Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-03, 12:10 Autor: Katarzyna Doros

Próbne matury CKE stacjonarnie na terenie szkół. "To ważna diagnoza umiejętności uczniów"

Próbna matura 2021 w LO nr 3 [fot. Katarzyna Doros]
Próbna matura 2021 w LO nr 3 [fot. Katarzyna Doros]
Próbna matura 2021 w LO nr 3 [fot. Katarzyna Doros]
Próbna matura 2021 w LO nr 3 [fot. Katarzyna Doros]
Próbna matura 2021 w LO nr 3 [fot. Katarzyna Doros]
Próbna matura 2021 w LO nr 3 [fot. Katarzyna Doros]
Uczniowie ostatnich klas szkół średnich mogą próbować swoich sił na próbnym egzaminie maturalnym organizowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Próbne matury są przeprowadzane stacjonarnie na terenie szkoły, ale w reżimie sanitarnym. To oznacza, że na potrzeby egzaminów zagospodarowano dwa razy więcej sal, a wszystkich obowiązuje dezynfekcja i przestrzeganie dystansu. Na początek egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.
- Nie stresujemy się za bardzo, to jest taka próba, żebyśmy się sprawdzili, zobaczyli, co umiemy, czego nie umiemy. Myślę, że będzie dobrze. Już się stęskniliśmy za sobą strasznie - mówi Emilia Słonka.

- Przed komputerem na pewno wszyscy mogą sobie pomagać, mamy dostęp do internetu, ciągle jesteśmy na telefonach lub na komputerach, a tak, to faktycznie możemy przyjść sprawdzić swoją wiedzę - dodaje Marcin Fedorowicz.

- Zostały dwa miesiące do matury, więc jednak jakieś przygotowania do matury już były. Większość tematów mamy już ogarniętych, a teraz sprawdzimy co trzeba dopracować - mówi Dominika.

- Zobaczymy przy okazji, jak to wszystko wygląda w tym reżimie sanitarnym. Nauczyciele mają już doświadczenie, my nie - dodaje Ola.

- Próbne matury to bardzo ważna diagnoza umiejętności uczniów. Dla nas to także okazja do sprawdzenia się w logistycznym przeprowadzeniu egzaminu - mówi Joanna Raźniewska, dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Opolu. - Zdecydowanie to zdalne nauczanie ma pewnie inną skuteczność, niestety dzisiaj nie jesteśmy w stanie tego ocenić. Ale m.in. po to te próbne egzaminy, czyli diagnoza, co jeszcze trzeba zrobić, które typy zadań z poszczególnych przedmiotów powtórzyć. Uczniowie mogą sprawdzić się w stosowaniu wytycznych, co można wnieść, czego nie można, że trzeba pamiętać o pozostawieniu telefonów, mieć czarny długopis. Dla kogoś to może się wydawać się drobiazgiem, ale jeśli takie drobne elementy stresu złożą się później na egzamin w maju, to to źle na niego wpływa.

Dodajmy, że próbne matury potrwają do 16 marca. Po południu odbędą się egzaminy z języka łacińskiego, kultury antycznej i języków mniejszości narodowych. Z kolei jutro (04.03) maturzyści zmierzą się z egzaminem z matematyki.
maturzyści
Joanna Raźniewska

Wiadomości z regionu

2021-04-21, godz. 14:15 1% podatku zostaw na Opolszczyźnie Do końca kwietnia należy rozliczyć się z fiskusem. Warto przekazać 1% podatku na organizacje pożytku publicznego, zwłaszcza te, które działają na terenie… » więcej 2021-04-21, godz. 13:44 Akcja SOK na opolskim dworcu PKP. Funkcjonariusze zatrzymali matkę z poszukiwanym dzieckiem Na dworcu głównym PKP w Opolu funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei zatrzymali kobietę, która sprawiała wrażanie osoby będącej pod wpływem środków… » więcej 2021-04-21, godz. 13:38 Każdy mieszkaniec Opolszczyzny otrzyma 4 maski ochronne! Akcję dystrybucji koordynuje wojewoda opolski 3,5 miliona maseczek ochronnych trafi do mieszkańców naszego regionu. Statystycznie - na jednego Opolanina przypadają 4 sztuki. Transport rozpoczął się dzisiaj… » więcej 2021-04-21, godz. 13:15 Do punktu szczepień w opolskim Toropolu przywieziono 2 tysiące dawek. "Udało się zachować ciągłość szczepień" Punkt szczepień powszechnych na opolskim Toropolu otrzymał kolejne dawki szczepionek. W południe dostarczonych zostało 2 tysiące dawek Moderny. Dzisiaj (21.04)… » więcej 2021-04-21, godz. 13:00 Szykuje się długie zamknięcie głównego przejazdu kolejowego w Zdzieszowicach Od dawna mieszkańcy Zdzieszowic prosili o remont głównego przejazdu w ich mieście. Nierówne płyty między torami powodują, że nie tylko rowerzyści mają… » więcej 2021-04-21, godz. 11:58 Kierowca tira potrzebował pomocy. Pomogli mu policjanci z Namysłowa Zgłoszenie do funkcjonariuszy dotarło wczoraj (20.04) popołudniu. Właściciel firmy transportowej znajdującej się na drugim końcu Polski ze względu na… » więcej 2021-04-21, godz. 11:19 Przynieś elektrośmieci i odbierz wejściówkę na Wodną Nutę Opole zachęca do udziału w konkursie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w związku z obchodzonym w czwartek (22.04) Dniem Ziemi. » więcej 2021-04-21, godz. 10:52 MZ: ponad 740 zgonów w całym kraju. Na Opolszczyźnie - 24 [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 926 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju, w tym o 358 na Opolszczyźnie. » więcej 2021-04-21, godz. 10:00 Farmaceuci też będą szczepić przeciw COVID-19. W województwie opolskim szkoli się do tego 140 farmaceutów - Kilkudziesięciu farmaceutów ma już uprawnienia do szczepień z grupy około 140 szkolących się i w ciągu najbliższych dni powinno następować podpisywanie… » więcej 2021-04-21, godz. 09:45 Kongres programowy partii Porozumienie rozpocznie się w Opolu Opole będzie miejscem inauguracji kongresu programowego partii Porozumienie. Kongres będzie oryginalny, bo nie tylko hybrydowy (w wersji on-line i na żywo)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »