Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-22, 15:30 Autor: Witold Wośtak

Muzeum w Praszce zaprasza na wystawę o setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Mocno uwzględnione jest samo miasto

W setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego [fot. archiwum Muzeum w Praszce]
W setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego [fot. archiwum Muzeum w Praszce]
W setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego [fot. archiwum Muzeum w Praszce]
W setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego [fot. archiwum Muzeum w Praszce]
W setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego [fot. archiwum Muzeum w Praszce]
W setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego [fot. archiwum Muzeum w Praszce]
Muzeum w Praszce zaprasza na wystawę, pt. "W setną rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego". Ekspozycja jest po części przygotowana na podstawie prywatnych zbiorów Tadeusza Pruchniewskiego i Przemysława Buckiego.
Wystawa rozpoczyna się od materiałów związanych z agitacją plebiscytową. Zarówno polska, jak i niemiecka strona bardzo zabiegały o głosy.

- Sporo miejsca poświęcamy obecności wojsk alianckich na Górnym Śląsku - mówi Maria Feliks, pełniąca obowiązki dyrektora praszkowskiego muzeum.

- Ze wszystkich wojsk alianckich, które przybyły na Górny Śląsk, najwięcej było francuskich, bo one liczyły łącznie około 13 tysięcy żołnierzy. Na wystawie prezentujemy elementy ich uzbrojenia, umundurowania, jak również korespondencję. Wyjątkowym elementem jest zbiór fotografii wykonanych przez francuskiego żołnierza, na których możemy podziwiać widoki Opola sprzed stu lat.

Poza tym można zobaczyć różnego rodzaju odznaczenia, uzbrojenie, mundury i dokumenty. - W drugiej części chcemy zaakcentować szczególną rolę Praszki - dodaje Maria Feliks.

- Działał tutaj posterunek wywiadowczy. W 1919 roku założono natomiast Komitet Pomocy Górnoślązakom, a następnie Komitet Plebiscytowy. Po wybuchu trzeciego powstania praszkowski Komitet Plebiscytowy przekształcił się w Komitet Pomocy Powstańcom Śląskim. W sali parafialnej budynku wikariatki zorganizowano Punkt PCK, zwany powszechnie "szpitalem powstańczym".

W Praszce działała również Polska Organizacja Wojskowa, później POW Górnego Śląska.
Wystawę można oglądać do końca września.
Maria Feliks 1
Maria Feliks 2

Wiadomości z regionu

2022-09-24, godz. 19:58 Są pieniądze na podwyżki dla pracowników i projekt. Ministerialne wsparcie dla Politechniki Opolskiej Dwa czeki, opiewające na niemal milion złotych każdy, przekazał Politechnice Opolskiej minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek. » więcej 2022-09-24, godz. 18:54 3 miliony złotych z resortu nauki dla UO. Minister Przemysław Czarnek zapowiada wsparcie prac archeologicznych w Katedrze… 3 miliony złotych na dalsze prace archeologiczne w Katedrze Opolskiej otrzyma prawdopodobnie Uniwersytet Opolski. Zapowiedział to prof. Przemysław Czarnek… » więcej 2022-09-24, godz. 18:05 Od wtorku wraca stała organizacja ruchu na A4. To finał pełnego remontu trasy We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-24, godz. 18:00 Tragiczny finał poszukiwań zaginionej osoby w Praszce Od piątku praszkowska policja i straż pożarna poszukiwały 73-letneigo mieszkańca miejscowości. Zaginięcie mężczyzny zgłosił jego pasierb. » więcej 2022-09-24, godz. 16:00 Rycerskie prezentacje w centrum Opola. Spotkanie ze średniowieczem Wehikułem czasu do średniowiecza można cofnąć się podczas Festiwalu Piastowskiego przed Zamkiem Górnym w Opolu. » więcej 2022-09-24, godz. 15:16 Chętnych nie brakowało. Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [ZDJĘCIA] Dużym zainteresowaniem cieszył się 'Dzień serca' w Opolu. Na placu Kopernika można było skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji oraz warsztatów zdrowego… » więcej 2022-09-24, godz. 15:15 Wczoraj absolwent, dziś już kapral rezerwy. Promocje w 10. BLog [FILM, ZDJĘCIA] 22 studentów z całej Polski przyjęło promocje na stopień kaprala rezerwy w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Absolwenci Legii Akademickiej najpierw musieli… » więcej 2022-09-24, godz. 14:06 To egzamin, który może zadecydować o całym życiu zawodowym. Absolwenci prawa zdają na aplikacje 19 mieszkańców województwa podeszło do corocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Tu do wyboru jest aplikacja, adwokacka, radcowska, notarialna… » więcej 2022-09-24, godz. 14:00 Pijany kierowca rajd osobówką zakończył tuż przed murem, wcześniej zniszczył ogrodzenie Do zdarzenia z udziałem pijanego kierowcy doszło w piątkowy wieczór w Ozimku, przy ul. Wyzwolenia. Jak przekazał nam dyżurny Komendy Miejskiej Policji w… » więcej 2022-09-24, godz. 13:16 "Budowlańcy" udzielają rad. W Oleśnie, Strzelcach Opolskich i Kędzierzynie-Koźlu można skorzystać z bezpłatnych… Trzy punkty konsultacyjne działają dzisiaj (24.09) w ramach drugiej edycji Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa. Jeszcze do 16:00 można skorzystać z bezpłatnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »