Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-12, 07:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Coraz więcej zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów. Policja apeluje o ostrożność do kierowców, ale rowerzyści też muszą pamiętać o przepisach

ścieżka rowerowa [fot. A. Pospiszyl]
ścieżka rowerowa [fot. A. Pospiszyl]
Sprzyjająca pogoda sprawie, że na drogach pojawia się coraz więcej rowerzystów. Policja apeluje zarówno do kierowców, jak i do rowerzystów o zachowanie szczególnej ostrożności. Na Opolszczyźnie doszło już do kilku poważnych zdarzeń z udziałem jednośladów.
Między innymi w poniedziałek (10.05) w Gościcach w powiecie nyskim na DW 382 zginął 66-letni rowerzysta potrącony przez samochód osobowy.

Aspirant Tomasz Kukułka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu przypomina kierowcom, aby uważali podczas wyprzedzaniu jednośladów i zwalniali w rejonie przejazdów dla rowerów.

- Na przejeździe dla rowerów pierwszeństwo ma rowerzysta. Czyli w takim miejscu jest inaczej niż na przejściu dla pieszych. Na przejeździe rowerzysta nie musi zsiadać z roweru, o czym kierowcy powinni pamiętać i udzielać im pierwszeństwa, co nie zawsze się zdarza - zaznacza policjant, który ma też apel do rowerzystów. - Do rowerzystów apeluję, aby podczas zbliżania się do przejazdu zwolnili i pozwolili się zauważyć, ponieważ nie każdy przejazd jest na tyle widoczny, aby kierowca mógł w porę zareagować.

Obecnie policja w całym kraju prowadzi akcję "Jednośladem bezpiecznie do celu", której priorytetem jest zwrócenie uwagi na wyposażenie rowerów w elementy odblaskowe. - Ponadto, mimo że to nie jest nakaz zwracamy uwagę na wyposażenie w kaski, ponieważ te podczas upadku chronią rowerzystę.

Policja przypomina, że w przypadku potrącenia kary uzależnione są od uszczerbku na zdrowiu poszkodowanych. Jeśli potrącenie jest niegroźne dla zdrowia (kolizja), wówczas sprawcy grozi mandat do 500 złotych i 6 punktów karnych. Natomiast jeżeli poszkodowany, na przykład rowerzysta, dozna obrażeń, które wymagają leczenia powyżej 7 dni, wtedy kierowcy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Konsekwencje są jeszcze ostrzejsze, jeśli następstwem będzie śmierć albo ciężki uszczerbek na zdrowiu. Tutaj kodeks przewiduje karę od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.
Tomasz Kukułka 01
Toimasz Kukułka 02

Wiadomości z regionu

2021-08-03, godz. 08:00 Za kilka tygodni może ruszyć budowa domu dziecka w Korfantowie. Trwają ostatnie uzgodnienia związane z przygotowaniem… Coraz bliżej rozpoczęcia budowy nowego domu dziecka w Korfantowie. Nyskie starostwo kończy kompletowanie dokumentacji i wkrótce złoży wniosek o wydanie pozwolenia… » więcej 2021-08-03, godz. 08:00 Utrudnienia na A4. Drogowcy rozpoczynają pracę w Rogowie Opolskim Uwaga kierowcy. Od wtorku (03.08) czekają nas kolejne utrudnienia na autostradzie A4. » więcej 2021-08-02, godz. 21:15 Brzeski sąd okazał się łaskawy dla Jacka N. Lokalny polityk nie trafi do więzienia Były przewodniczący rady miejskiej w Brzegu Jacek N. nie trafi do więzienia. Sąd Rejonowy w Brzegu warunkowo umorzył dziś (02.08) postępowanie wobec sa… » więcej 2021-08-02, godz. 20:30 Raport dnia: Spokojny początek tygodnia w regionie. Bez nowych zakażeń na Opolszczyźnie Poniedziałek bez nowych zachorowań na COVID-19 na Opolszczyźnie. W kraju koronawirusa potwierdzono u 91 osób. » więcej 2021-08-02, godz. 19:54 Właścicielka pseudohodowli moskiewskich stróżujących z Rogalic skazana nieprawomocnie przez brzeski sąd. Kobieta… Sąd Rejonowy w Brzegu uznał, że właścicielka pseudohodowli w Rogalicach, skąd w październiku 2020 roku interwencyjnie odebrano 64 psy rasy moskiewski stróżujący… » więcej 2021-08-02, godz. 19:15 Pożar w Opolu przy Nyskiej. Od samochodu zajęła się ściana domu 6 zastępów straży pożarnej gasi pożar samochodu i budynku na ulicy Nyskiej w Opolu. » więcej 2021-08-02, godz. 19:00 Pionierski w kraju zabieg endoskopowego odseparowania nowotworu od kręgosłupa wykonali lekarze z USK. Teraz pacjenta… Medycy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu jako pierwsi w Polsce przeprowadzili nowatorski zabieg endoskopowej separacji nowotworu od kręgosłupa… » więcej 2021-08-02, godz. 18:45 Powiat głubczycki: interwencja kobiety pomogła zatrzymać pijanego kierowcę Obywatelska postawa świadka zdarzenia zapobiegła tragedii na drodze. W sobotni wieczór w jednej z miejscowości w powiecie głubczyckim kobieta zauważyła… » więcej 2021-08-02, godz. 18:15 To nie była bezpieczna połowa wakacji. W regionie utonęło 7 osób, a 11 zginęło w wypadkach drogowych 7 utonięć, 530 pijanych kierowców i 11 ofiar, które zginęły w wypadkach drogowych - to bilans pierwszej połowy wakacji w regionie. Z danych przekazanych… » więcej 2021-08-02, godz. 17:23 Nie żyje jaguarzyca Bora z opolskiego ZOO. Była jednym z najstarszych przedstawicieli gatunku w europejskich ogrodach… Była mamą pierwszych w opolskim ZOO jaguarów - Justyny i Adama. Później została nie tylko babcią, ale nawet prapraprababcią. Nie żyje jaguarzyca Bora… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »