Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-02, 20:45 Autor: Daniel Klimczak

Druhowie z Regulic budują wóz strażacki. Nie będzie on jeździć do pożarów, pomoże w leczeniu chorych dzieci

OSP Regulice [fot. Daniel Klimczak]
OSP Regulice [fot. Daniel Klimczak]
W Regulicach powstaje Babcia na nakrętki [fot. OSP Regulice]
W Regulicach powstaje Babcia na nakrętki [fot. OSP Regulice]
W Regulicach powstaje Babcia na nakrętki [fot. OSP Regulice]
W Regulicach powstaje Babcia na nakrętki [fot. OSP Regulice]
W Regulicach powstaje Babcia na nakrętki [rys. OSP Regulice]
W Regulicach powstaje Babcia na nakrętki [rys. OSP Regulice]
Strażacy-ochotnicy z podnyskich Regulic pracują nad nietypowym koszem służącym do zbierania plastikowych nakrętek umożliwiających finansowanie leczenia chorych dzieci. Specjalny pojemnik znajdzie się w budowanej właśnie replice wozu bojowego, który w dawnych latach stacjonował w miejscowej remizie.
Konstrukcję nazwano "Babcią na nakrętki". To nawiązanie do przydomka, który nosił pierwowzór wyprodukowany w 1971 roku. Prezes OSP Regulice Jerzy Charytanowicz zdradza, że instalacja może stanąć przed remizą jeszcze w te wakacje.

- Pojazd będzie zrobiony na podstawie samochodu strażackiego Star 25. Mamy już zrobiony szkielet, teraz tylko musimy oblachować to ładnie na kształt tego samochodu, pomalować, dodać jakieś światełka czerwono-niebieskie. Chodzi o to, że jak przyjdą dzieci, to żeby mogły sobie je włączyć, usiąść w tym samochodzie - zapowiada.

Budową zajmuje się kilku druhów. Jak jednak wskazuje jeden ze strażaków Kamil Janas, pozostali także starają się wspierać te działania.

- Nasi druhowie wpadli na fajny pomysł i jeżeli mają jakieś trudności z pracą, transportem, z częściami czy czymś, każdy przychodzi i pomaga - mówi.

Członkowie OSP przekazują też potrzebne do budowy pieniądze. Skarbnik jednostki Maciej Skrętowicz wyjaśnia, że koszty są niemałe, ponieważ wykonanie projektu może pochłonąć nawet 5 tysięcy złotych, co dla niewielkiej jednostki jest sporym wyzwaniem.

- No niestety, oprócz chęci są jeszcze potrzebne środki finansowe, żeby takie przedsięwzięcie zrealizować. Nasi koledzy druhowie, którzy podjęli się tego zadania, potrzebują takiego wsparcia. To wsparcie płynie przede wszystkim od nas, od druhów. Każdy, ile ma, tyle daje, na zakup materiałów, narzędzi - zauważa.

To jednak może nie wystarczyć, gdyż do tej pory udało się zebrać około połowy potrzebnych pieniędzy. Strażacy próbują jednak znaleźć resztę dzięki internetowej zbiórce, a także przyjmując od mieszkańców niepotrzebny złom. Szczegóły akcji można znaleźć w mediach społecznościowych OSP Regulice.
Jerzy Charytanowicz
Kamil Janas
Maciej Skrętowicz

Wiadomości z regionu

2021-09-21, godz. 21:00 Raport dnia: 8 nowych zakażeń w regionie i ponad 700 w kraju. Rząd rekomenduje trzecią dawkę szczepionki dla określonych… 8 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (21.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 711 kolejnych infekcjach… » więcej 2021-09-21, godz. 19:25 Duże utrudnienia na obwodnicy północnej Opola Dwie osoby zostały poszkodowane w wypadku, do jakiego doszło dziś (21.09) około 18.30 na obwodnicy północnej Opola. » więcej 2021-09-21, godz. 18:00 Remont A4 idzie zgodnie z planem, ale utrudnienia potrwają jeszcze ponad rok Nie ma opóźnień przy remoncie kolejnego fragmentu opolskiego odcinka autostrady A4, ale kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość - prace zaplanowane są… » więcej 2021-09-21, godz. 16:51 Zakończył się remont jednego z oddziałów Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Co… Kompleksowe odnowienie oddziału, doposażenie sali porodowej w niezbędny sprzęt, nowe łóżka porodowe, przebudowa pomieszczeń higieniczno - sanitarnych… » więcej 2021-09-21, godz. 16:15 Nauczyciele i pracownicy oświaty świętowali zaległy Dzień Edukacji Narodowej. Przyznano medale, wyróżnienia i n… Opolscy nauczyciele i pracownicy oświatowi zostali docenieni za swoją pracę. Podczas uroczystej gali w Nyskim Domu Kultury odebrali z rąk wojewody opolskiego… » więcej 2021-09-21, godz. 16:00 Uczniowie z PSP nr 15 poznali tajniki pracy w MZK w Opolu. "Autobus jest bardzo fajny, bo jest pełno rur" Jak wygląda czyszczenie miejskiego autobusu, gdzie się naprawia pojazd oraz jak sprawdzane są bilety? Tego między innymi mogli dzisiaj (21.09) dowiedzieć… » więcej 2021-09-21, godz. 15:30 41-latek z Opolszczyzny miał organizować nielegalne walki psów, teraz odpowie za znęcanie się nad zwierzętami ze… Miał organizować nielegalne walki 'amstaffów' i karmić je testosteronem. Opolscy policjanci zatrzymali 41-latka podejrzanego o znęcanie się nad zwierzętami… » więcej 2021-09-21, godz. 15:15 Politechnika Opolska nagrodzona w prestiżowym, międzynarodowym konkursie badawczym Politechnika Opolska we współpracy z uczelniami w Luksemburgu, Finlandii i Hiszpanii została laureatem międzynarodowego konkursu o nazwie ''CHIST-ERA''. W… » więcej 2021-09-21, godz. 14:26 Poranne pociągi z Opola do Nysy mają opóźnienie. Jest kilka przyczyn, ale niedługo powinno być lepiej [INTERWENC… Dlaczego poranne pociągi POLREGIO z Opola do Nysy jeżdżą z opóźnieniem? Do naszej redakcji zgłosiła się mieszkanka Łambinowic, która korzysta z kolei… » więcej 2021-09-21, godz. 13:23 Wciąż wielu kierowców decyduje się na jazdę mimo wypitego wcześniej alkoholu Ponad 2 tysiące kontroli i wykrytych 9 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu - to bilans akcji 'Trzeźwy poranek na A4'. Wczoraj (20.09)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »