Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-23, 15:40 Autor: Monika Matuszkiewicz

Lewica chce miejsc do organizowania zgromadzeń bez rejestracji. Ratusz odpowiada, że konieczna jest opinia służb

Zima w Opole [fot. M.Śmierciak]
Zima w Opole [fot. M.Śmierciak]
Archiwum: Strajk kobiet w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Archiwum: Strajk kobiet w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Paweł Kampa [fot.Maciej Wajler]
Paweł Kampa [fot.Maciej Wajler]
Opolscy działacze Lewicy chcą, aby w stolicy regionu były dwa miejsca, w których będzie możliwość organizacji zgromadzeń bez rejestracji. Miałyby one odbywać się na placu Wolności i Daszyńskiego. Wczoraj (22.02) złożyli w tej sprawie apel do prezydenta Opola. Ratusz nie wyklucza takiej możliwości, ale potrzebna jest opinia służb miejskich. Kolejną kwestią jest także obecna sytuacja pandemiczna.
- Chodzi nam o stworzenie takiej przestrzeni, która niezależnie od panujących obostrzeń daje możliwość mieszkańcom Opola wypowiadania się na tematy bieżące - mówi Paweł Kampa, pełnomocnik Nowej Lewicy w Opolu.

- Opole jest miastem wojewódzkim i liczy ponad 100 tysięcy mieszkańców. W takim mieście zawsze będzie potrzeba manifestowania swoich przekonań i poglądów. Wydaje nam się, że przy obecnych zakusach centralizacji władzy, takiego wszechobecnego panowania nad przekazem medialnym, to taka przestrzeń jest potrzebna.

Wcześniej taką możliwość organizowania zgromadzeń, bez konieczności zawiadomienia służb wprowadzili radni w Kędzierzynie-Koźlu. Jednak opolscy radni mają wątpliwości. Jak podkreśla Sławomir Batko, radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości, nadal powinna obowiązywać zasada zgłaszania każdego zgromadzenia.

- Moim zdaniem jest to bardzo dobra procedura. Ona przede wszystkim daje możliwość zabezpieczenia takiego zgromadzenia przez odpowiednie służby. Chodzi też przecież o bezpieczeństwo uczestników. Robienie tego typu wyjątków, biorąc jeszcze pod uwagę uzasadnienie, które wnioskodawcy przedstawili, to w mojej opinii jest kompletnie nieuzasadnione.

Jak dodaje Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego ratusza, wniosek zostanie dokładnie przeanalizowany, bo względy bezpieczeństwa są tutaj najważniejsze. Urząd będzie starał się o opinię służb medycznych, policji i straży pożarnej.

Co ważne, według aktualnych zasad bezpieczeństwa, w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Osoby biorące w nich udział mają obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz zachowania 1,5 metra odległości od innych. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.
Paweł Kampa
Sławomir Batko

Wiadomości z regionu

2021-02-24, godz. 20:46 PSL obradowało ws. zwolnienia Agnieszki Zagoli z zamku w Mosznej. "Sytuacja wymaga niezwłocznego wyjaśnienia z władzami… Czy Polskie Stronnictwo Ludowe wyjdzie z koalicji w sejmiku województwa opolskiego? Dziś (24.02) wieczorem zarząd wojewódzki PSL obradował nad sytuacją związaną… » więcej 2021-02-24, godz. 20:30 Raport dnia. W regionie 5 zgonów osób zarażonych koronawirusem i 108 nowych infekcji. Ponad 12 tysięcy zakażeń i… 5 zgonów osób zarażonych koronawirusem i 108 nowych infekcji potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (24.02)… » więcej 2021-02-24, godz. 19:38 Nysa chce sięgnąć po pieniądze w ramach nowego rządowego funduszu. dotacja pozwoliłaby na pokrycie części kosztów… Nysa chce sięgnąć po pieniądze w ramach nowego rządowego programu. Dotacja pozwoliłaby pokryć część kosztów związanych z budową nowych mieszkań. » więcej 2021-02-24, godz. 15:49 "Trzecia fala koronawirusa się rozpędza." Usta i nos będziemy mogli zasłaniać tylko maseczkami. W jednym województwie… - Średnia dzienna zakażeń jest na poziomie 8 tysięcy przypadków, przed tygodniem było ich niecałe 6 tysięcy. Nastąpił przyrost obłożenia łóżek covidowych… » więcej 2021-02-24, godz. 15:45 Śmiertelne potrącenie pieszej na terenie RSP Koperniki. Z pierwszych ustaleń wynika, że za kierownicą auta siedziała… Dziś (24.04) kilka minut przed 14.00 na terenie Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Kopernikach, w powiecie nyskim, samochód osobowy potrącił kobietę. » więcej 2021-02-24, godz. 15:30 Opolanie chcą kupować żywność od lokalnych producentów. Sklep "Stragany Opolskie" jest chętnie odwiedzany Sklep z lokalną żywnością w stolicy regiony cieszy się coraz większą popularnością. 'Stragany Opolskie' są bardzo chętnie odwiedzane przez mieszkańców… » więcej 2021-02-24, godz. 14:52 "Pobożni" złodzieje okradli myjnię we Włodzieninie [FILM] Policja w Głubczycach poszukuje dwóch mężczyzn, którzy okradli stację benzynową we Włodzieninie. Właściciel myjni wycenił straty na ponad 5 tys. złotych… » więcej 2021-02-24, godz. 14:01 Plecak pozostawiony na tafli lodu postawił na nogi 20 strażaków i policję. Na szczęście nikt nie potrzebował po… Około 20 strażaków brało udział w akcji na zamarzniętym stawie na pograniczu powiatów nyskiego i brzeskiego. Powodem interwencji był znaleziony na tafli… » więcej 2021-02-24, godz. 13:59 Jeszcze na początku marca będą utrudnienia w ruchu w Sosnówce na DK 46 Kierowcy muszą spodziewać się utrudnień na tzw. bypassie w Sosnówce. To miejsce, gdzie jesienią tego roku poprzez budowany zjazd obwodnica Niemodlina połączy… » więcej 2021-02-24, godz. 13:47 Głuchołaski szpital przejdzie remont. Budynek zostanie docieplony, wymieniona też będzie instalacja grzewcza Budynek szpitala SPZOZ przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej w Głuchołazach doczeka się sporego remontu. Władze powiatu chcą zmodernizować przestarzałą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »