Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-21, 08:00 Autor: Daniel Klimczak

W Nysie działa mini zoo. To społeczna inicjatywa działkowców, którzy chcą w ten sposób edukować dzieci [ZDJĘCIA]

Mini zoo w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Mini zoo w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Mini zoo w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Mini zoo w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Minizoo w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Minizoo w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Na południu Opolszczyzny przybywa mini ogrodów zoologicznych. Po Otmuchowie tego typu inicjatywa pojawia się w Nysie, gdzie można zobaczyć kozy, daniele i owce, a w przyszłości może także alpaki i konie.
Pomysł na mini zoo zrodził się przed dwoma laty w głowach miejscowych działkowców. Jak mówi prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Mickiewicza w Nysie Bogdan Fil, głównym celem otwarcia tego rodzaju miejsca była edukacja dzieci.

- Członkowie zarządu mają wnuki, dzieci i chcieli przybliżyć trochę naturę. Mieliśmy plac niewykorzystany. Od wiosny 2020 roku zaczęliśmy budować w czynie społecznym tę stajenkę. Później budowaliśmy ogrodzenie, a zwierzątka pozyskaliśmy właściwie już jesienią 2019 roku i były wtedy przechowane u zaprzyjaźnionego rolnika - tłumaczy.

Mini zoo szybko stało się lokalną atrakcją odwiedzaną zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Jedną z takich grup są podopieczni niepublicznego żłobka Minilandia. Opiekunka Katarzyna Włodarkiewicz wskazuje, że takie wizyty mają korzystny wpływ na rozwój najmłodszych mieszkańców.

- Nasze dzieci obcują ze zwierzętami, one wtedy się z nimi przyjaźnią. Ten dotyk, czy głaskanie sprawia im wielką frajdę. Uważam, że to wzbudza empatię do zwierząt, do ludzi. Dzieci trzeba tego uczyć - dodaje.

Zagrodę regularnie odwiedzają także dorośli. Pani Emilia, częsty gość, codzienne karmienie zwierząt nazywa terapią dla nerwów. - Wydaje mi się, że to odbiera taki codzienny stres, który wszystkim nam towarzyszy. Wydaje mi się, że dzień po takim spotkaniu po prostu jest lepszy - przekonuje.

Dodajmy, że dziś zagrodę zamieszkuje 10 osobników, jednak plany działkowców zakładają dokupienie dwóch alpak i konia. Ich realizacja będzie jednak uzależniona od możliwości finansowych, dlatego działacze zamierzają wkrótce założyć stowarzyszenie, które będzie miało możliwość pozyskiwania dotacji, czy prowadzenia zbiórek.

Dodajmy, że zagroda mieści się przy ulicy Mickiewicza 139, a odwiedzać ją można codziennie i bez żadnych opłat.
Bogdan Fil
Katarzyna Włodarkiewicz
Pani Emilia

Wiadomości z regionu

2021-07-27, godz. 21:15 Strażacy tym razem pomogli małemu nietoperzowi w wydostaniu się na wolność. Zwierzę schowało się w mieszkaniu za… Opolscy strażacy tym razem pomogli małemu nietoperzowi w wydostaniu się na wolność. Zwierzę miało schować się w ciemnym zakamarku szafy, o czym strażaków… » więcej 2021-07-27, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 100 nowych infekcji w kraju. Na Opolszczyźnie zakaziło się 5 osób. Ponad 17 mln Polaków jest w… Pięć nowych zakażeń koronawirusem i śmierć jednej osoby potwierdzono dziś (27.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Remont Alei Wojska Polskiego w Nysie może rozpocząć się jeszcze tego lata. Nie obędzie się bez utrudnień Nyskie starostwo podpisze umowę z wykonawcą remontu alei Wojska Polskiego w stolicy powiatu. Samorząd znalazł brakujące pieniądze potrzebne do realizacji… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Wymień starą kuchenkę czy mikser na sadzonkę albo nasiona Związek międzygminny 'Czysty Region' po raz kolejny organizuje zbiórkę elektroodpadów. Osoby, które wezmą w niej udział, dostaną w zamian sadzonki drzew… » więcej 2021-07-27, godz. 17:30 Rozpoczęła się ekshumacja dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich Rozpoczęły się prace ekshumacyjne na terenie dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich. Nekropolia była używana do lat 40. XX wieku. Chowano… » więcej 2021-07-27, godz. 17:29 Pracowite popołudnie głubczyckich strażaków po opadach deszczu Kilka razy musieli interweniować strażacy z Głubczyc po dzisiejszych opadach deszczu na południu naszego regionu. Na ul. Sosnowieckiej w okolicach młyna została… » więcej 2021-07-27, godz. 17:15 Ciało znalezione w słowackich Tatrach to 24-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla Turysta, którego ciało znaleziono pod ścianą Baraniego Zwornika na Słowacji to 24-letni Kornel Kosarzycki z Kędzierzyna-Koźla. Rodzina potwierdziła tożsamość… » więcej 2021-07-27, godz. 16:50 Sąd umorzył postępowanie wobec Przyjaznego Samorządu. Chodzi o październikowy protest w ramach "Strajku kobiet" Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego nie zostanie ukarany za październikową manifestację na ulicach Namysłowa. Sąd Rejonowy w Kluczborku umorzył postępowanie… » więcej 2021-07-27, godz. 16:02 Ruszyły wypłaty świadczenia 300 plus na szkolną wyprawkę Na Opolszczyźnie ruszyły wypłaty świadczenia 300 plus na szkolną wyprawkę. W ramach pierwszej transzy na rachunki bankowe ponad trzech tysięcy rodziców… » więcej 2021-07-27, godz. 15:30 Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zyskał nowy zbiornik na tlen. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo pacjentów Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zyskał nowy zbiornik na tlen. Urządzenie ważące blisko 3,5 tony o pojemności ponad 6 tysięcy litrów wkrótce będzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »