Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-10, 16:44 Autor: Katarzyna Doros

Szpital Wojewódzki i Kliniczne Centrum Ginekologii nie ograniczą planowych zabiegów. W USK zalecenia NFZ będą stosowane, ale po decyzji lekarzy

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca szpitalom ograniczenia lub zawieszenie wykonywania zabiegów planowych. To reakcja na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem w kraju. Jak tłumaczy NFZ, wszystko po to, aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala. Ograniczone mogą być m.in. duże zabiegi korekcyjne kręgosłupa, zabiegi wewnątrzczaszkowe czy usunięcia nerek.
Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu zapewnia, że na razie zabiegi nie będą odwoływane, a lekarze będą bacznie obserwować sytuację epidemiczną. - Już teraz trafia do nas więcej osób w ciężkim stanie z dużym pogorszeniem zdrowia - mówi. - Obecnie nie ma powodów, żeby ograniczać przyjęcia osób, które są chore na inne schorzenia niż COVID-19. W ich przypadku odwoływanie przyjęć zagraża ich zdrowiu czy w dłuższej perspektywie może nawet i życiu. Trzeba pamiętać, że jest utrudniony dostęp do fizycznej wizyty u lekarza POZ i wielu specjalistów. Teleporada może służyć do wypisania recepty, ale na pewno nie do diagnostyki.

- Zalecenia NFZ będą stosowane, ale lekarze będą brać pod uwagę stan zdrowia każdego pacjenta - mówi Edyta Hanszke-Lodzińska, rzecznika Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Przyjmujemy zalecenia centrali NFZ dotyczące ograniczenia do minimum lub czasowego zawieszenia udzielenia świadczeń wykonywanych planowo. Równocześnie musimy mieć na uwadze bezpieczeństwo pacjentów zaplanowanych do zabiegów na naszych oddziałach. W każdym przypadku decyzję o przyjęciu w wyznaczonym terminie lub przesunięciu tego terminu będzie podejmował lekarz. Podkreślę, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu jako jedyna publiczna placówka w województwie opolskim zapewnia opiekę medyczną np. w zakresie kardiochirurgii czy chirurgii naczyniowej.

Zalecenia ograniczenia lub wstrzymania przyjęć planowych nie dotyczą pacjentów onkologicznych, co oznacza, że w Opolskim Centrum Onkologii nic się nie zmieni.

Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu także nie planuje zmiany terminów zaplanowanych wcześniej zabiegów.

- Aktualnie nie planujemy ograniczenia ani przesuwania terminów przeprowadzania zaplanowanych wcześniej zabiegów i operacji. Histerotomia wykonywana w naszej placówce co prawda znajduje się na liście zabiegów wymienionych przez ministra zdrowia, jednak jest ona operacją przeprowadzaną również ze wskazań onkologicznych, które nie mogą być przesunięte w czasie. W Klinicznym Centrum wykonywane są liczne, także nieplanowane zabiegi oraz operacje ratujące życie i zdrowie pacjentek (m.in. w przypadku zdiagnozowania ciąży pozamacicznej, pęknięcia torbieli jajników, skrętu przydatków), a także zabiegi związane z ciążą i porodem, które absolutnie nie mogą być odkładane. W związku z powyższym musimy dysponować kompletną obsadą personelu medycznego, gdyż tylko w ten sposób możemy wziąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo zdrowotne hospitalizowanych pacjentów - mówi Iwona Nawrot-Szczepanik, rzecznik prasowy szpitala.

Przypomnijmy, że od 15 marca opolski szpital tymczasowy do 50 ma zwiększyć bazę dostępnych łóżek dla pacjentów z COVID-19.
Szpital Wojewódzki i Kliniczne Centrum Ginekologii nie ograniczą planowych zabiegów. W USK zalecenia NFZ będą stosowane, ale po decyzji lekarzy

Wiadomości z regionu

2021-08-05, godz. 21:10 Od początku sierpnia do szpitala tymczasowego w CWK w Opolu przyjęto dwóch pacjentów z COVID-19 Od początku sierpnia do szpitala tymczasowego w CWK w Opolu przyjęto dwóch zaledwie pacjentów z COVID-19. Obecnie w placówce hospitalizowanych jest sześć… » więcej 2021-08-05, godz. 21:00 Nyska PWSZ będzie szkolić przyszłych urzędników. Uczelnia zwiększa także zakres kształcenia na wydziale jazzu Nyska uczelnia rozszerza zakres swojej działalności. Wraz z nowym rokiem akademickim rozpocznie kształcenie na nowym kierunku, a także uruchomi studia II stopnia… » więcej 2021-08-05, godz. 20:20 IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne. Na Opolszczyźnie może spaść do 65 litrów wody na m2 Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenia 2. i 1. stopnia dla województw podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz wschodniej… » więcej 2021-08-05, godz. 20:00 Areszt tymczasowy dla podejrzanego o włamanie do Tesco w Kędzierzynie-Koźlu. Mężczyzna odpowie w warunkach multir… 41-letni Rafał J. podejrzany o włamanie do remontowanego budynku Tesco przy ul. Głubczyckiej w Kędzierzynie-Koźlu trafił na trzy miesiące do tymczasowego… » więcej 2021-08-05, godz. 19:55 Raport dnia: blisko 180 nowych zakażeń w kraju, w tym 3 na Opolszczyźnie [INFOGRAFIKA] 3 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzono dzisiaj (05.08) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia w codziennym komunikacie poinformowało o 176 nowych infekcjach… » więcej 2021-08-05, godz. 18:20 Paczkowski Dom Kata musi przejść remont. Miasto szuka też pieniędzy na odbudowę ścieżki widokowej na szczycie dawnych… Paczków szykuje się do remontu Domu Kata. Miasto szuka także pieniędzy na odtworzenie ścieżki widokowej wiodącej po szczycie murów obronnych. » więcej 2021-08-05, godz. 18:15 "Most grozi zapadnięciem, nawet pod ciężarem człowieka". Żelazny most w Ozimku będzie miał nową nawierzchnię Zabytkowy żelazny most wiszący w Ozimku będzie ponownie remontowany. Chodzi o wymianę jego 'nawierzchni', czyli drewnianej dyliny. Takie zalecenie wydał po… » więcej 2021-08-05, godz. 17:10 Brali kredyty na swoich klientów? Po 10 latach śledztwa w sądzie ruszył proces pięciu oskarżonych Po 10 latach śledztwa ruszył proces pięciu osób oskarżonych o kradzież tożsamości i wyłudzenia kredytów, o których klienci nie mieli pojęcia. Według… » więcej 2021-08-05, godz. 17:00 Mieszkańcy Domecka zaniepokojeni mężczyzną, który w nocy pojawia się na posesjach. Chcą zgłosić sprawę polic… Nieproszony gość na prywatnych posesjach, a tym samym nocne szczekanie psów, które alarmują swoich domowników. Tak w skrócie wyglądała ubiegła noc w… » więcej 2021-08-05, godz. 15:20 Opolszczyzna na drodze pielgrzymów różnych diecezji. "Człowiek po pielgrzymce nie wraca do domu taki sam" Rozpoczął się sierpień, a wraz z nim sezon pielgrzymek na Jasną Górę. Przez Opolszczyznę przechodzą obecnie reprezentanci aż trzech diecezji: legnickiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »