Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-25, 18:00 Autor: Katarzyna Doros

Od poniedziałku zamknięte przedszkola i żłobki. Wzrost zakażeń widać także w opolskich placówkach

przedszkole [fot. Michał Grocholski]
przedszkole [fot. Michał Grocholski]
8 przedszkoli w regionie pracuje całkowicie zdalnie, a 16 funkcjonuje hybrydowo. Od kilku tygodni opolskie kuratorium oświaty obserwuje wzrost zakażeń koronawirusem wśród dzieci. W ramach nowych obostrzeń, ogłoszonych przez Ministerstwo Zdrowia, przedszkola i żłobki w całym kraju od poniedziałku 29 marca pozostaną zamknięte do 9 kwietnia.
- Na Opolszczyźnie mamy blisko 40 tysięcy przedszkolaków, a nauczaniem zdalnym i hybrydowym objętych jest około 800 maluchów - mówi Michał Siek, opolski kurator oświaty. - To nie jest jakaś potężna liczba, ale trzeba pamiętać, że chodzi tutaj o mobilność, bo te dzieci ktoś dorosły przyprowadza do przedszkola, więc tych kontaktów jest więcej. Codziennie obserwujemy, że mamy jedną, dwie jednostki więcej w stosunku do poprzedniego dnia. Działających hybrydowo mamy kilka przedszkoli w Opolu, w Strzelcach Opolskich, Kędzierzynie-Koźlu, Ujeździe, Gorzowie Śląskim czy w Leśnicy.

- W gminie Leśnica przypadki zakażeń koronawirusem w ostatnim czasie potwierdzono w trzech placówkach - mówi burmistrz Leśnicy Łukasz Jastrzębski. - W przedszkolu w Leśnicy na kwarantannę trafiła cała jedna grupa przedszkolaków, również w przedszkolu w Kadłubcu, tam mamy tylko jedną grupę i ona też została objęta kwarantanną. Podobną sytuację mieliśmy trzy tygodnie temu w przedszkolu w Raszowej. Dzieci będą na kwarantannie jeszcze przez kilka dni.

Z kolei w Kędzierzynie-Koźlu z powodu braków kadrowych decyzją sanepidu w trzech przedszkolach zajęcia są zawieszone.

- Z danych jakimi dysponujemy wynika, że ponad 130 maluchów objętych zostało kwarantanną, co stanowi 7 procent wszystkich dzieci uczęszczających do naszych placówek. Część pracowników również zachorowała lub objęta została kwarantanną - mówi Piotr Pękala, rzecznik Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu.

W poniedziałek (22.03) zakażenie koronawirusem potwierdzono w trzech opolskich przedszkolach, wczoraj (24.03) w kolejnych dwóch. Chorują głównie nauczyciele.

- My również widzimy zwiększoną liczbę zachorowań w przedszkolach, również decyzji sanepidu dotyczących kwarantanny dla dzieci nauczycieli. Dzisiaj (25.03) pracują wszystkie przedszkola w Opolu, natomiast jeśli chodzi o czynne zakażenia to mamy informacje o jednym dziecku, o ośmiu nauczycielach i trzech pracownikach niepedagogicznych, natomiast na kwarantannie obecnie przebywa 179 dzieci - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego ratusza.

Dodajmy, że działalność żłobków i przedszkoli zostaje zawieszona do 9 kwietnia przy jednoczesnym zapewnieniu opieki dzieciom rodziców pracujących w służbie zdrowia oraz w służbach porządkowych (tj. policji, straży pożarnej, w wojsku i straży miejskiej).
Michał Siek
Łukasz Jastrzębski
Piotr Pękala
Katarzyna Oborska-Marciniak

Wiadomości z regionu

2021-07-26, godz. 14:38 Namysłowianie dłużej poczekają na nowy pomnik Nike. "Wykonawca rzeźby popełnił błąd" Namysłowska Nike wróciła do miasta. Nowa rzeźba odlana z brązu nie gościła jednak zbyt długo na Placu Wolności, ponieważ okazało się, że znacznie… » więcej 2021-07-26, godz. 14:00 Coraz mniej mieszkańców powiatu nyskiego szczepi się przeciw COVID-19. "Mała liczba nowych zakażeń daje złudne poczucie… Spada zainteresowanie szczepieniami w powiecie nyskim. Władze powiatu zachęcają mieszkańców, by nie lekceważyli zagrożenia, jakie niesie ze sobą koron… » więcej 2021-07-26, godz. 13:57 Opolscy strażacy pomogli kaczej rodzinie w tarapatach Opolscy strażacy pomogli kaczej rodzinie, która utknęła w zbiorniku retencyjnym na terenie jednej z firm w Opolu. Ze względu na strome podejście ptaki nie… » więcej 2021-07-26, godz. 12:35 24-letni kędzierzynianin zaginął w Tatrach 24-letni Kornel Kosarzycki z Kędzierzyna-Koźla zaginął w Tatrach. Wybrał się w góry 15 lipca. Był w rejonie doliny Białej Wody, skąd w weekend wrócił… » więcej 2021-07-26, godz. 11:58 Coraz więcej pożarów na polach - to efekt żniw i pogody Żniwa w pełni i coraz częściej dochodzi do pożarów zboża na pniu. Brak opadów, wysokie temperatury i mocne wiatry sprawiają, że ogień szybko się rozprzestrzenia… » więcej 2021-07-26, godz. 11:01 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 70 nowych zachorowań na COVID-19. W regionie zakaziła się jedna osoba [INF… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 74 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o jednym na Opolszczyźnie. W kraju nie odnotowano zgonów spowodowanych COVID-19… » więcej 2021-07-26, godz. 10:29 Jest nowe ostrzeżenie służb meteo. Popołudnie i noc mogą być burzowe Burze z gradem zapowiadają służby meteo na poniedziałkowe popołudnie. Mamy ostrzeżenie pierwszego stopnia dla wszystkich powiatów naszego województwa. » więcej 2021-07-26, godz. 10:05 2 policjanci z Kędzierzyna-Koźla wyróżnieni za poświęcenie dla innych. Uratowali kobietę, pod którą załamał… St. asp. Marek Jakubiec oraz sierż. Jakub Hencel z policji w Kędzierzynie-Koźlu zostali wyróżnieni odznaką im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaczenia… » więcej 2021-07-26, godz. 08:53 Nowi pacjenci trafiają do szpitala tymczasowego w Opolu. "Coś się zaczyna zmieniać w otoczeniu" - Obecnie w opolskim szpitalu tymczasowym przebywa siedmiu pacjentów, w tym trzech na OIOM-ie - powiedział w Porannej Loży Radiowej Dariusz Madera, dyrektor… » więcej 2021-07-26, godz. 08:30 Skończyli remontować drogi, już szykują się do przyszłorocznych prac Gmina Izbicko zakończyła zaplanowane na ten rok remonty i przebudowy dróg gminnych. Nie oznacza to, że urzędnicy do końca roku nie będą się zajmować… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »