Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-04, 13:00 Autor: Krzysztof Rapp

Innowacyjna operacja w USK. Pierwsza taka w Europie Środkowej

fot. USK w Opolu
fot. USK w Opolu
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu dokonano pierwszego w Europie Środkowej zabiegu implantacji najnowszego stentgraftu pacjentowi z tętniakiem aorty brzusznej. Do tej pory te stentgrafty były wykorzystane tylko kilka razy w Europie Zachodniej, a w Stanach Zjednoczonych podobne operacje będą przeprowadzane dopiero w przyszłym roku
Celem takiego zabiegu jest wzmocnienie ścianek aorty co ma zapobiec dalszemu ich rozszerzaniu się. Wykorzystany do zabiegu stentgraft to najnowsze i najbardziej zaawansowane urządzenie do przezskórnej naprawy tętniaków aorty brzusznej.

- Jego unikalność polega na tym, że możemy zastosować ten stentgraft u chorych, u których zagięcie górnego odcinka aorty wynosi ponad 90 stopni. Do tej pory tego typu chorych musieliśmy leczyć tradycyjnie metodą operacyjną - wyjaśnia prof. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej USK oraz Kliniki UO.

- Ten chory był zakwalifikowany do leczenia tętniaka aorty brzusznej z powodu bardzo dużego tego tętniaka. Ten tętniak miał ponad 10 cm. Chory był ponadto po udarze niedokrwiennym. I w związku z tym wykonanie operacji tradycyjnej u tego chorego narażało go na duże niebezpieczeństwo i na możliwość powikłań - dodaje prof. Grzegorz Oszkinis.

Corocznie w USK z powodu tętniaków aorty brzusznej operowanych jest ok. 150 chorych.
prof. Grzegorz Oszkinis
prof. Grzegorz Oszkinis

Wiadomości z regionu

2021-08-03, godz. 19:45 Raport dnia. 164 nowe infekcje w kraju, 4 na Opolszczyźnie. Czy nowy wariant Lambda jest znacznie odporniejszy na szc… 4 nowe zarażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (03.08) o 164 kolejnych infekcjach i śmierci… » więcej 2021-08-03, godz. 18:25 Wykopaliska archeologiczne w Nowej Cerekwi. Jest szansa na ciekawe znaleziska Ruszyły badania archeologiczne na stanowisku w Nowej Cerekwi w gminie Kietrz. Prace zlecił Wojewódzki Konserwator Zabytków w Opolu po tym, jak stwierdzono… » więcej 2021-08-03, godz. 17:20 14 osób odpowie przed sądem za handel narkotykami. Proces nie ruszył, bo oskarżony... nie dostał urlopu W opolskim sądzie okręgowym miał ruszyć proces, w którym prokuratura oskarża 14 osób o popełnienie wielu przestępstw związanych z obrotem narkotykami… » więcej 2021-08-03, godz. 17:00 Nocne wyścigi w Opolu gehenną dla mieszkańców ul. Plebiscytowej i Ozimskiej. ''Jesteśmy stałymi bywalcami z telefonami… Ryk silników i strzelające tłumiki - to dźwięki, z którymi w każdy weekend zmagają się mieszkańcy ul. Plebiscytowej i Ozimskiej w Opolu. Jak informują… » więcej 2021-08-03, godz. 17:00 Brzeg: wyrobisko po byłej cegielni może stać się lokalną atrakcją. Miasto chce stworzyć tam lepsze warunki do w… Brzeg chce lepiej zagospodarować okolice stawu przy ulicy Kusocińskiego. Magistrat planuje wybudować tam ścieżkę dydaktyczną wraz z infrastrukturą przeznaczoną… » więcej 2021-08-03, godz. 15:30 Ruszyła akcja wyjazdowych szczepień w gminie Kluczbork. Można będzie przyjąć preparat w kilkunastu punktach Rozpoczęła się akcja szczepień wyjazdowych w sołectwach gminy Kluczbork. Od dzisiaj (03.08) do 17 sierpnia preparat przeciwko koronawirusowi będzie można… » więcej 2021-08-03, godz. 15:20 Kolejarz z racicami i brodą pojawił się w Kędzierzynie-Koźlu Ma specjalną lampę i gwizdek, na głowie czapkę, a ubrany jest w kolejarski mundur. Koziołek - kolejarz to kolejna figurka, która stanęła w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-08-03, godz. 14:20 Rozpoczął się II etap remontu nyskiego rynku. Są utrudnienia Rozpoczął się II etap przebudowy nyskiego rynku. W czasie prac nie zabraknie utrudnień, już teraz kierowcy i piesi muszą liczyć się z ograniczeniami w… » więcej 2021-08-03, godz. 14:20 Olescy policjanci przechwycili amfetaminę, ecstasy i marihuanę. Zatrzymano dwóch mężczyzn Dwóch mężczyzn podejrzanych o przestępczość narkotykową zatrzymali olescy policjanci. 44-letni mieszkaniec powiatu kluczborskiego miał uprawiać marihuanę… » więcej 2021-08-03, godz. 13:50 Nyski MZK będzie zarządzał płatnymi parkingami także na drogach należących do powiatu Nyski MZK będzie zarządzać płatnymi miejscami parkingowymi także na drogach należących do tamtejszego starostwa. Zgodę na taki krok wyrazili na dzisiejszej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »