Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-12, 16:45 Autor: Katarzyna Doros

Diego, Atos i Portos zaprezentowali się w opolskim zoo. Mają do dyspozycji własne M z oczkiem wodnym [FILM, ZJĘCIA]

Diego, Atos i Portos zaprezentowali się na nowych wybiegach w opolskim zoo
Można już odwiedzać nowych mieszkańców opolskiego zoo. Tygrys Diego i dwaj lwi bracia Atos i Portos dziś (12.04) oficjalnie zaprezentowali się w nowym pawilonie. Wielkie dzikie koty powróciły do opolskiego ogrodu po blisko 25 latach. To właśnie dla nich konieczne było wybudowanie trzech wybiegów wewnętrznych i tyle samo wybiegów zewnętrznych.
- Przyszliśmy dzisiaj powitać lwy i zobaczyć uroczyste otwarcie wybiegu. M.in. po to, żeby się już załapać na lwy zaplanowaliśmy wizytę w opolskim zoo - mówią spotkani mieszkańcy.

- Lew ma wielką grzywę i jest bardzo duży - mówią Emilka i Kuba.

- Lubię takie groźne zwierzęta, bo one czasem szybko biegają. Wiem, że one przyjechały z Gdańska, Atos i Portos. Pierwszy byłem przy tygrysie, a drugi przy lwie - dodaje Tadek.

- Zwierzęta są przyjacielsko nastawione do człowieka. Oczywiście każde zwierzę jest inne, trudno powiedzieć o charakterze Diego, czyli tygrysa, ponieważ jest zbyt młody, to jest jeszcze dziecko - mówi Krzysztof Kazanowski, główny specjalista ds. hodowlano-dydaktycznych w zoo w Opolu.

- Lwy mają 3,5 roku, natomiast bardzo młody jest tygrys, on jest w zasadzie dopiero co odłączony od matki i ma 2 lata. Jeśli chodzi o lwy, to Atos z ciemniejszą grzywą, jest dominujący, który zawsze pierwszy wychodzi, pierwszy ma coś do powiedzenia i który wymaga postawy uległej od Portosa, czyli tego lwa, który ma jaśniejszą grzywę.

Wybudowanie odpowiedniego wybiegu, wyposażonego w drewniane podesty, konary, oczka wodne kosztowało ponad 9 milionów złotych. - To nasza największa inwestycja dotycząca budowy pomieszczenia dla zwierząt - mówi Lesław Sobieraj, dyrektor opolskiego ogrodu zoologicznego. - Obiekt jest jednym z najlepszych, jeżeli chodzi o tego typu obiekty dla dużych kotów, nie tylko ze względu na powierzchnię, ale również na rodzaj warunków, jakie stworzyliśmy, zbliżone do naturalnych. Cieszymy się z tego, że po 24 latach wróciły wielkie koty do opolskiego zoo.

- Obecność pięknego ogrodu zoologicznego jest powodem dumy dla mieszkańców i praktycznym sposobem spędzania czasu - dodaje Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Są sposobem edukacji, uczenia dzieci poznawania świata przyrody, a przy okazji ogród zoologiczny pełni bardzo ważną funkcję związaną z ochroną bioróżnorodności i to druga taka nasza inwestycja w ostatnich latach w opolskim ogrodzie zoologicznym. Pierwszą była budowa pawilonu, gdzie można oglądać m.in. chronione opolskie szczeżuje i tropikalną przyrodę.

Przypomnijmy, że budowa wybiegów trwała od połowy 2019 roku do końca ubiegłego roku.

Mieszkańców opolskiego ogrodu zoologicznego można odwiedzać codziennie między godziną 9:00 a 15:00.
Diego, Atos i Portos zaprezentowali się na nowych wybiegach w opolskim zoo

Wiadomości z regionu

2021-05-06, godz. 13:56 Kaczka krzyżówka na wolności. Nietypowa akcja w zakładzie karnym w Nysie Teren zakładu karnego w Nysie wybrała sobie na dom kaczka krzyżówka. Ptak uwił gniazdo na ściółce z kory sosnowej obok warsztatu konserwacyjnego, kilka… » więcej 2021-05-06, godz. 13:30 Nie brakuje chętnych na rehabilitację po COVID-19. Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie powoli się zapełnia 21 dni - tyle średnio trwa rehabilitacja pacjentów po przejściu COVID-19 w Opolski Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. Placówka pierwszych chorych przyjęła… » więcej 2021-05-06, godz. 13:06 Po maturze z języka angielskiego. Nastolatkowie oceniają egzamin jako łatwy, ale niektórych zaskoczyło wypracowan… Po egzaminach z języka polskiego i matematyki przyszedł czas na maturę z języka angielskiego. Egzamin, który ma sprawdzić umiejętność rozumienie ze słuchu… » więcej 2021-05-06, godz. 13:00 Dzielnicowy z Namysłowa nie dopuścił do tragedii Policjant z Namysłowa uratował mężczyznę, który chciał targnąć się na swoje życie. » więcej 2021-05-06, godz. 11:00 Ukrył narkotyki w bagażniku auta i w piwnicy. Teraz grozi mu do 3 lat więzienia Policjanci ze Strzelec Opolskich na jednej z posesji w tym powiecie zabezpieczyli blisko 40 sadzonek konopi innych niż włókniste. Narkotyki były ukryte w bagażniku… » więcej 2021-05-06, godz. 10:54 MZ: W regionie aż 21 osób z COVID-19 zmarło, a prawie 200 zaraziło się. Znów ponad 500 zgonów w całej Polsce [… 21 zgonów osób zarażonych koronawirusem i 184 nowe infekcje odnotowano minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia podał dzisiaj (06.05) informacje o 6431… » więcej 2021-05-06, godz. 09:49 Po południu zamknięty zostanie przejazd kolejowy przy Alei Przyjaźni w Opolu Od godziny 17.00 do poniedziałku (10.05) zamknięty będzie przejazd kolejowy przy Alei Przyjaźni. Utrudnienia spowodowane są remontem, jaki na linii prowadzą… » więcej 2021-05-06, godz. 09:47 Na Wrocławskiej w Brzegu zginęła 20-latka Minionej nocy przy ulicy Wrocławskiej w Brzegu doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego, w którym zginęła 20-letnia kobieta. » więcej 2021-05-06, godz. 09:17 Porozumienie rozpoczyna cykl konferencji regionalnych. Pierwsza odbędzie się w Opolu - Chodzi o to, żeby ważne tematy krajowe i międzynarodowe poruszać także w regionach - tak o cyklu konferencji regionalnych Porozumienia, który dziś (06.05)… » więcej 2021-05-06, godz. 09:00 Meble w chłodni. Rumuńscy kierowcy zatrzymani przez WITD 6 tysięcy złotych kary grozi rumuńskiemu przewoźnikowi, którego ciężarówki zatrzymali opolscy mundurowi Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Ciężarówki-chłodnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »