Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-04, 15:40 Autor: Katarzyna Doros

"Lalka" na egzaminie dojrzałości z języka polskiego. Maturzyści odetchnęli z ulgą. "Drugiego tematu nawet nie czytałem"

Matura z języka polskiego w Zespole Szkół Budowlanych w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Matura z języka polskiego w Zespole Szkół Budowlanych w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Zgodnie z oczekiwaniami maturzystów na tegorocznym egzaminie dojrzałości z języka polskiego nie zabrakło "Lalki" Bolesława Prusa. Do wyboru były dwa tematy wypracowania: "Czy ambicja pomaga osiągnąć życiowy cel" na przykładzie Stanisława Wokulskiego lub "Czy miasto jest dobre, czy złe dla człowieka" w odwołaniu do "Ziemi obiecanej". Do analizy był też wiersz Beaty Obertyńskiej pt. "Strych". Na napisanie egzaminu maturzyści mieli 170 minut. Po wyjściu z sal egzaminacyjnych wielu z nich odetchnęło z ulgą.
- Była wyczekana lektura, bo "Lalka", jak zobaczyłam ten temat, to już poszło z górki, bo do tego się przygotowywałam. Były wielkie przewidywania w internecie, że "Lalka", "Lalka" i tylko się na to czekało, Myślę, że dobrze mi poszło - mówi maturzystka z Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu.

- Drugiego tematu nawet nie czytałem, bo pierwszy temat wybitnie przypadł mi do gustu. Dotyczył "Lalki" Bolesława Prusa. Pytanie było, czy ambicja ułatwia osiągnięcie celu życiowego człowiekowi. Poszło mi wybitnie łatwo, wyszedłem z egzaminu o wiele szybciej niż sądziłem - dodaje Mikołaj Jastrzębski z LO nr 2 w Opolu.

- Dla mnie temat był znośnym, więc nie miałem problemu, żeby się odwołać do "Lalki". Siedziałem w sali do końca i uważam, że brakło mi czasu. Nie potrafię powtórzyć jak brzmiał temat - mówi maturzysta.

- "Lalka" była najłatwiejszą lekturą i chyba była zbawieniem dla wszystkich maturzystów. Z sali wyszłam dość szybko, ale czy dobrze mi poszło to się okaże po fakcie. Wszystko zależy od tego, czy trafiliśmy w klucz odpowiedzi - dodaje maturzystka z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu.

Przypomnijmy, że z powodu pandemii koronawirusa egzaminy maturalne odbywają się w reżimie sanitarnym. Jutro (05.05) maturzyści zmierzą się z królową nauk, matematyką.
Maturzyści po egzaminie z języka polskiego

Wiadomości z regionu

2021-05-14, godz. 21:15 Punk szczepień w opolskim Toropolu będzie zlikwidowany? Jest plan przeprowadzki do przychodni przy Waryńskiego Punkt szczepień powszechnych w opolskim Toropolu może być zlikwidowany 1 czerwca. Z takim wnioskiem wystąpił jego koordynator dr Tomasz Halski. Są dwa powody… » więcej 2021-05-14, godz. 20:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono blisko sto nowych zakażeń. Rusza luzowanie obostrzeń [INFOGRAFIKA] 98 nowych zakażeń i śmierć 8 mieszkańców potwierdzono dziś (14.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3 288… » więcej 2021-05-14, godz. 19:40 W Nysie funkcjonuje kolejny punkt szczepień. W domu kultury można podawać nawet 1000 dawek dziennie W Nysie uruchomiono kolejny punkt szczepień. W miejscowym domu kultury preparat będzie mogło przyjmować nawet prawie 1000 osób dziennie. » więcej 2021-05-14, godz. 18:45 "Będzie można lżej oddychać". Od soboty koniec z noszeniem maseczek na zewnątrz Rusza kolejny etap luzowania obostrzeń. Od jutra (15.05) zniesiony zostanie obowiązek zasłania ust i nosa na świeżym powietrzu. Warunkiem jest jednak zachowany… » więcej 2021-05-14, godz. 17:40 Byli parlamentarzyści Zjednoczonej Prawicy będą współpracować z wojewodą na rzecz Opolszczyzny [FILM, ZDJĘCIA] Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski zaprosił do współpracy byłych parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy, by razem pracować dla rozwoju Opolszczyzny. W… » więcej 2021-05-14, godz. 17:30 Dziś łatwiej natknąć się na policyjny patrol. W całym kraju trwa akcja "Prędkość" Po drogach całego kraju krąży dziś (14.05) większa niż zwykle liczba policyjnych patroli. W ramach akcji 'Prędkość', funkcjonariusze w sposób szczególny… » więcej 2021-05-14, godz. 16:15 Zaginionego 32-latka z Kędzierzyna-Koźla udało się odnaleźć po kilku godzinach poszukiwań W poszukiwania mężczyzny zaangażowano służby kryminalne, patrole prewencji i strażaków. » więcej 2021-05-14, godz. 15:52 Gaszą pożary i... walczą z covidem. Opolscy strażacy docenieni. Były medale, wyróżnienia, awanse i promesy na nowe… Gaszą pożary, usuwają skutki nawałnic, a od ponad roku pomagają w walce z pandemią COVID-19. 11 maja strażacy świętowali swój dzień, a dziś (14.05)… » więcej 2021-05-14, godz. 15:00 Nyski magistrat nauczy studentów, jak wygląda praca w urzędzie. Miasto podpisało porozumienie z miejscową uczelni… Nysa to kolejny samorząd, który zawarł porozumienie z miejscową uczelnią. Na jego mocy miasto ufunduje stypendia dla studentów, a także zapewni im możliwość… » więcej 2021-05-14, godz. 14:25 Koronawirus w szkole i przedszkolu w Opolu - Pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 otrzymał uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 w Opolu. Na kwarantannę trafiło 20 osób - informuje opolski… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »