocenił w porannej loży radiowej RO wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu… » więcej 2021-08-02, godz. 10:15 Kolejne zdarzenie drogowe na przejeździe kolejowym. W Charbielinie samochód wjechał pod pociąg Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym między Charbielinem a Jarnołtówkiem samochód osobowy wjechał pod pociąg. Do zdarzenia doszło dziś (02.08) około… » więcej 2021-08-02, godz. 08:00 Co z budową mostu kolejowego nad Odrą w Opolu? Rzecznik PKP PL odpowiada - Liczymy, że projekt zostanie zakończony w terminie - tak na pytanie, czy przy budowie mostu kolejowego nad Odrą są opóźnienia, odpowiada rzecznik PKP PLK… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »