Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-22, 08:54 Autor: Jacek Rudnik

Gmina Wilków na czele krajowej statystyki tempa Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

Wilków stawia na kanalizacje [fot. Maciej Stępień]
Wilków stawia na kanalizacje [fot. Maciej Stępień]
Monika Bartel
Monika Bartel
Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Teraz rachmistrz może spisać nas przez telefon [fot. Pixabay]
Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Teraz rachmistrz może spisać nas przez telefon [fot. Pixabay]
Urząd Gminy w Wilkowie © (fot. Maciej Stępień / AFRO)
Urząd Gminy w Wilkowie © (fot. Maciej Stępień / AFRO)
Przedszkole w Wilkowie © (fot. Maciej Stępień / AFRO)
Przedszkole w Wilkowie © (fot. Maciej Stępień / AFRO)
Na ponad 20 procent średni wynik w kraju, jeśli chodzi o Narodowy Spis Powszechny oceniła na antenie Radia Opole Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu, przy czym najwyższe wyniki osiągnęły województwa śląskie, mazowieckie oraz dolnośląskie z poziomami powyżej 23 procent . Jak w krajowym zestawieniu tempa spisu wypada opolskie?
W Narodowym Spisie Powszechnym województwo opolskie plasuje się, na dziś, nieco poniżej średniej krajowej z wynikiem 18,7%.

- Najlepszy wynik osiągnęła gmina Wilków (pow. namysłowski), w której spisało się ponad 39%, co jest najwyższym wynikiem w kraju - potwierdziła w rozmowie "W cztery oczy" Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu.

W gminie Wilków funkcjonuje też mobilne stanowisko spisowe, które pomaga spisać się osobom w terenie. Niezłe wyniki co do szybkości realizowania spisu osiągnięto także w gminach Gorzów Śląski - ponad 30%, Walce - ponad 26% oraz gminach Biała i Strzeleczki.

Na drugim końcu statystki są gminy Domaszowice i Niemodlin, gdzie na dziś około 13% mieszkańców wzięło udział w narodowym spisie. Niewiele lepiej jest w gminach Świerczów i Głuchołazy.

Do samospisu przez internet mają też zachęcać losowania nagród wśród tych, którzy już udzielili niezbędnych informacji statystycznych:

- Pierwsze losowanie odbyło się na początku maja, kiedy losowano piętnaście nagród w naszym regionie, pięć bonów o wartości 1000 złotych oraz dziesięć nagród o wartości 500 złotych - poinformowała Monika Bartel.

W losowaniu finałowym (14.07) do wygrania w całym kraju będzie 16 samochodów osobowych, po jednym w każdym z regionów.

Opolski Urząd Statystyczny zachęca do samospisu przez internet, a zarejestrować się w loterii można w każdym momencie, korzystając z kodu przekazanego nam mailem.

W związku z pandemią spis jest prowadzony przez rachmistrzów telefonicznie, a weryfikację telefonującego możemy przeprowadzić np. pytając go o jedną z pięciu ostatnich liczb naszego numeru pesel, gdyż takie kompletne dane rachmistrzowie muszą posiadać.

Rachmistrzowie nie mogą pytać m.in. o wysokość dochodów, o stan konta, zgromadzony majątek, przedmioty wartościowe, czy numer naszego konta lub kod pin, zwłaszcza w tym ostatnim przypadku możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem, o czym powinniśmy poinformować policję.
Monika Bartel 01
Monika Bartel 02

Wiadomości z regionu

2021-07-28, godz. 21:30 Raport dnia: blisko 140 nowych zakażeń w kraju, w tym jedno w regionie. Szczepienia przeciw COVID-19 także w dziesięciu… Jeden przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (28.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 138 infekcjach… » więcej 2021-07-28, godz. 20:00 Prudnik: rzeźba w brązie upamiętni sławnego mistrza kolarstwa Stanisława Szozdę Stanisław Szozda będzie upamiętniony w Prudniku. Jego postać naturalnej wielkości, odlana z brązu, stanie obok hali sportowej I LO. Jest on jednym z najwybitniejszych… » więcej 2021-07-28, godz. 19:00 Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trzech mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo… Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trójki mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo przy ul. Duboisa w Opolu. Mężczyzna może… » więcej 2021-07-28, godz. 18:00 Korniki w kościele w Bierdzanach. Niedługo intruzów ma już nie być W zabytkowym kościele w Bierdzanach w gminie Turawa zadomowili się nieproszeni goście. XVIII-wieczny, drewniany obiekt zaatakowały korniki. Los tych owadów… » więcej 2021-07-28, godz. 17:49 Jędrychowice: kombajn zahaczył o linię średniego napięcia. Skończyło się na strachu W czasie prac polowych w Jędrychowicach w powiecie głubczyckim kombajn zbożowy zahaczył wysięgnikiem o linię średniego napięcia. W maszynie znajdowały… » więcej 2021-07-28, godz. 17:48 Mieszkańcy Kopic po alarmie bombowym wrócili do domów Mieszkańcy Kopic koło Grodkowa po kilkugodzinnej ewakuacji wrócili do swoich domów. Przypomnijmy, dziś (28.07) około 10.00 pracownicy budujący kanalizację… » więcej 2021-07-28, godz. 17:45 Krapkowicka policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o ugodzenie nożem kobiety Policjanci zatrzymali mężczyznę, który dzisiaj (28.07) wczesnym popołudniem w centrum Krapkowic miał ugodzić nożem w brzuch 23-letnią kobietę. Podejrzewanego… » więcej 2021-07-28, godz. 15:42 Krapkowice: kobieta na ulicy została ugodzona nożem! Trwa ustalanie tożsamości napastnika Do groźnego zdarzenia doszło w Krapkowicach. Jak wynika z zebranych przez naszą reporterkę informacji, mężczyzna ranił ostrym narzędziem - najprawdopodobniej… » więcej 2021-07-28, godz. 14:59 Odmówisz udziału w Narodowym Spisie Powszechnym, to musisz się liczyć z konsekwencjami. W kraju wystawiono 80 wniosków… Jedna osoba na Opolszczyźnie może ponieść konsekwencje w związku z odmową uczestniczenia w Narodowym Spisie Powszechnym. Wniosek o jej ukaranie złożył… » więcej 2021-07-28, godz. 14:12 Niewybuch z Kopic podjęty przez saperów. To bomba lotnicza Saperzy zabezpieczyli niewybuch w Kopicach. W akcji wziął udział 6-osobowy patrol z Brzegu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »