Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-15, 07:45 Autor: Daniel Klimczak

Brzeg chce podświetlać swoje najcenniejsze zabytki. Na początek iluminacji doczekał się ratusz oraz magistrat

Uruchomienie iluminacji ratusza w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Uruchomienie iluminacji ratusza w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Uruchomienie iluminacji ratusza w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Uruchomienie iluminacji ratusza w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Uruchomienie iluminacji ratusza w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Uruchomienie iluminacji ratusza w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Uruchomienie iluminacji ratusza w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Uruchomienie iluminacji ratusza w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Brzeski ratusz ma nową iluminację. Wczoraj (14.06) w nocy oficjalnie uruchomiono podświetlenie renesansowego obiektu, co stanowi zwieńczenie rozpoczętego 5 lat temu kompleksowego remontu zewnętrznej części budowli.
Złożona z około 160 lamp instalacja umożliwi odkrywanie walorów XVI-wiecznego ratusza po zmroku, ale i podkreśli jego najciekawsze detale. Jeden z jej projektantów, architekt Michał Kaczmarzyk wskazuje, że tego typu rozwiązania są coraz bardziej potrzebne w obecnych czasach.

- Funkcjonujemy w świecie, który pędzi i ten czas, który mamy na oglądanie miasta, to ten czas po pracy, no i chyba tez jest wielokrotnie geneza iluminacji zabytków, że chcemy je pokazywać dłużej. Może czasami chcemy w ten sposób trochę przyciągać mieszkańców, przyjezdnych, pokazywać im te perełki - zauważa.

Instalacja powstała we współpracy ze spółką Tauron Nowe Technologie. Jej prezes Artur Warzecha tłumaczy, że zastosowana w niej technologia jest przyjazna środowisku, oraz miejskiej kasie.

- To są oprawy LED-owe, więc one są z jednej strony energooszczędne, a z drugiej są przyjazne środowisku. One będą zużywać w ciągu roku taką moc, jaką zużywają 2 domy jednorodzinne. Nie zrujnuje to na pewno kasy samorządu, a podniesie na pewno atrakcyjność tego obiektu, jak i całego miasta - dodaje.

Oprócz ratusza, w ostatnim czasie podświetlenia doczekał się także budynek urzędu miasta. Burmistrz Jerzy Wrębiak zapowiada, że to nie są ostatnie obiekty, które mają szansę zyskać podobne instalacje.

- Kolejnym etapem będzie pokazanie tych najpiękniejszych obiektów, które stanowią wizytówkę naszego miasta. Mamy jeszcze przecież kościół św. Mikołaja, kościół św. krzyża, cały Plac Zamkowy, mamy Gymnasium Illustre, gdzie powstanie Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów, mamy przepiękne kamienice zabytkowe - wymienia.

Dodajmy, że iluminacje zabytków to tylko jeden z przykładów współpracy miasta ze spółką Tauron Nowe Technologie. W ramach wcześniejszych działań wymieniono oświetlenie uliczne, które teraz składa się w całości z nowoczesnych lamp LED.
Michał Kaczmarzyk
Artur Warzecha
Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2021-07-27, godz. 19:00 Remont Alei Wojska Polskiego w Nysie może rozpocząć się jeszcze tego lata. Nie obędzie się bez utrudnień Nyskie starostwo podpisze umowę z wykonawcą remontu alei Wojska Polskiego w stolicy powiatu. Samorząd znalazł brakujące pieniądze potrzebne do realizacji… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Wymień starą kuchenkę czy mikser na sadzonkę albo nasiona Związek międzygminny 'Czysty Region' po raz kolejny organizuje zbiórkę elektroodpadów. Osoby, które wezmą w niej udział, dostaną w zamian sadzonki drzew… » więcej 2021-07-27, godz. 17:30 Rozpoczęła się ekshumacja dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich Rozpoczęły się prace ekshumacyjne na terenie dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich. Nekropolia była używana do lat 40. XX wieku. Chowano… » więcej 2021-07-27, godz. 17:29 Pracowite popołudnie głubczyckich strażaków po opadach deszczu Kilka razy musieli interweniować strażacy z Głubczyc po dzisiejszych opadach deszczu na południu naszego regionu. Na ul. Sosnowieckiej w okolicach młyna została… » więcej 2021-07-27, godz. 17:15 Ciało znalezione w słowackich Tatrach to 24-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla Turysta, którego ciało znaleziono pod ścianą Baraniego Zwornika na Słowacji to 24-letni Kornel Kosarzycki z Kędzierzyna-Koźla. Rodzina potwierdziła tożsamość… » więcej 2021-07-27, godz. 16:50 Sąd umorzył postępowanie wobec Przyjaznego Samorządu. Chodzi o październikowy protest w ramach "Strajku kobiet" Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego nie zostanie ukarany za październikową manifestację na ulicach Namysłowa. Sąd Rejonowy w Kluczborku umorzył postępowanie… » więcej 2021-07-27, godz. 16:02 Ruszyły wypłaty świadczenia 300 plus na szkolną wyprawkę Na Opolszczyźnie ruszyły wypłaty świadczenia 300 plus na szkolną wyprawkę. W ramach pierwszej transzy na rachunki bankowe ponad trzech tysięcy rodziców… » więcej 2021-07-27, godz. 15:30 Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zyskał nowy zbiornik na tlen. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo pacjentów Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zyskał nowy zbiornik na tlen. Urządzenie ważące blisko 3,5 tony o pojemności ponad 6 tysięcy litrów wkrótce będzie… » więcej 2021-07-27, godz. 14:32 W Szczedrzyku bus wpadł do rowu. Nikt nie ucierpiał Dziś (27.07) około 13.00 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ulicy Opolskiej w Szczedrzyku. » więcej 2021-07-27, godz. 13:00 Samorządy pomagają ratować zabytki. Trzy parafie w powiecie strzeleckim otrzymały finansowe wsparcie Samorządy wspierają remont zabytków znajdujących się na ich terenie. W tym roku również w budżetach znalazły się pieniądze na ten cel. Podziału dofinansowania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »