Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-15, 21:00 Autor: Katarzyna Doros

Rocznie studenci zostawiają w Opolu blisko 150 milionów złotych

Opolscy studenci [fot. Katarzyna Doros]
Opolscy studenci [fot. Katarzyna Doros]
studenci w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
studenci w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Studenci, którzy przyjeżdżają kształcić się na opolskich uczelniach zostawiają rocznie w Opolu około 150 milionów złotych. Tak wynika z badań, które przeprowadziła dr Diana Rokita-Poskart z Politechniki Opolskiej. Ich celem było sprawdzenie ekonomicznego wpływu istnienia uczelni na miasto. W badaniach wzięli udział m.in. opolscy przedsiębiorcy oraz studenci opolskich uczelni.
- Średnio miesięcznie student wydaje na życie w Opolu około 930 złotych, w zależności od tego czy dojeżdża lub tutaj mieszka - mówi dr Diana Rokita-Poskart z Wydziału Ekonomii i Zarządzania na Politechnice Opolskiej. - Z badań, które prowadziłam wynika, że studenci, którzy przyjechali do Opola na studia, zostawiają około 150 milionów złotych rocznie. Są to środki, które bezpośrednio trafiają do uczelni wyższych. To np. opłaty za czesne czy opłaty za akademiki, ale część z tych pieniędzy trafia bezpośrednio do lokalnych przedsiębiorstw, bowiem studenci wydatkują przywiezione ze sobą z domu albo zarobione w Opolu pieniądze na wynajem kwater prywatnych, na żywność, na usługi rozrywkowe.

Z przeprowadzonych badań wynika, że najwięcej studenci wydają rocznie na zakupy nie tylko żywnościowe, to także zakupy odzieży czy kosmetyków. W sumie około 61 milionów złotych w skali roku akademickiego. - Blisko połowa tej kwoty jest wydawana na wynajmowanie prywatnych kwater - dodaje dr Diana Rokita-Poskart.

Pandemia koronawirusa i przedłużająca się nauka zdalna sprawiają, że życie studenckie nieco się zmieniło. Żacy mniej wydają na dojazdy, nie kserują notatek, część zrezygnowała z wynajmu pokoju.

- Nie wydajemy już pieniędzy np. na kawę czy kanapkę między zajęciami. Nie widzimy się, nie kserujemy od siebie różnych materiałów. Nie przemieszczamy się, więc mniej wydajemy na dojazdy - mówi Alicja, studentka prawa II roku na UO.

- Jesteśmy skazani na samotność, bo większość znajomych zdecydowała się na pozostanie w swoich miejscowościach ze względu na oszczędność - dodaje studentka I roku.

- Bardzo dużo osób zrezygnowało z wynajmu stancji i wróciło w lokalne strony - mówi Anna.

Według badań dr Diany Rokity-Poskart, co czwarty student pochodzący z Opolszczyzny i co ósmy z innego województwa zamierza pracować w Opolu. - Gdyby te plany się zrealizowały, miasto mogłoby zyskać rocznie około 1350 dodatkowych mieszkańców i 1700 nowych pracowników.
dr Diana Rokita-Poskart
studenci

Wiadomości z regionu

2021-09-18, godz. 22:00 Raport dnia: 17 nowych zakażeń w regionie. Badania przeprowadzone w USA wskazują na wysoką skuteczność szczepionek… W ciągu ostatniej doby u 17 mieszkańców regionu potwierdzono obecność koronawirusa. W tym czasie w naszym województwie nie odnotowano z kolei żadnego zgonu… » więcej 2021-09-18, godz. 21:15 W Kruszynie ponownie wybierano najlepszą potrawę kresową. Tym razem serca jurorów podbiły gołąbki z kaszą gryc… 24 dania gościły na stołach Wojewódzkiego Konkursu na Potrawę Kresową, który już po raz 6. odbył się w Kruszynie w gminie Skarbimierz. » więcej 2021-09-18, godz. 18:50 W Starym Grodkowie upamiętniono żołnierzy NSZ pomordowanych 75 lat temu przez komunistów. "Ci ludzie zbliżyli nas… Na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem uczczono pamięć podkomendnych mjr. Henryka Flamego. Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych zostali tam pomordowani 75… » więcej 2021-09-18, godz. 17:30 Ruszył Jarmark Franciszkański. W centrum Opola ograniczenia w ruchu W Opolu ruszył tradycyjny XXI Jarmark Franciszkański. Są stoiska z lokalnymi produktami, także tymi przygotowanymi przez ojców franciszkanów. » więcej 2021-09-18, godz. 16:00 Społecznicy posprzątali okolice kąpieliska Bolko. "Ludziom brakuje świadomości i rzucają śmieci, gdzie popadnie" Kilkanaście worków odpadów zebrano w czasie dzisiejszej (18.09) akcji sprzątania terenu wokół kąpieliska Bolko w Opolu. » więcej 2021-09-18, godz. 15:30 "Naszym obowiązkiem jest tu przyjeżdżać". Uroczystości upamiętniające pomordowanych 75 lat temu żołnierzy NSZ… Przed krzyżem brzozowym na terenie dawnego majątku Scharfenberg w Malerzowicach Wielkich rozpoczęły się dziś przed południem (18.09) uroczystości upamiętniające… » więcej 2021-09-18, godz. 15:15 Nowi policjanci ślubowali w Opolu. Przed nimi jeszcze szkolenie W Komendzie Miejskiej Policji w Opolu odbyło się ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy. Rekruci, zanim trafią do służby, odbędą przeszkolenie, dzięki… » więcej 2021-09-18, godz. 15:00 Spore zainteresowanie akcją opolskiego NFZ adresowaną do najmłodszych i ich rodziców. "Mamy spokój, gdy wiemy, że… Spore zainteresowanie pierwszą edycją Krainy Zdrowych Dzieci, organizowaną przez opolski NFZ. W ramach dzisiejszej (18.09) akcji można było bez wcześniejszej… » więcej 2021-09-18, godz. 13:00 Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie zajęło III miejsce w regionalnym konkursie "Lodołamacze 2021" Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie zajęło III miejsce w regionalnym konkursie 'Lodołamacze 2021' w dwóch kategoriach: instytucja i otwarty rynek. Statuetki… » więcej 2021-09-18, godz. 13:00 Opolski Rajd Rowerowy przejedzie ulicami stolicy regionu. W niedzielę także piknik sportowo-rekreacyjny W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w niedzielę 19 września ulicami stolicy regionu przejedzie II Opolski Rajd Rowerowy. Wydarzeniu towarzyszyć… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »