Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-15, 21:00 Autor: Katarzyna Doros

Rocznie studenci zostawiają w Opolu blisko 150 milionów złotych

Opolscy studenci [fot. Katarzyna Doros]
Opolscy studenci [fot. Katarzyna Doros]
studenci w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
studenci w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Studenci, którzy przyjeżdżają kształcić się na opolskich uczelniach zostawiają rocznie w Opolu około 150 milionów złotych. Tak wynika z badań, które przeprowadziła dr Diana Rokita-Poskart z Politechniki Opolskiej. Ich celem było sprawdzenie ekonomicznego wpływu istnienia uczelni na miasto. W badaniach wzięli udział m.in. opolscy przedsiębiorcy oraz studenci opolskich uczelni.
- Średnio miesięcznie student wydaje na życie w Opolu około 930 złotych, w zależności od tego czy dojeżdża lub tutaj mieszka - mówi dr Diana Rokita-Poskart z Wydziału Ekonomii i Zarządzania na Politechnice Opolskiej. - Z badań, które prowadziłam wynika, że studenci, którzy przyjechali do Opola na studia, zostawiają około 150 milionów złotych rocznie. Są to środki, które bezpośrednio trafiają do uczelni wyższych. To np. opłaty za czesne czy opłaty za akademiki, ale część z tych pieniędzy trafia bezpośrednio do lokalnych przedsiębiorstw, bowiem studenci wydatkują przywiezione ze sobą z domu albo zarobione w Opolu pieniądze na wynajem kwater prywatnych, na żywność, na usługi rozrywkowe.

Z przeprowadzonych badań wynika, że najwięcej studenci wydają rocznie na zakupy nie tylko żywnościowe, to także zakupy odzieży czy kosmetyków. W sumie około 61 milionów złotych w skali roku akademickiego. - Blisko połowa tej kwoty jest wydawana na wynajmowanie prywatnych kwater - dodaje dr Diana Rokita-Poskart.

Pandemia koronawirusa i przedłużająca się nauka zdalna sprawiają, że życie studenckie nieco się zmieniło. Żacy mniej wydają na dojazdy, nie kserują notatek, część zrezygnowała z wynajmu pokoju.

- Nie wydajemy już pieniędzy np. na kawę czy kanapkę między zajęciami. Nie widzimy się, nie kserujemy od siebie różnych materiałów. Nie przemieszczamy się, więc mniej wydajemy na dojazdy - mówi Alicja, studentka prawa II roku na UO.

- Jesteśmy skazani na samotność, bo większość znajomych zdecydowała się na pozostanie w swoich miejscowościach ze względu na oszczędność - dodaje studentka I roku.

- Bardzo dużo osób zrezygnowało z wynajmu stancji i wróciło w lokalne strony - mówi Anna.

Według badań dr Diany Rokity-Poskart, co czwarty student pochodzący z Opolszczyzny i co ósmy z innego województwa zamierza pracować w Opolu. - Gdyby te plany się zrealizowały, miasto mogłoby zyskać rocznie około 1350 dodatkowych mieszkańców i 1700 nowych pracowników.
dr Diana Rokita-Poskart
studenci

Wiadomości z regionu

2022-09-24, godz. 19:58 Są pieniądze na podwyżki dla pracowników i projekt. Ministerialne wsparcie dla Politechniki Opolskiej Dwa czeki, opiewające na niemal milion złotych każdy, przekazał Politechnice Opolskiej minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek. » więcej 2022-09-24, godz. 18:54 3 miliony złotych z resortu nauki dla UO. Minister Przemysław Czarnek zapowiada wsparcie prac archeologicznych w Katedrze… 3 miliony złotych na dalsze prace archeologiczne w Katedrze Opolskiej otrzyma prawdopodobnie Uniwersytet Opolski. Zapowiedział to prof. Przemysław Czarnek… » więcej 2022-09-24, godz. 18:05 Od wtorku wraca stała organizacja ruchu na A4. To finał pełnego remontu trasy We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-24, godz. 18:00 Tragiczny finał poszukiwań zaginionej osoby w Praszce Od piątku praszkowska policja i straż pożarna poszukiwały 73-letneigo mieszkańca miejscowości. Zaginięcie mężczyzny zgłosił jego pasierb. » więcej 2022-09-24, godz. 16:00 Rycerskie prezentacje w centrum Opola. Spotkanie ze średniowieczem Wehikułem czasu do średniowiecza można cofnąć się podczas Festiwalu Piastowskiego przed Zamkiem Górnym w Opolu. » więcej 2022-09-24, godz. 15:16 Chętnych nie brakowało. Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [ZDJĘCIA] Dużym zainteresowaniem cieszył się 'Dzień serca' w Opolu. Na placu Kopernika można było skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji oraz warsztatów zdrowego… » więcej 2022-09-24, godz. 15:15 Wczoraj absolwent, dziś już kapral rezerwy. Promocje w 10. BLog [FILM, ZDJĘCIA] 22 studentów z całej Polski przyjęło promocje na stopień kaprala rezerwy w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Absolwenci Legii Akademickiej najpierw musieli… » więcej 2022-09-24, godz. 14:06 To egzamin, który może zadecydować o całym życiu zawodowym. Absolwenci prawa zdają na aplikacje 19 mieszkańców województwa podeszło do corocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Tu do wyboru jest aplikacja, adwokacka, radcowska, notarialna… » więcej 2022-09-24, godz. 14:00 Pijany kierowca rajd osobówką zakończył tuż przed murem, wcześniej zniszczył ogrodzenie Do zdarzenia z udziałem pijanego kierowcy doszło w piątkowy wieczór w Ozimku, przy ul. Wyzwolenia. Jak przekazał nam dyżurny Komendy Miejskiej Policji w… » więcej 2022-09-24, godz. 13:16 "Budowlańcy" udzielają rad. W Oleśnie, Strzelcach Opolskich i Kędzierzynie-Koźlu można skorzystać z bezpłatnych… Trzy punkty konsultacyjne działają dzisiaj (24.09) w ramach drugiej edycji Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa. Jeszcze do 16:00 można skorzystać z bezpłatnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »