Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-23, 18:15 Autor: Katarzyna Doros

W dobie pandemii depresja ujawnia się bardziej i szybciej. Dziś Światowy Dzień Walki z Depresją

W dobie pandemii depresja ujawnia się bardziej i szybciej. Dziś Światowy Dzień Walki z Depresją [fot. https://pixabay.com/pl]
W dobie pandemii depresja ujawnia się bardziej i szybciej. Dziś Światowy Dzień Walki z Depresją [fot. https://pixabay.com/pl]
Według szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia, w Polsce z depresją zmaga się nawet 4 miliony osób. Pandemia i długotrwała izolacja nasilają poczucie samotności, niepewność oraz społeczne zniechęcenie. Po niespełna roku od pojawienia się koronawirusa w Polsce psychologowie zgodnie podkreślają, że COVID-19 może być jedną z przyczyn zachorowań na depresję. Dziś (23.02) przypada Światowy Dzień Walki z Depresją.
- Depresja dotyka m.in. młodych osób, które muszą dostosować się do zmian prowadzonego dotychczas trybu życia. Cierpią też osoby starsze, od których izolowaliśmy się by chronić je przed zakażeniem koronawirusem - mówi psycholog Anna Malatyńska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Pandemia też się przyczyniła do może i nawet zaistnienia faktycznie depresji. Do wzrostu zachorowań. Po pacjentach też to widzę. Zaburzenia lękowe, ataki paniki, depresyjne. Każda grupa, z którą mam do czynienia zgłasza nasilenie objawów depresyjnych. Inaczej się to trochę objawia, ale jednak to każdego dotyka niezależnie od wieku.

- Z naszych obserwacji wynika, że przyczyny depresji w dobie pandemii mają dwojakie przyczyny. Z jednej strony jest to efekt uboczny choroby COVID-19, a z drugiej dokłada się do tego konieczność izolacji, konieczność zmiany trybu życia - dodaje Marek Drobik z Centrum Terapii Nerwic w Mosznej.

W związku z pandemią na Facebooku powstała grupa "Niewidzialna ręka", która m.in. pomaga znaleźć wsparcie dla osób dotkniętych depresją. - To, co możemy zrobić dla drugiej osoby, to nie powtarzanie, że wszystko będzie dobrze, a skupienie się na faktach - dodaje Anna Malatyńska. - Faktem jest na pewno to, że kiedyś pandemia minie, bo wszystko w życiu mija. Jak nie zwariować w tym czasie? Starać się skupiać na tym, na co mamy wpływ: zajęcie się dziećmi, wyjście z nimi na spacer, skupienie się na uporządkowaniu np. dokumentów w domu.

Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie na pierwszym miejscu wśród najczęstszych chorób na świecie.
Anna Malatyńska, Marek Drobik
Anna Malatyńska

Wiadomości z regionu

2021-02-24, godz. 22:07 Czy to koniec koalicji PO - PSL w regionie? Stanisław Rakoczy: "Zależy nam na podmiotowym traktowaniu PSL" 'Jeśli nic się nie zmieni, główny zarząd Polskiego Stronnictwa Ludowego rekomenduje ludowcom w regionie opuszczenie koalicji z Platformą Obywatelską'. Takie… » więcej 2021-02-24, godz. 20:46 PSL obradowało ws. zwolnienia Agnieszki Zagoli z zamku w Mosznej. "Sytuacja wymaga niezwłocznego wyjaśnienia z władzami… Czy Polskie Stronnictwo Ludowe wyjdzie z koalicji w sejmiku województwa opolskiego? Dziś (24.02) wieczorem zarząd wojewódzki PSL obradował nad sytuacją związaną… » więcej 2021-02-24, godz. 20:30 Raport dnia. W regionie 5 zgonów osób zarażonych koronawirusem i 108 nowych infekcji. Ponad 12 tysięcy zakażeń i… 5 zgonów osób zarażonych koronawirusem i 108 nowych infekcji potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (24.02)… » więcej 2021-02-24, godz. 19:38 Nysa chce sięgnąć po pieniądze w ramach nowego rządowego funduszu. Dotacja pozwoliłaby na pokrycie części kosztów… Nysa chce sięgnąć po pieniądze w ramach nowego rządowego programu. Dotacja pozwoliłaby pokryć część kosztów związanych z budową nowych mieszkań. » więcej 2021-02-24, godz. 15:49 "Trzecia fala koronawirusa się rozpędza." Usta i nos będziemy mogli zasłaniać tylko maseczkami. W jednym województwie… - Średnia dzienna zakażeń jest na poziomie 8 tysięcy przypadków, przed tygodniem było ich niecałe 6 tysięcy. Nastąpił przyrost obłożenia łóżek covidowych… » więcej 2021-02-24, godz. 15:45 Śmiertelne potrącenie pieszej na terenie RSP Koperniki. Z pierwszych ustaleń wynika, że za kierownicą auta siedziała… Dziś (24.04) kilka minut przed 14.00 na terenie Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Kopernikach, w powiecie nyskim, samochód osobowy potrącił kobietę. » więcej 2021-02-24, godz. 15:30 Opolanie chcą kupować żywność od lokalnych producentów. Sklep "Stragany Opolskie" jest chętnie odwiedzany Sklep z lokalną żywnością w stolicy regiony cieszy się coraz większą popularnością. 'Stragany Opolskie' są bardzo chętnie odwiedzane przez mieszkańców… » więcej 2021-02-24, godz. 14:52 "Pobożni" złodzieje okradli myjnię we Włodzieninie [FILM] Policja w Głubczycach poszukuje dwóch mężczyzn, którzy okradli stację benzynową we Włodzieninie. Właściciel myjni wycenił straty na ponad 5 tys. złotych… » więcej 2021-02-24, godz. 14:01 Plecak pozostawiony na tafli lodu postawił na nogi 20 strażaków i policję. Na szczęście nikt nie potrzebował po… Około 20 strażaków brało udział w akcji na zamarzniętym stawie na pograniczu powiatów nyskiego i brzeskiego. Powodem interwencji był znaleziony na tafli… » więcej 2021-02-24, godz. 13:59 Jeszcze na początku marca będą utrudnienia w ruchu w Sosnówce na DK 46 Kierowcy muszą spodziewać się utrudnień na tzw. bypassie w Sosnówce. To miejsce, gdzie jesienią tego roku poprzez budowany zjazd obwodnica Niemodlina połączy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »