Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-14, 15:52 Autor: Katarzyna Doros

Gaszą pożary i... walczą z covidem. Opolscy strażacy docenieni. Były medale, wyróżnienia, awanse i promesy na nowe wozy

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka [fot. Katarzyna Doros]
Gaszą pożary, usuwają skutki nawałnic, a od ponad roku pomagają w walce z pandemią COVID-19. 11 maja strażacy świętowali swój dzień, a dziś (14.05) podczas wojewódzkich uroczystości w Komendzie Wojewódzkiej PSP odebrali medale, wyróżnienia i awanse na wyższy stopień.
- Ubiegły rok pokazał nam skalę nowych zadań - mówi starszy brygadier Krzysztof Kędryk, opolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. - W 2020 roku odnotowaliśmy ponad 19 tysięcy zdarzeń, z czego 5010 to były akcje związane z działaniem przeciw pandemii COVID-19. Na początku rozpoczęliśmy od budowy polowych izb przyjęć przy szpitalach, robiliśmy pomiary temperatury na granicach, rozwoziliśmy środki dezynfekcyjne, środki informacyjne. Obecnie nasi ratownicy pomagają w punktach szpitalnych.

Jedną z wyróżnionych dziś (14.05) druhen była mł. kpt. Izabela Kmak-Błaszczuk z Komendy Powiatowej PSP w Brzegu. - To trudna praca, ale misja wspaniała. Jestem szczęśliwa, że mogę być w takiej służbie od 1992 roku. Każda praca jest wymagająca, czasami trudna, musimy się dużo kształcić - dodaje.

- Służba wszystkich druhów i druhen jest dla nas, jako mieszkańców, niezastąpiona - mówi Teresa Barańska, wicewojewoda opolski. - Dziękujemy strażakom za ich codzienne podejmowanie ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, która nie tylko wiąże się z walką z żywiołami, ale często właśnie polega na ratowaniu życia drugiemu człowiekowi, a zwłaszcza w ciężkim czasie pandemii.

- Co roku przypominamy, że 95% społeczeństwa darzy strażaków bezwzględnym szacunkiem. I oni na to zasłużyli. Podziękowania muszą być także za to, że stanęli na pierwszej linii frontu walki z covidem - dodaje Violetta Porowska, poseł PiS.

Podczas uroczystości 10 komendantów jednostek ochotniczych straży pożarnych w regionie odebrało promesy na zakup nowych samochodów. Wśród nich był Józef Nowak prezes druhów OSP ze Starego Olesna. - Dostaliśmy 50 tysięcy dofinansowania na lekki ratowniczo-gaśniczy wóz pożarniczy - mówi.

- Długo wyczekiwaliśmy nowego wozu, ponieważ mamy starego żuka, który ma ponad 40 lat. Wartość całkowita nowego samochodu to 250 tysięcy złotych. Pozostałą część dofinansuje gmina. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy mieć już profesjonalny samochód.

Dodajmy, że w ubiegłym roku opolscy strażacy wyjeżdżali do akcji 50 razy dziennie, średnio co 8 minut.
starszy brygadier Krzysztof Kędryk
mł. kpt. Izabela Kmak-Błaszczuk
Teresa Barańska, Violetta Porowska
Józef Nowak

Wiadomości z regionu

2021-10-24, godz. 10:48 Raport MZ: 77 nowych infekcji na Opolszczyźnie i ponad 4700 w całej Polsce. Zmarło 13 zarażonych osób [INFOGRAFIK… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Jest nowa droga do osiedla domków i terenów inwestycyjnych gminy Bierawa Najpierw media, potem asfalt - zgodnie z taką filozofią gmina Bierawa wybudowała nowe drogi dojazdowe do terenów inwestycyjnych oraz osiedla nowych domów… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Uniwersytet Opolski poszukuje asystentów osób z niepełnosprawnościami W ramach programu ''asystent'' oferują wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. Uniwersytet Opolski poszukuje chętnych studentów, którzy podejmą się… » więcej 2021-10-24, godz. 09:28 Poseł PiS Katarzyna Czochara na czele nowego gremium w parlamencie Powstał Parlamentarny Zespół ds. Myśli i Dzieła Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości… » więcej 2021-10-24, godz. 08:51 Od biblioteki po przychodnię i aptekę. Dąbrowa z państwowym wsparciem na remont dworku w Chróścinie Dąbrowa otrzyma rządowe dofinansowanie na remont zabytkowego dworku w Chróścinie. Gmina w marcu tego roku przejęła XIX-wieczny obiekt od starostwa powiatowego… » więcej 2021-10-23, godz. 23:26 Andrzej Buła ponownie wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w regionie [AKTUALIZACJA] Andrzej Buła, dotychczasowy szef Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie, nadal nim będzie. Był jedynym kandydatem. W sobotę (23.10), przypomnijmy, w całym… » więcej 2021-10-23, godz. 20:35 Raport dnia: 87 nowych zachorowań w regionie. Na razie nie ma planów, by przechodzić na naukę zdalną 87 nowych zachorowań na COVID-19 potwierdzono ostatniej doby na Opolszczyźnie. W regionie stwierdzono też 3 zgony wśród zakażonych patogenem z Chin. » więcej 2021-10-23, godz. 18:33 Tułowicka pisanka na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji w mieście stanęło 2,5-metrowe j… Tułowice świętują wpisanie związanych z tą miejscowością tradycji pisankarskich na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji… » więcej 2021-10-23, godz. 18:15 Pieśni patriotyczne będą wybrzmiewać do jutra w Olszance. Trwają eliminacje do poświęconego im festiwalu 88 kandydatów zgłosiło się do tegorocznego, XXV Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej 'Tobie, Polsko' w Olszance. Dziś (23.10) w sali miejscowej… » więcej 2021-10-23, godz. 16:45 Rusza remont holu głównego USK w Opolu. Rejestracja główna placówki przeniesiona Ważna informacja dla pacjentów poradni specjalistycznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Rejestracja główna placówki zostanie przeniesiona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »