Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-02, 09:45 Autor: Justyna Maćkowiak

Prezydent Opola broni pomysłu utworzenia pomnika poświęconego bohaterom Powstań Śląskich

Pomnik upamiętniający Bohaterów Powstań Śląskich [fot. UM Opole]
Pomnik upamiętniający Bohaterów Powstań Śląskich [fot. UM Opole]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Jako prezydent Opola prowadzę bardzo konsekwentną i odpowiedzialną politykę historyczną naszych ziem - powiedział w Porannej Loży Radiowej prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski odnosząc się do swojej inicjatywy postawienia w stolicy regionu w nowej Alei Zasłużonych na cmentarzu komunalny pomnika poświęconego bohaterom Powstań Śląskich. Na pomniku zostanie umieszczona lista 67 poległych osób. Pomysł spotkał się ze sprzeciwem Mniejszości Niemieckiej, która wskazuje na bardziej uniwersalny sposób upamiętnienia poległych po obu stronach.
- My jako Polacy mamy prawo honorować swoich bohaterów - dodaje prezydent. - Ten rok jest rokiem szczególnym - 100-lecia trzeciego powstania śląskiego. Dzięki powstańcom, dzięki opolanom, również Polakom mieszkającym na Górnym Śląsku, Polska w swoich granicach miała również sporą część Śląska. To było efektem trzeciego powstania śląskiego. Uznaliśmy, że jako miasto warto przygotować cały ciąg różnych wydarzeń, które będą przypominać o naszych bohaterach, o tych, którzy walczyli, żeby Opole było polskie.

- Jesteśmy trochę zaskoczeni i rozczarowani, bo forma ma upamiętnienie tylko jednej strony tamtych wydarzeń - powiedział kilka dni temu w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek, przewodniczący TSKN. Jego zdaniem Opole powinno stworzyć bardziej uniwersalne upamiętnienie. "Wydawałoby się, że 100 lat od tamtych tragicznych wydarzeń jest wystarczającym okresem, aby móc uhonorować wszystkich, którym przyszło wówczas oddać życie i to niezależnie od narodowości. Region i samo miasto zamieszkują bowiem dzisiaj potomkowie obu stron tamtego historycznego konfliktu" - czytamy o oświadczeniu Mniejszości Niemieckiej.

- Trudno, żebyśmy my chcieli upamiętniać osoby, które strzelały do naszych bohaterów - dodaje prezydent Wiśniewski. - Oczywiście ja szanuję Mniejszość Niemiecką i jej wkład w rozwój opolskiego, codzienną naszą współpracę, ale nie przesadzajmy, nie róbmy tego w taki sposób, że ktoś będzie decydować, jak my mamy świętować, honorować swoich bohaterów. Historia stosunków polsko-niemieckich jest bogata. Szczególnie Polacy bardzo mocno odczuli to, w jaki sposób Niemcy starali się wynarodowić tę część Ślaska. Trudno żebyśmy my decydując o uhonorowaniu naszych bohaterów, chcieli honorować jeszcze tych, którzy do nich strzelali, którzy ich mordowali, którzy zamykali ich później w obozach koncentracyjnych.

Pomnik upamiętniający bohaterów Powstania Śląskiego odsłonięty ma być 2 maja.
Arkadiusz Wiśniewski cz. 1
Arkadiusz Wiśniewski cz. 2

Wiadomości z regionu

2024-11-22, godz. 07:03 Pługosolarki na drogach krajowych w regionie 36 pługosolarek wyjechało dziś (22.11) na drogi krajowe w naszym województwie. Sprzęt pracował głównie na południu regionu od Prudnika po Kędzierzyn-Koźle… » więcej 2024-11-21, godz. 21:30 Strażacy z Nysy będą mieli nową siedzibę. Ruszyła procedura Strażacy zawodowi z Nysy będą mieli nową siedzibę. W nowym budynku komendy ma pojawić się też centrum zarządzania kryzysowego, magazyn i schron. Władze… » więcej 2024-11-21, godz. 20:00 Dlaczego kierowcy zwlekają z wymianą opon zimowych? Eksperci wyjaśniają Punkty wymiany opon przeżywają prawdziwe oblężenie. Umówienie się na wizytę z dnia na dzień jest praktycznie niemożliwe. Pojawia się jednak pytanie… » więcej 2024-11-21, godz. 19:30 Przebudowa DK45 między Jełową a Bierdzanami. Inwestycja już na półmetku Zaawansowanie prac na 11-kilometrowym odcinku krajowej 45 między Jełową a Bierdzanami wynosi 50 procent. » więcej 2024-11-21, godz. 18:00 Bezdomni pod opieką służb. W nocy temperatura spada poniżej zera Od kilku dni temperatura w nocy spada poniżej zera. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób w kryzysie bezdomności, może zagrażać… » więcej 2024-11-21, godz. 16:34 "Trzeba oddać serce i poświęcić prywatny czas". Pracownicy socjalni świętują Na co dzień oddają serce i angażują się w pracę na rzecz lokalnej społeczności, dziś (21.11) są za to doceniani. Pracownicy socjalni z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-11-21, godz. 16:30 Pierwszy motocyklista już egzaminowany na ulicach Nysy W Nysie można już zdawać egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A, czyli na motocykl. W siedzibie oddziału terenowego WORD przy ul. Piłsudskiego utworzono… » więcej 2024-11-21, godz. 16:00 Uśmiechy, dobre słowa i medale. Dzień Życzliwości w PSP 24 w Opolu Wiedzą, co to znaczy być miłym i uprzejmym na co dzień. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 24 w Opolu obchodzili dziś (21.11) Dzień Życzliwości… » więcej 2024-11-21, godz. 15:00 Zabójstwo kobiety w Ozimku. Pierwsza rozprawa przed sądem w Opolu Przed Sądem Okręgowym w Opolu odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie zabójstwa 42-letniej Małgorzaty S., do którego doszło 20 marca w Ozimku. Na ławie… » więcej 2024-11-21, godz. 15:00 Grodkowski DPS przejdzie remont. Prace nie powinny być uciążliwe dla pensjonariuszy Prawie 850 tysięcy złotych wyda brzeskie starostwo na remont Domu Pomocy Społecznej w Grodkowie. To placówka, która zapewnia opiekę około 50 pensjonari… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »