Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-04, 15:40 Autor: Katarzyna Doros

"Lalka" na egzaminie dojrzałości z języka polskiego. Maturzyści odetchnęli z ulgą. "Drugiego tematu nawet nie czytałem"

Matura z języka polskiego w Zespole Szkół Budowlanych w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Matura z języka polskiego w Zespole Szkół Budowlanych w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Zgodnie z oczekiwaniami maturzystów na tegorocznym egzaminie dojrzałości z języka polskiego nie zabrakło "Lalki" Bolesława Prusa. Do wyboru były dwa tematy wypracowania: "Czy ambicja pomaga osiągnąć życiowy cel" na przykładzie Stanisława Wokulskiego lub "Czy miasto jest dobre, czy złe dla człowieka" w odwołaniu do "Ziemi obiecanej". Do analizy był też wiersz Beaty Obertyńskiej pt. "Strych". Na napisanie egzaminu maturzyści mieli 170 minut. Po wyjściu z sal egzaminacyjnych wielu z nich odetchnęło z ulgą.
- Była wyczekana lektura, bo "Lalka", jak zobaczyłam ten temat, to już poszło z górki, bo do tego się przygotowywałam. Były wielkie przewidywania w internecie, że "Lalka", "Lalka" i tylko się na to czekało, Myślę, że dobrze mi poszło - mówi maturzystka z Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu.

- Drugiego tematu nawet nie czytałem, bo pierwszy temat wybitnie przypadł mi do gustu. Dotyczył "Lalki" Bolesława Prusa. Pytanie było, czy ambicja ułatwia osiągnięcie celu życiowego człowiekowi. Poszło mi wybitnie łatwo, wyszedłem z egzaminu o wiele szybciej niż sądziłem - dodaje Mikołaj Jastrzębski z LO nr 2 w Opolu.

- Dla mnie temat był znośnym, więc nie miałem problemu, żeby się odwołać do "Lalki". Siedziałem w sali do końca i uważam, że brakło mi czasu. Nie potrafię powtórzyć jak brzmiał temat - mówi maturzysta.

- "Lalka" była najłatwiejszą lekturą i chyba była zbawieniem dla wszystkich maturzystów. Z sali wyszłam dość szybko, ale czy dobrze mi poszło to się okaże po fakcie. Wszystko zależy od tego, czy trafiliśmy w klucz odpowiedzi - dodaje maturzystka z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu.

Przypomnijmy, że z powodu pandemii koronawirusa egzaminy maturalne odbywają się w reżimie sanitarnym. Jutro (05.05) maturzyści zmierzą się z królową nauk, matematyką.
Maturzyści po egzaminie z języka polskiego

Wiadomości z regionu

2021-10-18, godz. 14:25 Prokuratura w Opolu prowadzi śledztwo w sprawie potrącenia na pasach kobiety w ciąży. Dzisiaj w miejscu tragedii zapalono… Potrącona na pasach kobieta straciła nienarodzone dziecko. Do wypadku doszło w miniony czwartek (14.10) na ulicy Oświęcimskiej w Opolu. 25-latka w zaawansowanej… » więcej 2021-10-18, godz. 14:15 "Nie trzeba iść od razu do sądu, można porozmawiać". Rozpoczął się tydzień mediacji Trwają krócej niż postępowania sądowe, są dobrowolne, poufne i w większości przypadków pomagają rozwiązać spór. Mowa o mediacjach. Idealną okazją… » więcej 2021-10-18, godz. 12:40 Odkrycie archeologiczne w Ujeździe! Natrafiono na fundamenty budowli z wczesnego średniowiecza Fundamenty najprawdopodobniej kościoła pochodzącego z XI lub XII wieku odkryto w czasie prac archeologicznych w Ujeździe, na wzgórzu kościelnym. Założenie… » więcej 2021-10-18, godz. 12:35 Kolejne wspólne sprzątanie cmentarza w Dębowej. Też możesz pomóc Po raz drugi tej jesieni gmina Reńska Wieś oraz Sławomir Pastuszko ze stowarzyszenia Chewra Kadisza zapraszają do wspólnego posprzątania starego cmentarza… » więcej 2021-10-18, godz. 11:20 Cisek: wymienią największego kopciucha na ekologiczny piec na olej Największy kopciuch w Cisku odchodzi w niepamięć. Gmina postanowiła zainwestować w jakość powietrza i zmienia piec ogrzewający Gminny Ośrodek Kultury… » więcej 2021-10-18, godz. 11:05 Raport MZ: ponad 1500 nowych zakażeń w kraju i 22 w regionie. Zmarły 3 osoby [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1537 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 22 na Opolszczyźnie. Zmarło 3 kolejnych chorych, z czego 2 w wyniku współistnienia… » więcej 2021-10-18, godz. 10:45 "Na rynek" miało trafić 600 gramów marihuany i amfetaminy. 18-latek swojego planu nie wdrożył w życie Młody mężczyzna został zatrzymany i grozi mu do 10 lat więzienia. 18-latek z powiatu opolskiego planował wprowadzić do sprzedaży narkotyki o wartości… » więcej 2021-10-18, godz. 10:00 "Ten sposób zabezpieczenia polskiej granicy dla mnie jest abstrakcyjny". Poseł Galla w Porannej Loży Radiowej Ryszard Galla zagłosował przeciwko budowie systemu zabezpieczeń na granicy polsko-białoruskiej. Poseł Mniejszości Niemieckiej odniósł się za to pozytywnie… » więcej 2021-10-18, godz. 08:27 Kolizja pięciu samochodów na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla Na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla zderzyło się 5 samochodów osobowych. Wprowadzono ruch wahadłowy. » więcej 2021-10-18, godz. 08:00 Rusza Ogólnopolski Tydzień Kariery. W planach spotkania, wykłady i warsztaty Warsztaty, spotkania i wykłady - to część propozycji przygotowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Wydarzenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »