Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-22, 15:30 Autor: Witold Wośtak

Muzeum w Praszce zaprasza na wystawę o setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Mocno uwzględnione jest samo miasto

W setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego [fot. archiwum Muzeum w Praszce]
W setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego [fot. archiwum Muzeum w Praszce]
W setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego [fot. archiwum Muzeum w Praszce]
W setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego [fot. archiwum Muzeum w Praszce]
W setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego [fot. archiwum Muzeum w Praszce]
W setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego [fot. archiwum Muzeum w Praszce]
Muzeum w Praszce zaprasza na wystawę, pt. "W setną rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego". Ekspozycja jest po części przygotowana na podstawie prywatnych zbiorów Tadeusza Pruchniewskiego i Przemysława Buckiego.
Wystawa rozpoczyna się od materiałów związanych z agitacją plebiscytową. Zarówno polska, jak i niemiecka strona bardzo zabiegały o głosy.

- Sporo miejsca poświęcamy obecności wojsk alianckich na Górnym Śląsku - mówi Maria Feliks, pełniąca obowiązki dyrektora praszkowskiego muzeum.

- Ze wszystkich wojsk alianckich, które przybyły na Górny Śląsk, najwięcej było francuskich, bo one liczyły łącznie około 13 tysięcy żołnierzy. Na wystawie prezentujemy elementy ich uzbrojenia, umundurowania, jak również korespondencję. Wyjątkowym elementem jest zbiór fotografii wykonanych przez francuskiego żołnierza, na których możemy podziwiać widoki Opola sprzed stu lat.

Poza tym można zobaczyć różnego rodzaju odznaczenia, uzbrojenie, mundury i dokumenty. - W drugiej części chcemy zaakcentować szczególną rolę Praszki - dodaje Maria Feliks.

- Działał tutaj posterunek wywiadowczy. W 1919 roku założono natomiast Komitet Pomocy Górnoślązakom, a następnie Komitet Plebiscytowy. Po wybuchu trzeciego powstania praszkowski Komitet Plebiscytowy przekształcił się w Komitet Pomocy Powstańcom Śląskim. W sali parafialnej budynku wikariatki zorganizowano Punkt PCK, zwany powszechnie "szpitalem powstańczym".

W Praszce działała również Polska Organizacja Wojskowa, później POW Górnego Śląska.
Wystawę można oglądać do końca września.
Maria Feliks 1
Maria Feliks 2

Wiadomości z regionu

2021-09-22, godz. 09:30 119 uczniów ZSZ nr 4 w Opolu na kwarantannie. COVID-19 potwierdzono u jednego z nauczycieli Koronawirus w Zespole Szkół Zawodowych numer 4 w Opolu przy ulicy Hallera. Na kwarantannę trafiło blisko 120 uczniów. » więcej 2021-09-22, godz. 07:00 Domy pomocy społecznej i więzienia to miejsca, gdzie najwięcej osób jest zaszczepionych przeciw COVID-19 Ponad 81% osób odbywających karę pozbawienia wolności w opolskich zakładach karnych jest zaszczepionych przeciwko COVID-19. Wyższy poziom wyszczepienia odnotowały… » więcej 2021-09-21, godz. 21:00 Raport dnia: 8 nowych zakażeń w regionie i ponad 700 w kraju. Rząd rekomenduje trzecią dawkę szczepionki dla określonych… 8 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (21.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 711 kolejnych infekcjach… » więcej 2021-09-21, godz. 19:25 Duże utrudnienia na obwodnicy północnej Opola Dwie osoby zostały poszkodowane w wypadku, do jakiego doszło dziś (21.09) około 18.30 na obwodnicy północnej Opola. » więcej 2021-09-21, godz. 18:00 Remont A4 idzie zgodnie z planem, ale utrudnienia potrwają jeszcze ponad rok Nie ma opóźnień przy remoncie kolejnego fragmentu opolskiego odcinka autostrady A4, ale kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość - prace zaplanowane są… » więcej 2021-09-21, godz. 16:51 Zakończył się remont jednego z oddziałów Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Co… Kompleksowe odnowienie oddziału, doposażenie sali porodowej w niezbędny sprzęt, nowe łóżka porodowe, przebudowa pomieszczeń higieniczno - sanitarnych… » więcej 2021-09-21, godz. 16:15 Nauczyciele i pracownicy oświaty świętowali zaległy Dzień Edukacji Narodowej. Przyznano medale, wyróżnienia i n… Opolscy nauczyciele i pracownicy oświatowi zostali docenieni za swoją pracę. Podczas uroczystej gali w Nyskim Domu Kultury odebrali z rąk wojewody opolskiego… » więcej 2021-09-21, godz. 16:00 Uczniowie z PSP nr 15 poznali tajniki pracy w MZK w Opolu. "Autobus jest bardzo fajny, bo jest pełno rur" Jak wygląda czyszczenie miejskiego autobusu, gdzie się naprawia pojazd oraz jak sprawdzane są bilety? Tego między innymi mogli dzisiaj (21.09) dowiedzieć… » więcej 2021-09-21, godz. 15:30 41-latek z Opolszczyzny miał organizować nielegalne walki psów, teraz odpowie za znęcanie się nad zwierzętami ze… Miał organizować nielegalne walki 'amstaffów' i karmić je testosteronem. Opolscy policjanci zatrzymali 41-latka podejrzanego o znęcanie się nad zwierzętami… » więcej 2021-09-21, godz. 15:15 Politechnika Opolska nagrodzona w prestiżowym, międzynarodowym konkursie badawczym Politechnika Opolska we współpracy z uczelniami w Luksemburgu, Finlandii i Hiszpanii została laureatem międzynarodowego konkursu o nazwie ''CHIST-ERA''. W… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »