Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-12, 16:45 Autor: Katarzyna Doros

Diego, Atos i Portos zaprezentowali się w opolskim zoo. Mają do dyspozycji własne M z oczkiem wodnym [FILM, ZJĘCIA]

Diego, Atos i Portos zaprezentowali się na nowych wybiegach w opolskim zoo
Można już odwiedzać nowych mieszkańców opolskiego zoo. Tygrys Diego i dwaj lwi bracia Atos i Portos dziś (12.04) oficjalnie zaprezentowali się w nowym pawilonie. Wielkie dzikie koty powróciły do opolskiego ogrodu po blisko 25 latach. To właśnie dla nich konieczne było wybudowanie trzech wybiegów wewnętrznych i tyle samo wybiegów zewnętrznych.
- Przyszliśmy dzisiaj powitać lwy i zobaczyć uroczyste otwarcie wybiegu. M.in. po to, żeby się już załapać na lwy zaplanowaliśmy wizytę w opolskim zoo - mówią spotkani mieszkańcy.

- Lew ma wielką grzywę i jest bardzo duży - mówią Emilka i Kuba.

- Lubię takie groźne zwierzęta, bo one czasem szybko biegają. Wiem, że one przyjechały z Gdańska, Atos i Portos. Pierwszy byłem przy tygrysie, a drugi przy lwie - dodaje Tadek.

- Zwierzęta są przyjacielsko nastawione do człowieka. Oczywiście każde zwierzę jest inne, trudno powiedzieć o charakterze Diego, czyli tygrysa, ponieważ jest zbyt młody, to jest jeszcze dziecko - mówi Krzysztof Kazanowski, główny specjalista ds. hodowlano-dydaktycznych w zoo w Opolu.

- Lwy mają 3,5 roku, natomiast bardzo młody jest tygrys, on jest w zasadzie dopiero co odłączony od matki i ma 2 lata. Jeśli chodzi o lwy, to Atos z ciemniejszą grzywą, jest dominujący, który zawsze pierwszy wychodzi, pierwszy ma coś do powiedzenia i który wymaga postawy uległej od Portosa, czyli tego lwa, który ma jaśniejszą grzywę.

Wybudowanie odpowiedniego wybiegu, wyposażonego w drewniane podesty, konary, oczka wodne kosztowało ponad 9 milionów złotych. - To nasza największa inwestycja dotycząca budowy pomieszczenia dla zwierząt - mówi Lesław Sobieraj, dyrektor opolskiego ogrodu zoologicznego. - Obiekt jest jednym z najlepszych, jeżeli chodzi o tego typu obiekty dla dużych kotów, nie tylko ze względu na powierzchnię, ale również na rodzaj warunków, jakie stworzyliśmy, zbliżone do naturalnych. Cieszymy się z tego, że po 24 latach wróciły wielkie koty do opolskiego zoo.

- Obecność pięknego ogrodu zoologicznego jest powodem dumy dla mieszkańców i praktycznym sposobem spędzania czasu - dodaje Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Są sposobem edukacji, uczenia dzieci poznawania świata przyrody, a przy okazji ogród zoologiczny pełni bardzo ważną funkcję związaną z ochroną bioróżnorodności i to druga taka nasza inwestycja w ostatnich latach w opolskim ogrodzie zoologicznym. Pierwszą była budowa pawilonu, gdzie można oglądać m.in. chronione opolskie szczeżuje i tropikalną przyrodę.

Przypomnijmy, że budowa wybiegów trwała od połowy 2019 roku do końca ubiegłego roku.

Mieszkańców opolskiego ogrodu zoologicznego można odwiedzać codziennie między godziną 9:00 a 15:00.
Diego, Atos i Portos zaprezentowali się na nowych wybiegach w opolskim zoo

Wiadomości z regionu

2021-08-03, godz. 18:25 Wykopaliska archeologiczne w Nowej Cerekwi. Jest szansa na ciekawe znaleziska Ruszyły badania archeologiczne na stanowisku w Nowej Cerekwi w gminie Kietrz. Prace zlecił Wojewódzki Konserwator Zabytków w Opolu po tym, jak stwierdzono… » więcej 2021-08-03, godz. 17:20 14 osób odpowie przed sądem za handel narkotykami. Proces nie ruszył, bo oskarżony... nie dostał urlopu W opolskim sądzie okręgowym miał ruszyć proces, w którym prokuratura oskarża 14 osób o popełnienie wielu przestępstw związanych z obrotem narkotykami… » więcej 2021-08-03, godz. 17:00 Nocne wyścigi w Opolu gehenną dla mieszkańców ul. Plebiscytowej i Ozimskiej. ''Jesteśmy stałymi bywalcami z telefonami… Ryk silników i strzelające tłumiki - to dźwięki, z którymi w każdy weekend zmagają się mieszkańcy ul. Plebiscytowej i Ozimskiej w Opolu. Jak informują… » więcej 2021-08-03, godz. 17:00 Brzeg: wyrobisko po byłej cegielni może stać się lokalną atrakcją. Miasto chce stworzyć tam lepsze warunki do w… Brzeg chce lepiej zagospodarować okolice stawu przy ulicy Kusocińskiego. Magistrat planuje wybudować tam ścieżkę dydaktyczną wraz z infrastrukturą przeznaczoną… » więcej 2021-08-03, godz. 15:30 Ruszyła akcja wyjazdowych szczepień w gminie Kluczbork. Można będzie przyjąć preparat w kilkunastu punktach Rozpoczęła się akcja szczepień wyjazdowych w sołectwach gminy Kluczbork. Od dzisiaj (03.08) do 17 sierpnia preparat przeciwko koronawirusowi będzie można… » więcej 2021-08-03, godz. 15:20 Kolejarz z racicami i brodą pojawił się w Kędzierzynie-Koźlu Ma specjalną lampę i gwizdek, na głowie czapkę, a ubrany jest w kolejarski mundur. Koziołek - kolejarz to kolejna figurka, która stanęła w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-08-03, godz. 14:20 Rozpoczął się II etap remontu nyskiego rynku. Są utrudnienia Rozpoczął się II etap przebudowy nyskiego rynku. W czasie prac nie zabraknie utrudnień, już teraz kierowcy i piesi muszą liczyć się z ograniczeniami w… » więcej 2021-08-03, godz. 14:20 Olescy policjanci przechwycili amfetaminę, ecstasy i marihuanę. Zatrzymano dwóch mężczyzn Dwóch mężczyzn podejrzanych o przestępczość narkotykową zatrzymali olescy policjanci. 44-letni mieszkaniec powiatu kluczborskiego miał uprawiać marihuanę… » więcej 2021-08-03, godz. 13:50 Nyski MZK będzie zarządzał płatnymi parkingami także na drogach należących do powiatu Nyski MZK będzie zarządzać płatnymi miejscami parkingowymi także na drogach należących do tamtejszego starostwa. Zgodę na taki krok wyrazili na dzisiejszej… » więcej 2021-08-03, godz. 13:20 Poważny wypadek na trasie Głogówek - Prudnik. DK40 zablokowana Dwa samochody osobowe zderzyły się ze sobą w miejscowości Wierzch na trasie Głogówek - Prudnik, czyli drodze krajowej nr 40. Kierowcy odnieśli obrażenia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »