Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-10, 16:44 Autor: Katarzyna Doros

Szpital Wojewódzki i Kliniczne Centrum Ginekologii nie ograniczą planowych zabiegów. W USK zalecenia NFZ będą stosowane, ale po decyzji lekarzy

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca szpitalom ograniczenia lub zawieszenie wykonywania zabiegów planowych. To reakcja na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem w kraju. Jak tłumaczy NFZ, wszystko po to, aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala. Ograniczone mogą być m.in. duże zabiegi korekcyjne kręgosłupa, zabiegi wewnątrzczaszkowe czy usunięcia nerek.
Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu zapewnia, że na razie zabiegi nie będą odwoływane, a lekarze będą bacznie obserwować sytuację epidemiczną. - Już teraz trafia do nas więcej osób w ciężkim stanie z dużym pogorszeniem zdrowia - mówi. - Obecnie nie ma powodów, żeby ograniczać przyjęcia osób, które są chore na inne schorzenia niż COVID-19. W ich przypadku odwoływanie przyjęć zagraża ich zdrowiu czy w dłuższej perspektywie może nawet i życiu. Trzeba pamiętać, że jest utrudniony dostęp do fizycznej wizyty u lekarza POZ i wielu specjalistów. Teleporada może służyć do wypisania recepty, ale na pewno nie do diagnostyki.

- Zalecenia NFZ będą stosowane, ale lekarze będą brać pod uwagę stan zdrowia każdego pacjenta - mówi Edyta Hanszke-Lodzińska, rzecznika Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Przyjmujemy zalecenia centrali NFZ dotyczące ograniczenia do minimum lub czasowego zawieszenia udzielenia świadczeń wykonywanych planowo. Równocześnie musimy mieć na uwadze bezpieczeństwo pacjentów zaplanowanych do zabiegów na naszych oddziałach. W każdym przypadku decyzję o przyjęciu w wyznaczonym terminie lub przesunięciu tego terminu będzie podejmował lekarz. Podkreślę, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu jako jedyna publiczna placówka w województwie opolskim zapewnia opiekę medyczną np. w zakresie kardiochirurgii czy chirurgii naczyniowej.

Zalecenia ograniczenia lub wstrzymania przyjęć planowych nie dotyczą pacjentów onkologicznych, co oznacza, że w Opolskim Centrum Onkologii nic się nie zmieni.

Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu także nie planuje zmiany terminów zaplanowanych wcześniej zabiegów.

- Aktualnie nie planujemy ograniczenia ani przesuwania terminów przeprowadzania zaplanowanych wcześniej zabiegów i operacji. Histerotomia wykonywana w naszej placówce co prawda znajduje się na liście zabiegów wymienionych przez ministra zdrowia, jednak jest ona operacją przeprowadzaną również ze wskazań onkologicznych, które nie mogą być przesunięte w czasie. W Klinicznym Centrum wykonywane są liczne, także nieplanowane zabiegi oraz operacje ratujące życie i zdrowie pacjentek (m.in. w przypadku zdiagnozowania ciąży pozamacicznej, pęknięcia torbieli jajników, skrętu przydatków), a także zabiegi związane z ciążą i porodem, które absolutnie nie mogą być odkładane. W związku z powyższym musimy dysponować kompletną obsadą personelu medycznego, gdyż tylko w ten sposób możemy wziąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo zdrowotne hospitalizowanych pacjentów - mówi Iwona Nawrot-Szczepanik, rzecznik prasowy szpitala.

Przypomnijmy, że od 15 marca opolski szpital tymczasowy do 50 ma zwiększyć bazę dostępnych łóżek dla pacjentów z COVID-19.
Szpital Wojewódzki i Kliniczne Centrum Ginekologii nie ograniczą planowych zabiegów. W USK zalecenia NFZ będą stosowane, ale po decyzji lekarzy

Wiadomości z regionu

2023-12-06, godz. 21:15 Mikołajki na lodzie. Wielkie ślizganie na opolskim "Toropolu" 'Lodowe Mikołajki jak z bajki' pod takim hasłem odbyła się dziś (6.12) impreza na opolskim 'Toropolu'. Wydarzenie rozpoczęło się pokazem łyżwiarskim… » więcej 2023-12-06, godz. 20:30 Obwodnica Zawady: wojewoda czuje niedosyt, a dla miasta ważne są dwie kwestie Brak wypracowania społecznie akceptowalnego wariantu, istotny wzrost kosztów i brak zaangażowania inwestycyjnego ze strony władz Opola. Tak Ministerstwo Infrastruktury… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 "Święta są idealną okazją, żeby to zrobić". Studenci rejestrują się w bazie Fundacji DKMS [ZDJĘCIA] Ratują życie osób chorych na nowotwory krwi. Studenci rejestrują potencjalnych dawców szpiku na Uniwersytecie Opolskim i Politechnice Opolskiej w ramach akcji… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 Kluczbork: czujny policjant po służbie zatrzymał poszukiwanego Kluczborski policjant w dniu wolnym od pracy zatrzymał poszukiwanego mężczyznę, który nie stawił się do więzienia. » więcej 2023-12-06, godz. 19:00 Zwierzę to zły pomysł na prezent. "Zawsze się to na nim odbija" Zwierzątko w prezencie? Tylko pluszowe. Nadchodzące święta, podobnie jak wakacje, to czas, gdy w schroniskach przybywa kotów i psów. » więcej 2023-12-06, godz. 18:30 Mieli sprzedawać narkotyki uczniom podstawówki w Głogówku Co najmniej trzy lata więzienia grożą czwórce mieszkańców gminy Głogówek, którzy zostali oskarżeni o sprzedaż narkotyków nieletnim. Przed Sądem Okręgowym… » więcej 2023-12-06, godz. 18:29 Pięć setów w hali Azoty. Siatkarze ZAKSY przegrywają z Bogdanką Siatkarze kędzierzyńskiej ZAKSY bez kolejnego ligowego zwycięstwa na koncie. W meczu 10. kolejki PlusLigi trójkolorowi po pięciosetowej batalii przegrali… » więcej 2023-12-06, godz. 17:30 Archiwum Państwowe w Opolu świętuje 70-lecie. "To już nie jest miejsce, w którym przechowuje się dokumenty" Opolskie Archiwum Państwowe ma 70 lat. W Studenckim Centrum Kultury odbyła się dziś (6.12) gala z tej okazji. Siedem dekad funkcjonowania placówki zaprezentowano… » więcej 2023-12-06, godz. 16:30 Kolejny etap naboru w ramach budżetu obywatelskiego Nysy. Jakie projekty zakwalifikowano? Dwa projekty: modernizacja boiska wielofunkcyjnego przy ul. Poznańskiej oraz oświetlenie wsi Jędrzychów przeszły do dalszego etapu naboru do budżetu obywatelskiego… » więcej 2023-12-06, godz. 16:00 Budowlańcy wjechali na posesję, ale czy mogli? Radio Opole interweniuje Na zakres prowadzonych prac skarżą się mieszkańcy opolskiej wyspy Pasieka, których dom sąsiaduje z przebudowywanym wiaduktem przy ul. Powstańców Śląskich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »