Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-14, 17:30 Autor: Daniel Klimczak

Dziś łatwiej natknąć się na policyjny patrol. W całym kraju trwa akcja "Prędkość"

Kontrola prędkości [fot. policja]
Kontrola prędkości [fot. policja]
Po drogach całego kraju krąży dziś (14.05) większa niż zwykle liczba policyjnych patroli. W ramach akcji "Prędkość", funkcjonariusze w sposób szczególny zwracają uwagę na przestrzeganie jej dopuszczalnych limitów.
Zbyt szybka jazda to w dalszym ciągu poważny problem wśród polskich kierowców. Jak wskazuje naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzegu asp. sztab. Dariusz Rosiński, jest to główna przyczyna niebezpiecznych zdarzeń na drogach.

- Zwłaszcza zdarzeń drogowych, które są najtragiczniejsze w skutkach, czyli niejednokrotnie kończy się to utratą życia ludzkiego. Musimy pamiętać, że duża prędkość powoduje znaczne uszkodzenia pojazdów, skutkiem czego są najtragiczniejsze zdarzenia, czyli niejednokrotnie śmierć osób podróżujących drogami - podkreśla.

W ostatnich latach policja obserwuje jednak spadek liczby najcięższych przewinień w tym zakresie. Ma to związek z wprowadzeniem przepisów, które umożliwiły czasowe odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 kilometrów na godzinę. Kierowcy przyłapani na gorącym uczynku stosują różne metody, chcąc uniknąć odpowiedzialności.

- Są przeróżne tłumaczenia, najczęściej to jest pośpiech do pracy, wizyta u lekarza, odwiezienie gdzieś dziecka. Zdarzają się również tłumaczenia przy znacznych przekroczeniach prędkości, gdzie kierujący wie, że może za chwilę utracić uprawnienia do kierowania. Takie osoby niejednokrotnie powołują się na stany wyższej konieczności - zdradza funkcjonariusz.

Policja przestrzega też przed ostrzeganiem innych kierowców o napotkanym patrolu. To może skończyć się mandatem za niewłaściwe użycie świateł drogowych, a nawet przyczynić się do tragedii.

- Ostrzegając kogoś niejednokrotnie przyzwalamy na to, żeby ktoś łamał przepisy ruchu drogowego, żeby jakiś nietrzeźwy uczestnik ruchu drogowego się przemieszczał drogą. Może też dojść do sytuacji, że ten pojazd jest skradziony, no i taka osoba jest w stanie zawrócić, ominąć patrol policji - zauważa Dariusz Rosiński.

Dodajmy, że według danych Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku nadmierna prędkość przyczyniła się do 5,5 tysiąca wypadków, w których zginęło 856 osób, a ponad 6,5 tysiąca zostało rannych. Zbyt szybka jazda stanowi też zdecydowaną większość spośród ujawnianych na drogach wykroczeń.
asp. sztab. Dariusz Rosiński
asp. sztab. Dariusz Rosiński
asp. sztab. Dariusz Rosiński

Wiadomości z regionu

2021-06-22, godz. 22:15 Raport dnia: w regionie potwierdzono jedno nowe zakażenie COVID-19. Coraz mniej pacjentów trafia do szpitala tymczasowego… Tylko jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (22.06) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-06-22, godz. 21:15 Policjant miał brutalnie pobić żonę podczas rodzinnej imprezy. Postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Brzegu Prokuratura Rejonowa w Brzegu prowadzi postępowanie w sprawie policjanta, który miał brutalnie pobić swoją żonę podczas rodzinnej imprezy. Przyjęcie zorganizowano… » więcej 2021-06-22, godz. 21:00 Opole doceniło najlepszych uczniów. Za nami Gala Opolskich Orłów Stu najlepszych uczniów szkół podstawowych i średnich z Opola otrzymało wyróżnienia za osiągnięcia naukowe. Za nami Gala Opolskich Orłów. Charakterystyczne… » więcej 2021-06-22, godz. 20:50 IV Gala Opolszczyzna Aktywnie Społecznie. Z opóźnieniem, ale nagrodzono społeczników roku 2019 Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowie laureatem Opolskiej Niezapominajki 2019. To nagroda dla najlepszej organizacji pozarządowej w regionie. Podczas IV Gali… » więcej 2021-06-22, godz. 20:30 "Kolejne łatanie nie ma sensu". Obwodnica północna Opola doczeka się gruntownego remontu Do końca roku obwodnica północna Opola między skrzyżowaniem z ulicą Luboszycką a wiaduktem kolejowym będzie wyremontowana. To kilometrowy odcinek, który… » więcej 2021-06-22, godz. 19:40 Zamieszanie wokół muralu upamiętniającego powstania śląskie w Łubnianach. Wójt zapowiada interwencje u szefostwa… Konflikt wokół muralu w Łubnianach, który ma upamiętniać polskiego bohatera powstań śląskich ppor. Teodora Lelka. Miał pojawić się na ścianie szkoły… » więcej 2021-06-22, godz. 19:30 Część brzeskich radnych zarzuca burmistrzowi obraźliwe wpisy w internecie. "Staram się kontrolować i nikogo nie … Czy burmistrz Brzegu stosuje obraźliwy język we wpisach na portalach społecznościowych? Takie zarzuty kieruje w jego stronę część miejskich radnych, którym… » więcej 2021-06-22, godz. 18:30 Będą duże zmiany organizacji ruchu na 1 Maja w rejonie centrum przesiadkowego Opole Główne. Inaczej pojadą też … Uwaga kierowcy, duże zmiany w centrum Opola. Od poniedziałku (28.06) zamknięty zostanie fragment ulicy 1 Maja. Dotyczy to odcinka od styku z Armii Krajowej… » więcej 2021-06-22, godz. 18:30 Policyjna akcja "Bezpieczny rowerzysta" już jutro w regionie. By jednośladem dojechać bezpiecznie do celu Letnia aura oraz rosnąca liczba ścieżek rowerowych powodują, że coraz więcej mieszkańców Opolszczyzny przesiada się z samochodu na rower. Niestety użytkownicy… » więcej 2021-06-22, godz. 17:30 Tomasz Grodzki przyjechał do Kędzierzyna-Koźla. Marszałek senatu rozmawiał o porcie Przyszłość kozielskiego portu i wstrzymanie budowy terminala przeładunkowego były głównymi tematami omawianymi podczas dzisiejszej (22.06) wizyty marszałka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »