Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-14, 15:52 Autor: Katarzyna Doros

Gaszą pożary i... walczą z covidem. Opolscy strażacy docenieni. Były medale, wyróżnienia, awanse i promesy na nowe wozy

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka [fot. Katarzyna Doros]
Gaszą pożary, usuwają skutki nawałnic, a od ponad roku pomagają w walce z pandemią COVID-19. 11 maja strażacy świętowali swój dzień, a dziś (14.05) podczas wojewódzkich uroczystości w Komendzie Wojewódzkiej PSP odebrali medale, wyróżnienia i awanse na wyższy stopień.
- Ubiegły rok pokazał nam skalę nowych zadań - mówi starszy brygadier Krzysztof Kędryk, opolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. - W 2020 roku odnotowaliśmy ponad 19 tysięcy zdarzeń, z czego 5010 to były akcje związane z działaniem przeciw pandemii COVID-19. Na początku rozpoczęliśmy od budowy polowych izb przyjęć przy szpitalach, robiliśmy pomiary temperatury na granicach, rozwoziliśmy środki dezynfekcyjne, środki informacyjne. Obecnie nasi ratownicy pomagają w punktach szpitalnych.

Jedną z wyróżnionych dziś (14.05) druhen była mł. kpt. Izabela Kmak-Błaszczuk z Komendy Powiatowej PSP w Brzegu. - To trudna praca, ale misja wspaniała. Jestem szczęśliwa, że mogę być w takiej służbie od 1992 roku. Każda praca jest wymagająca, czasami trudna, musimy się dużo kształcić - dodaje.

- Służba wszystkich druhów i druhen jest dla nas, jako mieszkańców, niezastąpiona - mówi Teresa Barańska, wicewojewoda opolski. - Dziękujemy strażakom za ich codzienne podejmowanie ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, która nie tylko wiąże się z walką z żywiołami, ale często właśnie polega na ratowaniu życia drugiemu człowiekowi, a zwłaszcza w ciężkim czasie pandemii.

- Co roku przypominamy, że 95% społeczeństwa darzy strażaków bezwzględnym szacunkiem. I oni na to zasłużyli. Podziękowania muszą być także za to, że stanęli na pierwszej linii frontu walki z covidem - dodaje Violetta Porowska, poseł PiS.

Podczas uroczystości 10 komendantów jednostek ochotniczych straży pożarnych w regionie odebrało promesy na zakup nowych samochodów. Wśród nich był Józef Nowak prezes druhów OSP ze Starego Olesna. - Dostaliśmy 50 tysięcy dofinansowania na lekki ratowniczo-gaśniczy wóz pożarniczy - mówi.

- Długo wyczekiwaliśmy nowego wozu, ponieważ mamy starego żuka, który ma ponad 40 lat. Wartość całkowita nowego samochodu to 250 tysięcy złotych. Pozostałą część dofinansuje gmina. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy mieć już profesjonalny samochód.

Dodajmy, że w ubiegłym roku opolscy strażacy wyjeżdżali do akcji 50 razy dziennie, średnio co 8 minut.
starszy brygadier Krzysztof Kędryk
mł. kpt. Izabela Kmak-Błaszczuk
Teresa Barańska, Violetta Porowska
Józef Nowak

Wiadomości z regionu

2021-06-25, godz. 08:30 Rolnicy ruszają w pola. Uważajcie na dzieci - przypomina i ostrzega opolska policja Podczas prac polowych uważajmy na dzieci i stosujmy się do zasad bezpieczeństwa. Taki apel do rolników wystosowała opolska policja. Agnieszka Nierychła z… » więcej 2021-06-25, godz. 07:59 Tornado przeszło przez południowe Morawy w Czechach. Trzy osoby zginęły, kilkadziesiąt jest rannych [VIDEO] Co najmniej trzy osoby zginęły w wyniku nawałnicy, która wczoraj wieczorem (24.06) przeszła przez południowe Morawy. Według meteorologów, wiatr mógł… » więcej 2021-06-25, godz. 07:30 Dzisiaj szczepienia bez rejestracji w Centrum Handlowym Turawa Park. W sobotę charytatywny rajd rowerowy Przez trzy dni do niedzieli chętne osoby będą mogły skorzystać ze szczepień przeciw COVID-19 w Centrum Handlowym Turawa Park. Iniekcje będą prowadzone… » więcej 2021-06-25, godz. 06:46 Po wieczornych burzach 40 interwencji opolskiej straży pożarnej Około 40 zdarzeń związanych z warunkami atmosferycznymi zanotowali wczoraj wieczorem (24.06) opolscy strażacy. Wyjeżdżali głównie do akcji związanych… » więcej 2021-06-25, godz. 06:40 Dziś koniec roku szkolnego, przed uczniami ponad dwa miesiące wolnego. "Cieszymy się, choć szkoda, że na tak krótko… Wakacje... czas start. Dzisiaj (25.06) uczniowie w całej Polsce rozpoczynają ponad dwumiesięczną przerwę od nauki w szkole. W naszym regionie takich uczniów… » więcej 2021-06-24, godz. 22:41 Ponad 30 razy interweniowali wieczorem opolscy strażacy. Od północy prognozowane nasilenie niebezpiecznych zjawisk … To może być pracowita noc, jak i poranek dla opolskich strażaków. Do godziny 22.00 strażacy interweniowali ponad 30 razy w związku z burzami. » więcej 2021-06-24, godz. 22:00 Co się zmieniło? A co trzeba jeszcze zrobić? Nad tym debatują w Opolu i online naukowcy oraz eksperci w 30. rocznicę… Naukowcy oraz eksperci z całej Polski debatują w stolicy regionu o stosunkach polsko-niemieckich. Przedmiotem ich rozważań będzie między innymi to, jak one… » więcej 2021-06-24, godz. 20:45 Raport dnia: wprowadzono kwarantannę dla osób powracających spoza strefy Schengen. Dotyczy ona osób niezaszczepionych… 4 nowe przypadki zakażeń koronawirusem i zero zgonów zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-06-24, godz. 20:40 Poranne burze dały się we znaki klientom i pracownikom opolskiego urzędu miasta. W ratusz uderzył piorun Piorun uderzył dziś (24.06) rano (około 5.00) w budynek opolskiego ratusza. - Uderzenie było bardzo mocne, słyszeli je okoliczni mieszkańcy i spowodowało… » więcej 2021-06-24, godz. 20:30 W opolskim zoo przyszły na świat dwie uchatki [ZDJĘCIA] W opolskim zoo pojawiły się nowe mieszkanki. 18 i 19 czerwca na świat przyszły dwie uchatki kalifornijskie. Obecnie małe samiczki przebywają w pomieszczeniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »