Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-12, 20:45 Autor: PAP (oprac. Agnieszka Stefaniak)/Jacek Rudnik

Deszcze i burze nad Opolszczyzną, są interwencje straży [AKTUALIZACJA]

[fot. FB KP PSP Kędzierzyn-Koźle]
[fot. FB KP PSP Kędzierzyn-Koźle]
Burze nad Opolszczyzna [fot. Agnieszka Stefaniak]
Burze nad Opolszczyzna [fot. Agnieszka Stefaniak]
[fot. FB KP PSP Kędzierzyn-Koźle]
[fot. FB KP PSP Kędzierzyn-Koźle]
[fot. FB KP PSP Kędzierzyn-Koźle]
[fot. FB KP PSP Kędzierzyn-Koźle]
Nad województwem opolskim w sobotę mogą przejść burze z gradem. Nie są także wykluczone gwałtowne wzrosty stanów wód na dorzeczu górnej i środkowej Odry - ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu. Są pierwsze interwencje strażaków.
Po południu WCZK, na podstawie opracowań Biura Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, przekazało ostrzeżenie przed gwałtownym wzrostem stanu wód w dorzeczu Odry.

- W obszarach występowania opadów o charakterze burzowym, mogą wystąpić lokalne, gwałtowne i na ogół krótkotrwałe wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej. Niewykluczone chwilowe przekroczenia stanów ostrzegawczych, szczególnie na mniejszych ciekach. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 75 proc. (...) Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich) - poinformował WCZK w Opolu.

Pojawiające się punktowo krótkotrwałe ale dość intensywne opady deszczu mobilizują do interwencji opolskich strażaków. - W ciągu ostatniej godziny (17:30-18:30) wypompowywali wodę z zalanego garażu w Chróścicach w gminie Dobrzeń Wielki - poinformowała Radio Opole mł. asp. Elżbieta Zalewska, dyżurna stanowiska kierowania KW PSP w Opolu. Zastępy zawodowej i ochotniczej straży pożarnej pompują też wodę z zalanej drogi wojewódzkiej w ciągu ul. Grodkowskiej w Nysie, wcześniej podobne działania przeprowadzono w Pietrowicach Głubczyckich. Ulewa podtopiła również piwnicę wielorodzinnego budynku mieszkalnego w Nysie, ale działania strażaków w tym miejscu dobiegają powoli końca. KW PSP notuje nieznacznie zwiększoną liczbę interwencji, jednak wyjazdy nie mają na tę chwilę jakiegoś zmasowanego charakteru.

AKTUALIZACJA 19:30

Strażacy wyjeżdżali przede wszystkim do akcji w powiecie kędzierzyńsko kozielskim, m.in. do usuwania konarów z jezdni w Dobieszowie, Ciężkowicach i Błażejowicach - poinformowała Radio Opole mł. aspirant Elżbieta Zalewska dyżurna stanowiska kierowania KW PSP w Opolu. Zastępy zawodowej i ochotniczej straży pożarnej pompują też wodę, która zalała niektóre odcinki dróg krajowych 38 i 45 oraz drogę wojewódzką 421. Wichura uszkodziła również dachy budynków w Polskiej Cerekwi i Łanach, gdzie strażacy jeszcze je zabezpieczają.

AKTUALIZACJA 20:30

Po intensywnych opadach deszczu w miejscowościach powiatu nyskiego strażacy notują zwiększoną liczbę wyjazdów do pompowania wody z piwnic, czy usuwania zalegających na jezdniach konarów. Zastępy zawodowej i ochotniczej straży pożarnej wyjeżdżały do akcji m.in. w Sowinie, Otmuchowie oraz Mańkowicach i samej Nysie. Powalone przez wichurę drzewo przewróciło się też na ul. Turawską w Szczedrzyku, gdzie w akcji brały udział dwa zastępy straży. Podobną interwencję przeprowadzono też w Skarbiszowie w powiecie opolskim.

AKTUALIZACJA 21:30

- W wyniku popołudniowej nawałnicy w Łanach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim zostały uszkodzone dachy czterech budynków, które wymagały zabezpieczenia plandekami, co wykonali strażacy - przekazała Radiu Opole mł.asp. Elżbieta Zalewska ze stanowiska kierowania KW PSP w Opolu. Zerwany dach stodoły uszkodził zaparkowany w pobliżu samochód. Wichura zerwała też jedną z linii energetycznych w Łanach, która jest zabezpieczana przez pogotowie energetyczne. Silne podmuchy wiatru uszkodziły też około 50 m kwadratowych dachu budynku mieszkalnego w Polskiej Cerekwi w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Na miejscu pracuje kilka zastępów i nie ma ryzyka, że lokatorzy nie będą w stanie przenocować u siebie. Liczba interwencji do skutków nawałnic maleje, zgodnie z prognozą synoptyków opady do północy powinny już mieć charakter zanikający.

Wiadomości z regionu

2021-07-24, godz. 19:18 Rodzinny piknik w Smarchowicach Śląskich okazją do zabawy, wymiany doświadczeń oraz promocji szczepień, do których… W Smarchowicach Śląskich trwa drugi dzień V Międzypokoleniowego Pikniku Rodzinnego. To okazja do wspólnej zabawy, ale i wymiany doświadczeń pomiędzy najstarszymi… » więcej 2021-07-24, godz. 17:55 To wielka frajda dla fanów motocykli! Trwa Rock Festiwal Pogranicza w Prudniku [ZDJĘCIA, FILM] Tłumy motocyklistów przybyły do Prudnika w ramach inicjatywy 'Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza'. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć także wspólnego… » więcej 2021-07-24, godz. 17:00 Strażackie święto w Pokrzywnicy. Młodzi strażacy ochotnicy rywalizują w zawodach sikawek konnych 274 zawodników z 26 jednostek z całego regionu i województwa śląskiego bierze udział w X Regionalnych Zawodach Sikawek Konnych w Pokrzywnicy. Zawody, w których… » więcej 2021-07-24, godz. 16:19 Zablokowana DK 40 w Mochowie po wypadku 2 motocykli [AKTUALIZACJA] Wytyczono objazd przez Racławice Śląskie po wypadku na DK40 w Mochowie. Jedną z poszkodowanych osób zabrał do szpitala śmigłowiec LPR. » więcej 2021-07-24, godz. 15:18 W Winowie trwa X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. To gratka dla pasjonatów dawnego sprzętu wojskowego [ZDJĘCIA] Na poligonie w Winowie od wczoraj (23.07) trwa X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. Na miejscu można obejrzeć na żywo kilkadziesiąt wojskowych pojazdów. To czołgi… » więcej 2021-07-24, godz. 14:10 Nyski WOPR docenia zalety energii ze słońca. Panele fotowoltaiczne pozwalają znacząco obniżyć rachunki za prąd Energia produkowana z promieni słonecznych pozwala nyskiemu WOPR-owi obniżyć rachunki za prąd. Pierwsze tygodnie funkcjonowania instalacji są na tyle obiecujące… » więcej 2021-07-24, godz. 12:54 Kiedy zakończy się przebudowa skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu? Rozmowy trwają, konkretnej… Nadal nie wiadomo, kiedy zakończy się rozbudowa skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu. Inwestycja pod oficjalną nazwą budowa Centrum… » więcej 2021-07-24, godz. 12:43 Śmigłowiec LPR zadysponowany do poszkodowanego w zdarzeniu drogowym w Prudniku Na ul. Księdza Skowrońskiego, niedaleko Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, samochód osobowy wypadł z drogi, dachował i wpadł do rowu. Poszkodowana została… » więcej 2021-07-24, godz. 12:13 Wytwórca lodów rzemieślniczych z Baborowa weźmie udział w mistrzostwach świata we Włoszech Kontynuujący rodzinne tradycje Tomasz Szypuła, właściciel lodziarni w Baborowie będzie reprezentował nasz kraj na finałach światowego festiwalu lodów… » więcej 2021-07-24, godz. 11:02 Raport MZ: 122 nowe zachorowania i prawie tyle samo wyzdrowień. W regionie potwierdzono 1 nowy przypadek COVID-19 [IN… 122 nowe zachorowania, 6 zgonów i 120 ozdrowień. To bilans ostatniej doby koronawirusa w Polsce. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »