Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-04, 13:00 Autor: Krzysztof Rapp

Innowacyjna operacja w USK. Pierwsza taka w Europie Środkowej

fot. USK w Opolu
fot. USK w Opolu
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu dokonano pierwszego w Europie Środkowej zabiegu implantacji najnowszego stentgraftu pacjentowi z tętniakiem aorty brzusznej. Do tej pory te stentgrafty były wykorzystane tylko kilka razy w Europie Zachodniej, a w Stanach Zjednoczonych podobne operacje będą przeprowadzane dopiero w przyszłym roku
Celem takiego zabiegu jest wzmocnienie ścianek aorty co ma zapobiec dalszemu ich rozszerzaniu się. Wykorzystany do zabiegu stentgraft to najnowsze i najbardziej zaawansowane urządzenie do przezskórnej naprawy tętniaków aorty brzusznej.

- Jego unikalność polega na tym, że możemy zastosować ten stentgraft u chorych, u których zagięcie górnego odcinka aorty wynosi ponad 90 stopni. Do tej pory tego typu chorych musieliśmy leczyć tradycyjnie metodą operacyjną - wyjaśnia prof. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej USK oraz Kliniki UO.

- Ten chory był zakwalifikowany do leczenia tętniaka aorty brzusznej z powodu bardzo dużego tego tętniaka. Ten tętniak miał ponad 10 cm. Chory był ponadto po udarze niedokrwiennym. I w związku z tym wykonanie operacji tradycyjnej u tego chorego narażało go na duże niebezpieczeństwo i na możliwość powikłań - dodaje prof. Grzegorz Oszkinis.

Corocznie w USK z powodu tętniaków aorty brzusznej operowanych jest ok. 150 chorych.
prof. Grzegorz Oszkinis
prof. Grzegorz Oszkinis

Wiadomości z regionu

2021-05-07, godz. 22:00 Oddali hołd powstańcom, którzy sto lat temu bili się o Kędzierzyn-Koźle Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, posłanka Katarzyna Czochara, były senator Grzegorz Peczkis oraz przedstawiciele środowisk patriotycznych i mieszkańcy… » więcej 2021-05-07, godz. 20:45 "Setna rocznica III powstania śląskiego - panorama powstań śląskich". W Opolu stanęła wystawa w formie fotoplas… Panorama powstań śląskich, to wystawa na wzór fotoplastykonu upamiętniająca setną rocznicę III Powstania Śląskiego. Złożona z ośmiu elementów ekspozycja… » więcej 2021-05-07, godz. 20:10 Raport dnia: 205 nowych zakażeń w regionie i ponad 6 tysięcy w kraju. Wciąż jest wysoka liczba zgonów z powodu COVID-19… 205 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 7 osób potwierdzono dziś (07.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-05-07, godz. 20:00 Rodzic pyta, czy cztery sprawdziany w pierwszym tygodniu powrotu uczniów do szkół to dobry pomysł? Kuratorium odpowiada… - Cztery duże sprawdziany w pierwszym tygodniu powrotu do nauki stacjonarnej i niezapowiedziane kartkówki, których można się spodziewać. Czy tak właśnie… » więcej 2021-05-07, godz. 18:30 Ogłaszała, że odda dziecko do adopcji i naciągała mężczyzn w internecie. Kamila Z. dopuściła się 21 przestępstw… Kamila Z., która publikowała w internecie anonse o gotowości oddania dziecka do adopcji i dopuściła się w sumie 21 przestępstw, może trafić do więzienia… » więcej 2021-05-07, godz. 18:15 Uciążliwym objazdem będziemy jeździć dłużej? Kolejne opóźnienie przy budowie centrum przesiadkowego Opole Wschodnie… Wszystko wskazuje na to, że przebudowa skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu nie zakończy się w sierpniu. Według umowy między miastem… » więcej 2021-05-07, godz. 18:15 W asyście kompani honorowej policji pożegnano mł. asp. Michała Kędzierskiego. Funkcjonariusz został śmiertelnie… W Raciborzu pożegnano mł. asp. Michała Kędzierskiego, który we wtorek (04.05) został śmiertelnie postrzelony w trakcie policyjnej interwencji. W uroczystościach… » więcej 2021-05-07, godz. 18:00 Ciężarówka w rowie na drodze wojewódzkiej, potrącenie rowerzystki w Opolu W miejscowości Kup, na drodze wojewódzkiej 461 w kierunku Brynicy i Jełowej samochód ciężarowy wpadł do rowu. » więcej 2021-05-07, godz. 17:00 Jest akt oskarżenia w sprawie o spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu Do 10 lat więzienia grozi Krzysztofowi M, który w grudniu ubiegłego roku podczas imprezy w mieszkaniu miał ciężko ranić nożem właściciela lokalu. Prokuratura… » więcej 2021-05-07, godz. 16:30 Pijana urzędniczka przyszła do pracy w nyskim urzędzie miejskim. Burmistrz na razie nie komentuje sprawy Kompletnie pijana w pracy była jedna z urzędniczek nyskiego magistratu. Do takiej sytuacji doszło 27 kwietnia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »