Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-10, 16:44 Autor: Katarzyna Doros

Szpital Wojewódzki i Kliniczne Centrum Ginekologii nie ograniczą planowych zabiegów. W USK zalecenia NFZ będą stosowane, ale po decyzji lekarzy

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca szpitalom ograniczenia lub zawieszenie wykonywania zabiegów planowych. To reakcja na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem w kraju. Jak tłumaczy NFZ, wszystko po to, aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala. Ograniczone mogą być m.in. duże zabiegi korekcyjne kręgosłupa, zabiegi wewnątrzczaszkowe czy usunięcia nerek.
Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu zapewnia, że na razie zabiegi nie będą odwoływane, a lekarze będą bacznie obserwować sytuację epidemiczną. - Już teraz trafia do nas więcej osób w ciężkim stanie z dużym pogorszeniem zdrowia - mówi. - Obecnie nie ma powodów, żeby ograniczać przyjęcia osób, które są chore na inne schorzenia niż COVID-19. W ich przypadku odwoływanie przyjęć zagraża ich zdrowiu czy w dłuższej perspektywie może nawet i życiu. Trzeba pamiętać, że jest utrudniony dostęp do fizycznej wizyty u lekarza POZ i wielu specjalistów. Teleporada może służyć do wypisania recepty, ale na pewno nie do diagnostyki.

- Zalecenia NFZ będą stosowane, ale lekarze będą brać pod uwagę stan zdrowia każdego pacjenta - mówi Edyta Hanszke-Lodzińska, rzecznika Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Przyjmujemy zalecenia centrali NFZ dotyczące ograniczenia do minimum lub czasowego zawieszenia udzielenia świadczeń wykonywanych planowo. Równocześnie musimy mieć na uwadze bezpieczeństwo pacjentów zaplanowanych do zabiegów na naszych oddziałach. W każdym przypadku decyzję o przyjęciu w wyznaczonym terminie lub przesunięciu tego terminu będzie podejmował lekarz. Podkreślę, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu jako jedyna publiczna placówka w województwie opolskim zapewnia opiekę medyczną np. w zakresie kardiochirurgii czy chirurgii naczyniowej.

Zalecenia ograniczenia lub wstrzymania przyjęć planowych nie dotyczą pacjentów onkologicznych, co oznacza, że w Opolskim Centrum Onkologii nic się nie zmieni.

Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu także nie planuje zmiany terminów zaplanowanych wcześniej zabiegów.

- Aktualnie nie planujemy ograniczenia ani przesuwania terminów przeprowadzania zaplanowanych wcześniej zabiegów i operacji. Histerotomia wykonywana w naszej placówce co prawda znajduje się na liście zabiegów wymienionych przez ministra zdrowia, jednak jest ona operacją przeprowadzaną również ze wskazań onkologicznych, które nie mogą być przesunięte w czasie. W Klinicznym Centrum wykonywane są liczne, także nieplanowane zabiegi oraz operacje ratujące życie i zdrowie pacjentek (m.in. w przypadku zdiagnozowania ciąży pozamacicznej, pęknięcia torbieli jajników, skrętu przydatków), a także zabiegi związane z ciążą i porodem, które absolutnie nie mogą być odkładane. W związku z powyższym musimy dysponować kompletną obsadą personelu medycznego, gdyż tylko w ten sposób możemy wziąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo zdrowotne hospitalizowanych pacjentów - mówi Iwona Nawrot-Szczepanik, rzecznik prasowy szpitala.

Przypomnijmy, że od 15 marca opolski szpital tymczasowy do 50 ma zwiększyć bazę dostępnych łóżek dla pacjentów z COVID-19.
Szpital Wojewódzki i Kliniczne Centrum Ginekologii nie ograniczą planowych zabiegów. W USK zalecenia NFZ będą stosowane, ale po decyzji lekarzy

Wiadomości z regionu

2021-04-12, godz. 16:45 Diego, Atos i Portos zaprezentowali się w opolskim zoo. Mają do dyspozycji własne M z oczkiem wodnym [FILM, ZJĘCIA] Można już odwiedzać nowych mieszkańców opolskiego zoo. Tygrys Diego i dwaj lwi bracia Atos i Portos dziś (12.04) oficjalnie zaprezentowali się w nowym pawilonie… » więcej 2021-04-12, godz. 16:31 W OCR w Korfantowie będą leczyć chorych na COVID-19, ale tych, którzy już nie zarażają. To oznacza wstrzymanie przyjęć… W Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie będą leczyć się chorzy na COVID-19. Takie są ustalenia po rozmowach wojewody z marszałkiem województwa. -… » więcej 2021-04-12, godz. 16:30 Uwaga kierowcy! Zamknięcie przejazdu kolejowego w Raszowej We wtorek, środę i czwartek (13, 14 i 15.04) zamknięty będzie przejazd kolejowy w ciągu drogi powiatowej łączącej Raszową w gminie Leśnica z Kędzierzynem-Koźlem… » więcej 2021-04-12, godz. 15:30 Zderzenie audi z busem w Opolu Około 12.45 na skrzyżowaniu ulic Luboszyckiej i Nysy Łużyckiej oraz Batalionów Chłopskich bus uderzył w tył osobowego audi. » więcej 2021-04-12, godz. 14:45 Kupił konsolę, dostał toster. Oszuści on-line działają cały czas Kupił w sieci konsolę, a dostał... toster. Sprzedawała zabawki po dziecku, straciła prawie 1600 zł. To tylko dwa przykłady osób oszukanych ostatnio na… » więcej 2021-04-12, godz. 14:30 Alkohol i nadmierna prędkość - w weekend na opolskich drogach policja zatrzymała kierowców rażąco łamiących p… Prudniccy policjanci w miniony weekend zatrzymali trzech kierowców, którzy w rażący sposób naruszyli przepisy drogowe. Niechlubnym rekordzistą okazał się… » więcej 2021-04-12, godz. 14:00 Proponował małoletniej seks przez internet. Prokuratura przedstawiła akt oskarżenia Elektroniczna korupcja seksualna osoby małoletniej - taki zarzut usłyszał mieszkaniec jednej z wiosek w gminie Strzelce Opolskie. Akt oskarżenia trafił już… » więcej 2021-04-12, godz. 13:26 Nie żyje Artur Tomala. Burmistrz Gorzowa Śląskiego bardzo ciężko przechodził zakażenie koronawirusem Nie żyje Artur Tomala, burmistrz Gorzowa Śląskiego. Samorządowiec zakaził się koronawirusem na początku marca. » więcej 2021-04-12, godz. 13:26 Uwaga na oszustwa "na kryptowaluty". Mieszkanka Opola zamiast zarobić, straciła blisko 300 tys. złotych 2 kwietnia do komisariatu policji w Opolu zgłosiła się 65-latka mówiąc, że z jej konta skradziono blisko 300 tysięcy złotych. Dzień wcześniej do mieszkanki… » więcej 2021-04-12, godz. 12:00 Raport MZ: ponad 12 tysięcy zakażeń koronawirusem w kraju i blisko 300 w województwie opolskim [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że minionej doby w kraju koronawirusem zakaziło się 12 013 osób. Na Opolszczyźnie odnotowano 293 nowe infekcje. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »