Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-13, 16:45 Autor: Daniel Klimczak

Wielkie sprzątanie w Jędrzejowie. Spływające z pól błoto zalało kilkanaście posesji. Spokojnej nocy nie mieli także mieszkańcy powiatu nyskiego

Skutki ulewy w Jędrzejowie [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulewy w Jędrzejowie [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulewy w Jędrzejowie [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulewy w Jędrzejowie [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulewy w Jędrzejowie [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulewy w Jędrzejowie [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulewy w Jędrzejowie [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulewy w Jędrzejowie [fot. Daniel Klimczak]
Niewielki Jędrzejów walczy ze skutkami nocnej ulewy. Miejscowość okazała się najbardziej poszkodowaną w powiecie brzeskim, podtopionych zostało tam kilkanaście posesji, a także lokalne drogi, remiza strażacka czy sklep.
Pierwsze działania podjęto jeszcze wczoraj (12.05). Na miejscu pojawili się strażacy, którzy wypompowywali wodę i szlam, a także pomagali układać worki z piaskiem. Dziś woda opadła, odsłaniając złogi błota. Jednym z najbardziej poszkodowanych mieszkańców wsi jest komendant miejscowej OSP, pan Tadeusz. Jak powiedział Radiu Opole, dla niego i wielu jego sąsiadów to była pracowita noc.

- Woda wdarła się do mieszkania, do sklepu synowi. Ten sklep sprzątali do tej pory. Tu świetlicę mam też zalaną, garaże. Wczoraj zaczęliśmy o godzinie 20, a skończyliśmy, a przynajmniej ja, o 6. Wtedy poszedłem się położyć trochę, bo byłem zmęczony. Potem jednak, od rana, znowu sprzątam - wskazuje.

Z kolei pan Wiesław zauważa, że błoto, które zalało jego podwórko spływało z położonych wyżej pól. Jak wspomina mieszkaniec Jędrzejowa, w pewnym momencie rowy i kanalizacja burzowa nie były już w stanie przyjmować przepływającej wody.

- Domu nam nie zalało na szczęście, ale dochodziło już prawie tam, jednak to jest dość wysoko. Zalało jednak ogród, my w nim mamy pod spodem włókninę, korę. Na tym wszystkim jest może jakieś 10 centymetrów tego szlamu. Nawet łopatą nie idzie tego do taczki załadować, bo takie to ciężkie, lepkie - tłumaczy.

Pomoc mieszkańcom zaoferowały władze gminy, które przysłały na miejsce piasek oraz sprzęt budowlany.

Sprzątanie trwa jeszcze także w powiecie nyskim. Jak mówi rzecznik miejscowej komendy straży pożarnej kpt. Dariusz Pryga, zgłoszenia o podtopieniach spływały z całego powiatu.

- Doszło do zalania piwnic czy też posesji. Były zatkane również rowy melioracyjne, przepusty. Najgorsza sytuacja była w gminie Otmuchów, w gminie Kamiennik. Tam tych interwencji było najwięcej - dodaje.

Łącznie w powiecie nyskim w usuwaniu skutków ulewy brało udział około 400 strażaków.
Pan Tadeusz
Pan Wiesław
kpt. Dariusz Pryga

Wiadomości z regionu

2021-06-12, godz. 20:45 Deszcze i burze nad Opolszczyzną, są interwencje straży [AKTUALIZACJA] Nad województwem opolskim w sobotę mogą przejść burze z gradem. Nie są także wykluczone gwałtowne wzrosty stanów wód na dorzeczu górnej i środkowej… » więcej 2021-06-12, godz. 20:30 Raport dnia: Opolskie wśród regionów z najmniejszą liczbą nowych zachorowań na COVID-19. Infekcje potwierdzono tylko… 6 nowych zachorowań i 1 zgon, to bilans ostatniej doby pandemii koronawirusa na Opolszczyźnie. » więcej 2021-06-12, godz. 20:30 Wskocz na rower i śladami Utopca odwiedź najciekawsze miejsca Eurocountry Wiosną Lokalna Grupa Działania Eurocountry zaprosiła do wspólnej gry terenowej Śladami Utopca, w czasie której poznawało się najciekawsze miejsca 5 gmin:… » więcej 2021-06-12, godz. 19:52 Osobówka uderzyła w barierki na A4 Po godzinie 18 na opolskim odcinku A4, między węzłami Krapkowice - Kędzierzyn-Koźle (259 km A4) w kierunku na Katowice doszło do zdarzenia drogowego. » więcej 2021-06-12, godz. 19:30 Drony na służbie. Zalety latających nowinek technicznych poznawali opolscy ratownicy wodni i strażacy Strażacy i ratownicy wodni z Opolszczyzny poznawali zalety wykorzystania dronów w akcjach poszukiwawczych. » więcej 2021-06-12, godz. 19:28 Płonie składowisko odpadów w Szymiszowie 11 zastępów straży pożarnej gasi pożar wysypiska odpadów przy ul Dworcowej w Szymiszowie w powiecie strzeleckim. » więcej 2021-06-12, godz. 17:15 Harcerze ze Strzelec Opolskich w końcu mają własną bazę Po prawie dekadzie bez własnego miejsca harcerze ze Strzelec Opolskich w końcu są u siebie. Gmina przekazała im pomieszczenia, w których przed laty działał… » więcej 2021-06-12, godz. 16:30 Roztańczony Gogolin. Na parkiecie miejscowej hali sportowej swoje umiejętności prezentuje ponad 300 par z całego k… Ponad 300 par z całej Polski bierze udział w VII edycji turnieju Grand Prix Polski Tańca Towarzyskiego w Gogolinie. » więcej 2021-06-12, godz. 14:45 Już za dwa tygodnie będzie można popływać w basenie w Głogówku Na terenie, gdzie mieści się basen miejski w Głogówku dobiegają końca ostatnie prace remontowe i modernizacyjne przed sezonem wakacyjnym. Otwarcie obiektu… » więcej 2021-06-12, godz. 14:43 12-letni rowerzysta potrącony na DK94 w Łosiowie Nastolatek jest przytomny. Na miejscu Lądowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »