Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-21, 20:30 Autor: Witold Wośtak

Raport dnia: Obostrzenia zostają, opolskie w krajowej czołówce zakażeń. Ostatniej doby zmarło 24 mieszkańców województwa

Zdjęcie poglądowe [źródło: Obraz Jeyaratnam Caniceus z Pixabay]
Zdjęcie poglądowe [źródło: Obraz Jeyaratnam Caniceus z Pixabay]
Koronawirus w Polsce stan na 21 kwietnia [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Koronawirus w Polsce stan na 21 kwietnia [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
24 zgony osób zarażonych koronawirusem i 358 nowych infekcji potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Dzisiaj (21.04) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 926 kolejnych zakażeniach i śmierci 740 osób zmagających się z koronawirusem.
Wirus był bezpośrednią przyczyną 201 zgonów, a 539 zmarłych miało też inne problemy zdrowotne. Co do naszego regionu, zmarło 8 mieszkańców z Opola, 4 z powiatu opolskiego, po 3 z powiatu kluczborskiego i namysłowskiego. Nie żyje także 2 mieszkańców z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego oraz po 1 z brzeskiego, głubczyckiego, nyskiego i strzeleckiego.

Najwięcej nowych przypadków COVID-19 w naszym województwie wykryto w powiecie opolskim - 73 i Opolu - 62. W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim odnotowano 37 przypadków nowych zachorowań na COVID-19, w prudnickim - 35, w nyskim - 28, w krapkowickim - 27, brzeskim - 26 i głubczyckim - 20. W powiecie oleskim zakaziło się 16 mieszkańców, w kluczborskim - 14. W powiecie strzeleckim zanotowano 12 przypadków koronawirusa, a namysłowskim - 8.

W skali kraju najwięcej nowych zachorowań odnotowano w województwach: śląskim (2573), mazowieckim (1615) i wielkopolskim (1429). 133 zakażenia to dane bez wskazania adresu, zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W Polsce stwierdzono dotąd 2 718 493 zakażeń koronawirusem i śmierć 63 473 osób zarażonych. Obecnie w szpitalach przebywa 30 706 pacjentów, z czego 3265 wymaga podłączenia do respiratora. Wyzdrowiało 2 366 230 zakażonych. Z danych ministerstwa wynika, że w kraju pozostaje 1275 wolnych respiratorów.

Koronawirus w Polsce stan na 21 kwietnia [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]

Na Opolszczyźnie a także w woj. śląskim, dolnośląskim, łódzkim, wielkopolskim nie będzie luzowania obostrzeń epidemicznych. Taką informację przekazał na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Powodem jest wysoki współczynnik zakażeń koronawirusem.

- W tych województwach przede wszystkim, w których mamy sytuację trudną - to województwo śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie - w tych województwach utrzymujemy dotychczas obowiązujące obostrzenia, czyli wszystkie te reguły, które do tej pory obowiązywały w skali całego kraju, w tych pięciu województwach będą obowiązywały przez najbliższy czas - poinformował szef Ministerstwa Zdrowia.

- Te województwa to między innymi takie regiony, gdzie wskaźnik zakażeń jest powyżej 35, ale nie był to jedyny parametr, który braliśmy pod uwagę; po prostu staraliśmy się wyodrębnić tę grupę województw, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza - dodał. Jak przekazał minister Niedzielski: apogeum zakażeń i hospitalizacji III fali koronawirusa mamy za sobą; utrzymuje się jednak na wysokim poziomie. Dodajmy, że w jedenastu województwach od poniedziałku (26.04) zaplanowano powrót do hybrydowego nauczania w klasach 1-3; otwarte także m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

Punkt szczepień powszechnych na opolskim Toropolu otrzymał kolejne dawki szczepionek. W południe dostarczonych zostało 2 tysiące dawek Moderny. Dzisiaj (21.04) zaszczepionych ma zostać 300 pacjentów. W kolejnych dniach dotrze tam jeszcze 1000 szczepionek. Przypomnijmy, że wczoraj (20.04) najpierw pojawiła się informacja o braku szczepionek i możliwości przyjmowania pacjentów, a po godzinie 18.00 dr Tomasz Halski, prezes przychodni Śródmieście w Opolu, a zarazem koordynator punktu szczepień na lodowisku przekazał nam, że szczepienia odbędą się.

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski wydał decyzję dot. uruchomienia kolejnych Punktów Szczepień Powszechnych w województwie. Mają one rozpocząć pracę w przyszłym tygodniu. Jak informuje na portalu społecznościowym wojewoda - w pierwszej kolejności punkty są uruchamiane w powiatach, w których należy zwiększyć potencjał szczepień oraz dostępność terminów.

Powszechne Punkty Szczepień rozpoczną działalność w powiatach:
- prudnickim - Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku w Prudniku ul. Kościuszki 76
- nyskim - Hala Sportowa w Nysie ul. Sudecka 23
- oleskim - Zespół Szkół w Oleśnie ul. Sądowa 2
- strzeleckim - Powiatowe Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich ul. Dworcowa 23
- kędzierzyńsko – kozielskim - Szkoła Podstawowa nr 6 w Kędzierzynie-Koźlu ul. Stalmacha 20
- brzeski - Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Marii Skłodowskiej –Curie w Brzegu ul. Słowiańskiej 18.

We wtorek (27.04) do punktów planowana jest dostawa szczepionek. Te w najbliższym czasie będą mogły prowadzić rejestrację chętnych do zaszczepienia przeciw COVID-19. Kolejne Punkty Szczepień Powszechnych zostaną uruchomione około 4 maja. W sumie na Opolszczyźnie będzie ich 13.

Od dzisiaj (21.04) szpital w Korfantowie będzie rehabilitował pacjentów, którzy przeszli COVID-19. To ustalenia wojewody opolskiego, marszałka regionu, prezesa ośrodka oraz konsultantów wojewódzkich, którzy zapewniają, że działalność placówki nie będzie zaburzona, co oznacza kontynuację planowanych zabiegów. W Korfantowie przygotowano 30 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS CoV-2 oraz 50 łóżek z zakresu rehabilitacji pacjentów po przebytej chorobie COVID-19.

- Kilkudziesięciu farmaceutów ma już uprawnienia do szczepień z grupy około 140 szkolących się i w ciągu najbliższych dni powinno następować podpisywanie już pierwszych umów z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym - poinformował Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. W Porannej Loży Radiowej ocenił, że dobrym rozwiązaniem dla farmaceutów będzie ich udział w zespołach wyjazdowych podających preparat np. w zakładach pracy. Pełna obsada farmaceutów - około 140 osób, powinna być gotowa do przeprowadzania szczepień do dwóch tygodni.

3,5 miliona maseczek ochronnych trafi do mieszkańców naszego regionu. Statystycznie - na jednego Opolanina przypadają 4 sztuki. Transport rozpoczął się dzisiaj (21.04) i potrwa do najbliższego piątku (23.04). Akcję koordynuje wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, a w rozwożeniu środków ochronny osobistej pomagają strażacy. Najwięcej masek otrzyma powiat opolski, bo aż 495 tysięcy oraz powiat kędzierzyńsko-kozielski - 374 tysiące.

Wiadomości z regionu

2021-05-11, godz. 21:00 Raport dnia: 85 nowych zakażeń na Opolszczyźnie. W regionie zmarło 11 chorych [INFOGRAFIKA] 85 zakażeń koronawirusem i śmierć 11 chorych potwierdzono dziś (11.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3098… » więcej 2021-05-11, godz. 19:00 Namysłów chce ograniczyć hałas w centrum miasta. Pomóc w tym mają przeszkody na drodze i zmieniona organizacja r… Namysłowski magistrat chce zniechęcić kierowców do zbyt szybkiej jazdy w ścisłym centrum miasta. Pomóc w tym ma zmieniona organizacja ruchu i dodatkowe… » więcej 2021-05-11, godz. 18:15 Wóz za ponad milion zastąpi 36-letni samochód, który nadal służy zawodowym strażakom Milion 200 tysięcy złotych ma kosztować nowy ciężki wóz bojowy, który stanie w garażu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-05-11, godz. 18:00 Zasiali łąkę kwietną i do tego samego namawiają innych Łąka kwietna, lekcje dla dzieci o owadach i gigantyczna kolorowanka na ścianie przystanku autobusowego powstały w Gąsiorowicach, w gminie Jemielnica. Wszystko… » więcej 2021-05-11, godz. 17:30 Brzeżanie nie chcą odpracowywać długów mieszkaniowych. Łączna wartość niezapłaconych czynszów w mieście to… Mieszkańcy Brzegu coraz rzadziej decydują się odrabiać czynszowe długi. W efekcie spółka zarządzająca mieniem komunalnym, która przed laty tworzyła… » więcej 2021-05-11, godz. 17:20 Opole: kolizja na ulicy Strzeleckiej. Nie ma już utrudnień Do tego zdarzenia doszło w rejonie skrzyżowania Strzeleckiej z ulicą Morcinka. Osobowy opel zderzył się z dostawczym iveco. » więcej 2021-05-11, godz. 16:55 Powrót do szkół bez kartkówek i sprawdzianów w pierwszym tygodniu. "Uczniowie mają czuć się bezpiecznie i swob… Tydzień temu do szkolnych ławek wrócili najmłodsi uczniowie podstawówek z klas I-III. W poniedziałek 17 maja wrócą z kolei uczniowie starszych klas oraz… » więcej 2021-05-11, godz. 13:45 Na Opolszczyźnie szukają skamieniałości prehistorycznych zwierząt. Tym razem nie w Krasiejowie, a w Kocurach. "Przyjeżdżamy… Kocury koło Dobrodzienia stały się 'kopalnią' odkryć paleontologów. Badacze po raz kolejny zawitali do tej miejscowości i poszukują nowych szczątków… » więcej 2021-05-11, godz. 13:40 Opole: strażacy od rana usuwają zniszczenia wywołane silnym wiatrem Mocno wieje w stolicy regionu. Do godziny 13.00 strażacy otrzymali trzy zgłoszenia, które spowodowane były silnym wiatrem. » więcej 2021-05-11, godz. 13:40 Opole: zaginął Daniel Paluch. Policja prosi o pomoc Policjanci z Opola poszukują 22-letniego Daniela Palucha. Mężczyzna 6 maja wyszedł z miejsca zamieszkania i do chwili obecnej nie powrócił. Nie nawiązał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »