Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-26, 14:20 Autor: Grzegorz Frankowski

Charbielin uczcił pamięć więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, którzy zginęli w Marszach Śmierci. "Te szlaki są naznaczone krwią"

Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Ofiarom Marszu Śmierci - Charbielin
W budynku szkoły w Charbielinie w gminie Głuchołazy odsłonięto dzisiaj (25.02) tablicę pamiątkową poświęconą Ofiarom Marszu Śmierci w 76. rocznicę tego tragicznego wydarzenia. W styczniu 1945 roku Niemcy uciekając przed zbliżającą się Armią Czerwoną rozpoczęli ewakuację obozu koncentracyjnego KL Auschwitz i jego podobozów. Około 56 tys. więźniów zostało skierowanych w głąb Rzeszy. W kilkutygodniowych Marszach Śmierci życie straciło co najmniej 9 tys. osób. W miejscowości Charbielin zamordowano bestialsko według różnych źródeł 10 lub 11 więźniów.
- Przez Charbielin przebiegało kilka szlaków Marszów Śmierci – tłumaczy dr Paweł Szymkowicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz. - Historycy szacują, że w okolicach Głuchołaz przeszło co najmniej dziewięć szlaków z udziałem kilku tysięcy osób. Na terenie gminy do tej pory ekshumowano szczątki około 250 osób. Tutaj w Charbielinie pochowanych jest 11 osób, które zginęły najprawdopodobniej w końcówce stycznia 1945 roku. Zginęły zamordowane przez strażników, przez esesmanów, którzy te osoby konwojowali. Wiemy to po ranach, które są opisane w protokołach ekshumacyjnych.

- Pełnej prawdy na temat tych tragicznych wydarzeń nie dowiemy się już nigdy, z tego względu, że brakuje dokumentacji, ale cały czas prowadzimy badania i przede wszystkim pamiętamy o wszystkich, którzy wtedy zginęli – mówi Mirosław Leśniewski z opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. - Szlaki tych przejść naznaczone są krwią, cierpieniem tych ludzi, bestialstwem oprawców. Wachmani mordowali tych ludzi, tak jak tutaj w Charbielinie wiemy, że około czterech osób z dziesięciu, które zostały zamordowane, przyczyną ich śmierci było zmiażdżenie czaszki. To brzmi okrutnie. Natomiast widać, że ci ludzie przeszli okrutne męki, zanim zmarli.

- Na naszym terenie jest kilka takich miejsc związanych z Marszem Śmierci, o każdym staramy się pamiętać - dodaje Edward Szupryczyński, burmistrz Głuchołaz. - Nie tylko pamiętamy u nas, ale też od kilku dobrych lat jest pamięć w Rogoźnicy. Mówimy tutaj o miejscu, do którego mieli dotrzeć więźniowie. Udajemy się tam, składamy symboliczne kwiaty. Historia była tragicznie - dramatyczna i oby się nie powtórzyła.

Historycy szacują, że w okolicach Głuchołaz przeszło co najmniej dziewięć szlaków Marszów Śmierci z udziałem kilku tysięcy osób. Na terenie gminy do tej pory ekshumowano szczątki blisko 250 ofiar.

- Tablica w Charbielinie jest już kolejną, którą odsłonięto na Opolszczyźnie. W przyszłości mają one utworzyć męczeński szlak, który przemierzali uczestnicy Marszów Śmierci przechodzących przez nasze województwo - mówi Jerzy Czerwiński senator Prawa i Sprawiedliwości, który jest jednym z inicjatorów upamiętniania tych tragicznych wydarzeń.

Dodajmy, że w odsłonięciu okolicznościowej tablicy poświęconej ofiarom Marszu Śmierci wzięli udział przedstawiciele parlamentu, senator Jerzy Czerwiński, przedstawiciele samorządu lokalnego oraz mieszkańcy Charbielina.

Organizatorem wydarzenia było Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu.
Paweł Szymkowicz
Mirosław Leśniewski
Edward Szupryczyński
Jerzy Czerwiński

Wiadomości z regionu

2021-04-17, godz. 21:30 Raport dnia: 351 nowych zakażeń i 9 zgonów w regionie. Opolski Toropol gotowy na pierwsze masowe szczepienia 351 nowych zachorowań i 9 zgonów wśród zakażonych koronawirusem. To bilans ostatniej doby pandemii na Opolszczyźnie. » więcej 2021-04-17, godz. 20:15 Zbierają opakowania po napojach, by kupić mundury dla młodych strażaków. W akcji pomagają mieszkańcy Otmuchowa Strażacy-ochotnicy z Otmuchowa prowadzą zbiórkę plastikowych butelek i aluminiowych puszek. W ten sposób jednostka chce zdobyć pieniądze na nowe mundury… » więcej 2021-04-17, godz. 20:00 Foodtrucki zaparkowały na rynku w Lewinie Brzeskim. "W ostatnim czasie brakuje takich wydarzeń" Kilkanaście stanowisk z ulicznym jedzeniem z całego świata gości od dziś (17.04) na rynku w Lewinie Brzeskim. To już drugi zlot foodtrucków w tym mieś… » więcej 2021-04-17, godz. 19:21 Zmarła opolska radna Danuta Sokołowska. O jej śmierci poinformował prezydent Arkadiusz Wiśniewski Nie żyje radna Opola Danuta Sokołowska. Informację o jej śmierci podał dziś (17.04) w mediach społecznościowych prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski. » więcej 2021-04-17, godz. 19:15 Nysa chce rozbudować kolejne przedszkole w gminie. Inwestycja pozwoliłaby zaspokoić wszystkie potrzeby w zakresie opieki… Władze Nysy planują rozbudowę kolejnego przedszkola. W ten sposób udałoby się rozwiązać problemy związane z opieką nad dziećmi w tej grupie wiekowe… » więcej 2021-04-17, godz. 18:15 Dwa tygodnie do turnieju rycerskiego w Biskupicach. Przygotowania trwają, ale ważne będzie ostateczne stanowisko sa… Trwają przygotowania do kolejnej edycji Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Biskupicach obok Byczyny. Przedsięwzięcie zaplanowano na majówkę (01-03… » więcej 2021-04-17, godz. 17:00 Ruszyły prace związane z utworzeniem sterylizatorni w namysłowskim szpitalu. Inwestycja będzie kosztować więcej… Namysłowskie starostwo rozstrzygnęło przetarg na utworzenie centralnej sterylizatorni w miejscowym szpitalu. Inwestycja będzie droższa, niż planowano, jednak… » więcej 2021-04-17, godz. 16:00 Wkrótce bus dowiezie seniorów i niepełnosprawnych do domu pobytu "Sancta Trinitas" w Gorzowie Śląskim Podopieczni Dziennego Domu Pomocy Caritas Diecezji Opolskiej 'Sancta Trinitas' w Gorzowie Śląskim doczekają się busa. Samochód dostosowany do transportu osób… » więcej 2021-04-17, godz. 16:00 Zachorowań mniej, ale oddziały covidowe nadal pełne. To efekt świąt wielkanocnych Zmniejsza się liczba zarażeń koronawirusem w regionie, ale znacznie wolniej spada liczba zajętych łóżek w szpitalach. Ci, którzy obecnie są przyjmowani… » więcej 2021-04-17, godz. 15:14 Zderzenie trzech aut w Dobrodzieniu. Jedna osoba poszkodowana Trzy samochody zderzyły się w Dobrodzieniu na ul. Edyty Stein. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »